Dejvice

One of the wealthiest places in the city of Prague is Dejvice. Well, it’s clear enough why it’s so wealthy. „Dej“ is the imperative of „Dat“ which means „Give“. „Vice“ is the feminine form of „Vic“ which means „More“. So clearly the people living in Dejvice are in the position to demand whatever you’ve got, and more. This is another place to steer clear of since you’ll inevitably be confronted by Rolls Royce driving mendicants who will demand that you give them money.

5 odpovědí na “Dejvice”

  1. Má drahá, dej mi víc… má drahá, dej mi víc, má drahá, dej mi víc své lásky….
    Tak roztouženě asi zpíval uiž za dávných časů trubadúr své dámě Dej více – ona nechtěla, pak třeba dala. A byl to precedens, a protože to bylo v lokalitě, kde žily dámy, které se dávaly prosit, tak tam stále muži zpívali a nakonec z toho vznikl název Dejvíce, později Dejvice. Snad.

  2. To je podobné jako Dejdar, akorat ze to je jmeno…. Ale jak rika Werich, tak jmena kolikrat hrozne lzou – viz povidka lakoma Barka, ktera v Dejvicich bydlela… :o)

  3. DEJVICE je definitivne potvrzenim nasi ceske rozezranosti.
    „Dej mi vic!“, se z lenosti postupne zkratilo a tak mame tento vysledek.
    Nabeton se to ale take vztahuje k romantickym episodam, jak spravne rika Jirinka. Ale to bylo v davne minulosti a ja nejsem cynik. Moc bych to chtel nazpet a byl bych prvni pod oknem s basou a zpival „Teskne huci Niagara.“ (Poznal jsem tady osobne skladatele „Niagary“, pana Eduarda Ingrise, ktery uz ale zemrel. Moc hodny pan!)
    Bohuzel ale ziji v rozezrane kapitalisticke spolecnosti, kde „I need more (money)!“ je prvni komentar manzelek (!!!) po vyplate. Zadna mesta „Gemmemore“ tu na zapade ale neznam. Asi kdyz je jmenovali,
    (ta mesta), meli to muzi asi vic pod kontrolou a to nejsu sovinista. (Pokud slo o prachy.)
    Take by se to dalo dat k sexu, ale v dobe trubaduru nevim, jak to tenkrat delali. Teda vim, ale jaci byli ti trubaduri? Agresivni nebo
    trpelivi a cekali potichu a galantne na to, co dostanou?

  4. Milanovi – trubaduří nebo truvéři byli určitě stejní muži, jako ti dnešní. Někteří agresivní, ale ti asi moc šancí neměli, pokud byl pán hradu doma. Ale jak se pán vydal na cestu do Svaté země, pak měli pěvci cestu volnou. A pokud zrovna nezafungoval pás cudnosti, tak bylo hotovo. Chi chi!

  5. Jasně, jen jsem nikdy neslyšel, že „více“ je _ženský rod_ od slova „víc“. U příslovce snad těžko může existovat kategorie rodu. „Více“ je jen starší (nezkrácená) verze slova „víc“, podobně jako u slov „méně/míň“, „dále/dál“ apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *