Ministr

Kdo sleduje pečlivě jednání českých vládotvorců a následné chování ministrů ve většině vlád poslední dekády, pochopí proč slovo ministr pochází z latinského mínus. Plus mínus autobus jsou to nuly.

8 odpovědí na “Ministr”

  1. Ministr je malilinký stracenec, který je na ministerstvu poměrně krátkou dobu a přitom ho má řídit. Představme si, že na první autobusové zastávce si cestující ze svých řad musí zvolit řidiče autobusu a pak do autobusu nastoupí a nechají se vézt do cílových stanic. Některý takový řidič ani autobus nerozjede, ale i to může být pro zdraví cestujících přínosné. Jinému se podaří autobus rozjet, ale cestující se začnou strachy modlit, aby už zastavil, když vidí, jak to řídí. Pokud si cestující zvolí profesionála, mají šanci, že je doveze k cíli, nebo se k němu alespoň přiblíží.

  2. Ministr je úředník ve funkci, ze které už nemůže být povýšen. Podle Murphyho zákonů tedy vykonává práci, na kterou nestačí. Protože si to uvědomuje, v první řadě musí vyhodit všechny podřízené, kteří něco umí, aby mu náhodou nepřerostli přes hlavu, a nahradí je lidmi, na které se může spolehnout a které sám převyšuje. Tím si zajistí svoji stabilitu. Poté obnoví vozový park a do své pracovny pořídí nové vybavení. Tím vyčerpá své tvořivé síly a chod ministerstva se stabilizuje. Při střídání ministrů jde kvalita práce ministerstev vždy zákonitě dolů, což můžeme názorně vidět. (Totéž platí pro všechny úřady)

  3. Nedosažitelným ideálem parlamentní demokracie je, aby ministři byli nahrazení maxistry (neplést s marxisty). Ti již nebudou oplývat výše uvedenými nedostatky a budou jen a jen dolnalí.
    Ovšem praktickou otázkou je, zda by nebylo lepší tento stav očekávání dosažení nedosažitelného nahradit něčím praktičtějším. Třeba osvíceným absolutismem.

  4. Pro Qwakoše – to jsou Parkinsonovy zákony, klasická kniha, doporučuji všem! Na rozdíl od Murphyho zákonů (krátkých a heslovitých), jsou to podrobně vysvětlené a doložené komplexní studie. Vyšly i v češtině.

  5. Ministr dříve řídíval či jinak obhospodařoval ministerium. Nápadná je zvukomalebná souvislost s výrazem mystérium. Činnost této veleobludnosti v čele s celebrujícím ministrem je vskutku mystériem – tedy, jak uvádějí některé moudré knihy, tajemným kultovním obřadem přístupným toliko úzkému kruhu zasvěcenců. Co se pod tímto pojmem skrývá, je občas naznačeno příliš horlivými mediálními pracovníky, kteří za tuto činnost obvykle obdrží čestný titul pisálek, žumpa atp. Z uvedeného vyplývá, že z ministerstev se valí peníze daňových polatníků, a to často na oblbování těchto pomocí placené inzerce.

  6. Ministr je zkomolenina italského Minestrone – což je polévka pyšnící se natolik rozmanitým složením, že není divu, když se dvě ingredience navzájem perou, ba zdánlivě i vylučují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *