Beroun

Vlastivědný kroužek vedený vynálezcem Nebozízku pokračuje:
Jak vnikl název Beroun.
Když král a císař Karel IV oznámil, že se na lovecké výpravě zastaví v tehdy ještě bezejmenné osadě na úbočí Brd, nezbývalo mnoho času na přichystání slavného uvítání. Staršina osady nahonem sehnal dva mládence se sekyrami, aby vyhotovili z polen u vjezdu do osady nápis:“Vítej nám“ Jenže dva místní dědkové, kteřížto písmen neznali, jsouce negramotnými, viděli prostě polena a jali se je odnášet domů na zatopení, právě když Karel IV přijížděl. Uvidědvši jich berků hamižných, mocným hlasem pravil: „Berou N„, neb právě z této písmeny pobertové polena rozebírali a odnášeli. Z toho se časem místními přesmyčkami a záměnami ustálilo jméno Beroun.

2 odpovědi na “Beroun”

  1. Pro slečny, které se chtějí dobře vdát, je důležité rozlišovat mezi nápadníky od Berouna a z Drážďan. Tak se mi zdá, že těch od Berouna je dnes žalostně málo. Nechtěl bych být ve vaší kůži, milé slečny.

  2. Tak to jste mi ,Jožine,vyfoukl.Když toto rčení moje mamka používala,já,malá holka věřila,že se moje sestřenka provdá do Drážďan.Rozkecala jsem,že se Lenka provdává do zahraničí a byl z toho mazec.Tety se mohly pominout a já,chudák malá,rovněž.
    Původ Berouna byl ale jinak.
    Krajina kolem ,v dávných dobách,byla spanilá a vpravdě pohádkově krásná.Místo válců vápenek,tyčily se k nebi vysoké koruny jedlí v hustých porostech lesů.Tam pak nežil nikdo jiný,než král vší lesní havěti,mocný lesů pán Beron.Byl tak mocný,že o něm poddaní mluvili s úctou,říkajíce:Ó,Beron.Z toho pak vyšlo pozdější jméno krále-Oberon.Sídlo,však dodnes nese původní jméno majitele kapičku zkomolené Slovanskými osídlenci-Beroun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *