Hospodin

Pavel X. zaslal dotaz s vloženou pětikorunou, a tak přednostně zveřejňujeme:

V baru pracuje barman,
v hospodě hospodský,
ale v restauraci to nebude restauratér,
tak kdo s podobnym základem slova?

S pozdravem Pavel

P.S. titulek jsem se svolením vatikánského nuncia přidal o vlastní vůli.

22 odpovědí na “Hospodin”

  1. V baru pracují i barmanky – správně by to měly být barwomanky, v hospodě hospodské. V restauraci mohou pracovat restaurátoři a restaurátorky, pokud v ní restaurují nějaké historické artefakty, ale to bývá restaurace pro veřejnost uzavřena, takže o tom nic bližšího nevím.

  2. Filmový restauratér p. Septime ve své restauraci pracoval. Zaujala mne shoda významu slov restauratér, restaurátor a restart. V mnoha případech po pobytu v restauraci či hospodě však místo obnovy přichází zmar.

  3. Nezmar je láčkovec, s jedním tělním otvorem. Může být přisedlý i nepřisedlý a rozmnožuje se pohlavně i nepohlavně – vida.
    Same, opravdu jste viděl ten kultovní film? Nedokázal jsem to vydržet do konce.

  4. neviděl Gabrieli, neholduji tomuto žánru. nicméně a navzdory tomu mohu doporučit snímky Braindead nebo Bad Taste od Petera Jacksona. jsou vskutku vyvedené!

  5. nuntius, -a, -um = (přídavné jméno) oznamující, zvěstující
    nuntius, -ií, m. = (podstatné jméno) posel, zvěstovatel
    Toť původní slova smysl . Novodobě papežův trvalý diplomatický zástupce na úrovni velvyslance.

  6. Nuncius – skvělý digestivní likér. Vřele doporučuji na přecpané bachory po opuštění restauratérova podniku. Restauratér stejně jako hoteliér svůj podnik obvykle nezapře ani na vizitce.

  7. Hospodě vládne hospodský, ale proč by tam nemohl šéfovat i Hospodin? Z toho plyne, že v baru může být barmin a v restauračce restaurin. Admin buď tímto pozdraven.
    Silvo, moc děkuji a
    Jiřulkovi vzkazuji, že s vyhledávačem umím, ale počítám s tím, že mezery (dalo by se říct jámy) nemám jen já. 🙂

  8. Hospodin v hospodě nešéfuje,jelikož má plné ruce práce s hospodu opouštějícími.Často je zázrak,že se docábrají živi tam,kam mají.

  9. Aby opouštějící nedopadli jako starý Magdoň, blíží se zima – co by si Maryčka počala ?

  10. Janince – i já jsem počítačový tápač. Ač u něj dřepím už hafo let celý dni.
    Moje práce s ním má dvě fáze:
    1. Zmáčknu ESKEJP. Když to nepomůže, nastává druhá fáze:
    2. Volám: „Pomoct, pojďte si ke mně!“

    Mým zoufalým způsobem ovládání ščotu a svými dotazy jsem už u Philipse (kde mě k tomu posadili prvně na celou pracovní dobu) způsobil, že se správce sítě dal na pití a byl pro alkoholismus vyhozen. V deliriu vykřikoval: „Tu pevnou mezeru už jsem našel!; Tu kontrolu pravopisu už jsem Jiřulkovi rozchodil. Ale ty tabulátory fakt nedám dohromady!!! A ty styly odstavců nikdy nikdo nechtěl, tak proč on mě s nima tak moří!??“ V jiných podnicích, kam jsem přišel pracovat, pak vždy po pár měsících IT správci dali výpověď sami.
    Dodám, že ve veliké macaté knize manuálu jsem po několika měsících marného hledání nalezl o tabulátorech jedinou větu, schovanou na konci nějaké jiné kapitoly: „Tabulátory v AmiPro je lépe nepoužívat.“

  11. Mě osobně fascinuje, že pokud hostinec je pro hosty, pak proč nevěstinec není pro nevěsty? A proč není ženišinec?

  12. Paní (slečno?) inzinyrko, nevěsty do nevěstince nechodí patrně proto, že je tam velká konkurence nevěstek, ve které by nemusely uspět a mohly by přijít o ženicha už během svatební noci. Učit novomanžela chodit do nevěstince, to má svá velká rizika, buďte opatrná, pokud jste ještě svobodná.

  13. Dnes už se málokdo žení či vdává, asi neznají rozdíl mezi nevěstou a nevěstkou. Nevěsta, když se vysleče, je nahá. Když totéž učiní nevěstka, tak je v pracovním.

  14. Kdo nenavštívil českobudějovickou hospodu „U Nezmara“, jako by nežil! Btw., místní hospodský je opravdový nezmar;-)

  15. Jako nezmaři jsme se projevili v pátek my kamarádi osady Gayapos při oslavě narozenin našeho l.kytaristy – na rozdíl od výčepního. To žádný nezmar není. Starší ségra mi pak pravila: „Že se nestydíte, takový starý lidi!“ A‘ propos: kdo nepozná rozdíl mezi nevěstou a nevěstkou, by se neměl ženit, neb by se třeba nestačil divit. Virtuální montérky k rozlišení nestačí.

  16. S prominutím nerozumím neb otázka takto nezněla, tudíž s dovolením, lehce po lopatce – nevěst/k/a.., a zajímal by mě hlavně počet ubohých tvorů mužského pohlaví. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *