Schovanky

Zajímá mne, zda ještě existují schovanky. Nemyslím tím mediálně známou Škrlovou, která se schovává kdesi v Dánsku, ale opravdické schovanky, jak bývaly za starých časů. Nikdy jsem neslyšel o žádném schovanci, to je mi podezřelé. Doufám, že zase nevypátráme nějakého kostlivce ve skříni. Schovanky a schovanci, ozvěte se!

Svěřenec Jožin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

35 komentářů »

 1. Věra Diblková říká,

  Listopad 6, 2007 @ 12:27

  Je to celkem logické, kdo by, prosímvás, schovával kluky? Ti bývají naopak nalezenci. Znáte snad nějakou nalezenku?!? Prostě sexuelní dimorfizmus. Schovanku měla moje babička, ale nijak se s ní netajila. Byla to dcera jejího bratra, který brzy zemřel a zanechal asi 7 dětí, a tak si babička tu nejmladší holčičku vzala na vychování. No ale vlastně taky měla předtím na vychování manželova synovce, který vyrůstal s mým otcem, jedináčkem, jako bráška. Když kluci dostudovali a odešli z domu, zemřel babičce ten bratr (údajně po spolknutí zubní protézy), a babička si vzala domů tu holčičku – schovanku, malou, asi tříletou, moc roztomilou, která u babičky žila až do svatby. Vlastně u tetičky. Tetička byla její a babička byla naše.

 2. Jirka říká,

  Listopad 6, 2007 @ 13:23

  Schovanky jsou dříve dívčí, dnes už ženská countryskupina, založená panem Čapkem, jehož žena Jarka byla pětistrunná banjistka. V začátcích hrály i s Věrou Kočišovou, jejíž širokorozchodný úsměv někdy až rušil zážitek z houslistické virtuosity, ale přesto se mi líbily víc, než dnešní goelrofikované sdružení s Hanou Horeckou.
  A jinak právě dnes jsem dostal hádanku, proč ženy po čtyřicítce nemůžou hrát na schovávanou. Protože by je nikdo nehledal.

 3. Jožin říká,

  Listopad 6, 2007 @ 14:51

  Tak ne, Jirko. Ony si na schovávanou hrát mohou, ale nechtějí, protože jsi je varoval.

 4. Gabriel říká,

  Listopad 6, 2007 @ 21:37

  Jirko, protože mám patrně hypertrofované podvědomí o pravidlech české syntaxe, zdráhám se vstřebat slovní a větné spojení „pětistrunná banjistka, když  spojení „houslistická virtuosita“ rovnou odmítám.Co je slovo „goelrofikované“ nevím.
  Paní Diblíkovou prosím, aby opravila svůj login, Dvojblkovou užívá od 19.října. 🙂

 5. Jiří Pallas říká,

  Listopad 6, 2007 @ 21:47

  Pětistrunná banjistka si zaslouží barvu vína. Pro neinformované: Skupina Schovanky zvučená udavačem Zdenkem Otavou, který zvukařil i Geenhornům, navštívila v osmdesátých letech Stockholm. Zdenda, bývalý kamarád, se ze mne snažil tahat rozumy do svého pravidelného hlášení. Byl za mnou poslán i do Německa, a soudě podle mého spisu mě za kamaráda asi dávno nepovažoval.

 6. Gabriel říká,

  Listopad 6, 2007 @ 21:54

  Až trapně si připadám, když nezbytně musím opravit Jirku s Kapitánem Kidem : prosím, Velínský – s dlouhým měkkým.

 7. qwakos říká,

  Listopad 6, 2007 @ 21:55

  Věro Diblíková, nalezenku sice neznám, ale když žena trpěla salmonelou, hrála pěkně do zelena a byle tedy NAZELENKA. A schovávala se určitou dobu doma, byla tedy schovanka.

 8. Slepička Olinka říká,

  Listopad 6, 2007 @ 22:12

  Moje bábinka také měla schovanku,ale i schovance.Já měla Schovance vzdálného spolužáka(z paralelní třídy).

 9. Jirka říká,

  Listopad 7, 2007 @ 11:25

  Milý Gabrieli, nevím, co všechno máte hypertrofované, ani něznáju, co všechno špatně vstřebáváte. Tak na úvod: Pětistrunná banjistka není spojení větné. Jde o slovní hříčku, ketrá ukazuje, na jaký typ banja paní Čapková hrála (neb jsou banja čtyř-, šesti-, osmi- a možná i vícestrunná). Houslistická virtuosita Vám může připadat krkolomná, leč ne každý musí vědět, že dotyčná dáma hrála na uvedený nástroj. Co je slovo goelrofikované? Nu toť opět slovní hříčka. Jsa z generace, kterou pronásledovali marxismem-leninismem, pamatuju zmínky o hnutí GOsudarstvěnaja ELektrifikacia ROsii s heslem elektrifikace a sověty rovná se komunismus. Tak jsem to použil, abych osvětlil, že Schovanky hráli původně akusticky a nyní elektrifikovaně.
  A až trapně si připadám, když jsem Vás nachytal se spuštěnými kalhotami v kause Velinský. Pokud myslíte trampského písničkáře, spisovatele detektivek, sci-fi a všeho možného, pak vězte, že je opravdu Velinský. Velín mají v Temelíně a může ho obsluhovat nějaký velínský podle vzoru kantýnský. Leč KK je opravdu s krátkým měkkým. Tak se (cituji) …snažme svoje suchopárné mentorství obohatit o Myšlenku…(Gabriel, Slovodne, říjen 2007)

 10. Jirka říká,

  Listopad 7, 2007 @ 11:30

  Pane Pallasi, přísahám na holej pupek, že jsem dosud nevěděl, kdo dělal Schovankám zvukaře, natož abych znal jeho temnou minulost.
  Co se vína týče, jsou i vína bílá a růžová a navíc některá bílá jsou nažloutlá, tak fakt nevím.

 11. Jirka říká,

  Listopad 7, 2007 @ 11:31

  Ježíš, Gabrilei, Schovanky samozřejmě hrálY!!! Sorráč.

 12. Jirka říká,

  Listopad 7, 2007 @ 11:35

  A ještě se mi vybavilo stran pětistrunné banjistky, duchovním otcem byl Jiří Suchý, ve hře Jonáš a doktor Matrace praví Věra Křesadlová: Můj tatínek je kukačkovej hodinář.

 13. Věra Diblíková říká,

  Listopad 7, 2007 @ 12:44

  Houslový virtuos hraje na housle, houslistický na houslistu.

 14. Jiří Pallas říká,

  Listopad 7, 2007 @ 13:35

  Jirko: Schovanky to nejspíše o udavači Otavovi nevěděly také. Ohledně barvy vína: nikdy jsem neslyšel o tom, že by něco bylo růžové nebo bílé jako víno 🙂

 15. Jiřulka říká,

  Listopad 7, 2007 @ 14:30

  Tak tuhle jsem se v naší sámošce nechal nachytat co neznalec vín, protože jsem v láhvi … červené (ach ta skleróza, kdepak bych si nyčko spomenul) našel víno zcela zjevně bílé, leč když jsem to reklamoval u prodavače, byl jsem poučen, že to je velmi známé víno, samozřejmě bílé, které se ale jmenuje … červené, což je název, nikoli druh. Podobně, jako se jeden můj známý jmenuje Milan Kudrnatý a má úplnou pleš.

 16. Gabriel říká,

  Listopad 7, 2007 @ 21:06

  Omlouvám se Jaroslavu Velinskému i ctěnému publiku.

 17. Věra Diblíková říká,

  Listopad 7, 2007 @ 23:50

  Mohli si chovanci nalezince hrát na schovávanou? A starobince na babu? zatímco v Klárově ústavu si mohli starší klienti hrát i na slepého dědka.. Znalci vín jistě vědí, já jsem užasla nad šedivým červeným, což mi připomělo: tati, co to je? To jsou modrý blumy. Vždyť jsou červený. No voni jsou ještě zelený.

 18. wbgarden říká,

  Listopad 10, 2007 @ 12:12

  Starobinec to znám, to mám ve svém pokoji, říká moje žena, když čas od času se snaží v zastoupení mocného boha Úklidese se řvoucím vysouvačem v ruce povysouvat všechny mé milované staronaplaveniny směrem k poplenici.., ale já jsem prostě staromilec a svůj starobinec jen tak nedám….To bych pak potom jako každý správný slepý dědeknemusel najít ani sebe samého….
  PS. Boha Úklidese, prosím, nazaměňovat s (e)Uklidesem, který se kdysi jako každý opravdový chlap ze středomoří věnoval především rozmanitým trojúhelníkům…, na rozdíl od mých přátel si myslím, že (e)Uklides se internetem tenkrát ještě nezabýval, i když rozmanitých spojení měl jistě plnou hlavu…. /vím, že se ta jména skloňují jinak, ale jaksi se mi to nehodí do krámu.., ostatně už pánové V+W si dovolovali…./
  Jinak chovanci nalezince by měli okamžitě revidovat svůj přístup k realitě a co nejrychleji si začít hrát na nalezenou….

 19. Věra Diblíková říká,

  Listopad 10, 2007 @ 12:24

  To WBG: Hlubokosklon vaší paní, starobinec mě dostal. Kdysi mi šéf tvrdil, že mám na stole tratoliště, ve kterém se mi ztrácejí právě nutné papíry… Pokud jde o geometrické útvary, mám za to, že středoevropani se zabývali více kosočtverci.

 20. wbgarden říká,

  Listopad 13, 2007 @ 22:00

  Středoevropani se samozřejmě zajímají a zajímali o kosočtverce, zvláštěpak ti vyspělejší z naší třídy pak tyto útvary pravidelně a bez donucení rýsovali i na přilehlé ploty, aby si tak patrně utužili znalosti geometrické.., opakování matka moudrosti…,že..,ale co se týče Středomořanů, tak ti zcela jasně věděli, že jediná klasika je trojúhelník.., nenasytný a místy až bermudský…..

 21. Jirka říká,

  Listopad 14, 2007 @ 10:20

  Nevím, zda to nemáte popletené, jistý syrakusan zemřel se slovy: Nenič mé kruhy.

 22. wbgarden říká,

  Listopad 14, 2007 @ 23:15

  Jestli máte namysli syrakusana vynálece a tvůrce rozmanitých válečných strojů, tzv. Kalašnikova antiky, tak v dialogu s mstitelem a nájemným vrahem hovoříl především o obrazcích, v domnění že mstitele zblne…, ale to už jsme tady brali .., takže i trojúhelník se vejde…
  Jinak jistě znáte i čerstvější tzv. Archimeděnkovy zákony….
  Váha soudruha soudruhy potopeného…., atd.
  nebo
  Hůl do vody vložená, vypadá jak zlomená…., ale to jsou slastná léta šedesátá, m.s., takže jistě nihil novi….

 23. Eva říká,

  Červenec 18, 2008 @ 13:56

  Country skupina Stařenky – Schovanky 70 let -z Prahy

  – zakládající členky známých a do dnešní doby koncertujících Schovanek (prvního to čistě ženského seskupení na country a bluegrassové scéně v Čechách) Kapelu založil v. r. 1971 Honza Krisťák Čapek, když jeho žena Jarka hrála na pětistrunné banjo.
  Schovanky hrály tradiční country a bluegrass do 80. let minulého století. V té době již měly mnoho rodinných a jiných profesních povinností, s Jarkou a Honzou Čapkovými se rozešly. Pouze houslistka Věra Kočišová tehdy zůstala aktivní a na čas zakotvila u Tučňáků.
  Po letech se hráčky s velkým odhodláním a radostí vrátily k muzice, hrají na akustické nástroje. Skupina, s dnešním názvem STAŘENKY, neboť nechce konkurovat současným moderněcountryovým Schovankám, vystupuje ve složení: mandolína, autoharfa, kytara – Vanda Čehovská, kytara – Anna Jírová (také skupina Scarabeus), dobro, kytara, foukací harmonika – Eva Plochová a nakonec vůdčí osobnost, moderátorka basistka – Daniela Smyczková.

 24. Jirka říká,

  Červenec 18, 2008 @ 15:29

  Evo, pokud jste ta výše uvedená dobřistka, kytaristka a foukací harmonikářka (to se zase Gabriel osype), pak vězte že Maidenś Prayer a písnička z jedné TV inscenace dle Jacka Londona (vítr jen a já najdem bohatství…) mi dodnes zní v uších. Ach jo.

 25. Eva říká,

  Březen 5, 2009 @ 13:59

  Reaguji Jirko poněkud pozdě a omlouvám se, snad již budeme mít také svoje vlastní stránky. Tvoje poznámka mně takořka vehnala slzu v oko :)) Mohu pozvat do: Gong 17.3.09 nebo Carpe diem 21.3. nebo Barča – osadní večer 25.5.2009. Zdravím. Eva

 26. Jirka říká,

  Březen 8, 2009 @ 10:07

  Evo, děkuju za pozvání. Březen mám úplně nabitý, to rozhodně nestihnu, tak snad to vyjde v květnu.

 27. kokomokokoko říká,

  Prosinec 31, 2013 @ 12:37

  njak se mi to zamotalo

 28. Věra Diblíková říká,

  Leden 6, 2014 @ 16:37

  koko, kolo a motokolo je námět pro silniční horor s batoletem, cyklistou a motorkářem, popsaný gorilou Koko ve znakové řeči.

 29. Jirka říká,

  Leden 7, 2014 @ 10:32

  A což teprve Protopopovovo motokolo

 30. Věra Diblíková říká,

  Leden 8, 2014 @ 13:29

  Dík za připomenutí, ještě trochu víc rozjasnilo už tak krásný „zimní“ den.

 31. Frankie říká,

  Únor 4, 2018 @ 12:50

  Navštívil jsem tuto stránku po létech, dávno po tom, kdy byla diskuse ukončená. Děkuji za ni. Je vidět, že příznivci country umí vtipně i chytře rozprávět.

 32. Jirka říká,

  Únor 5, 2018 @ 19:10

  Frankie, navštěvujte častěji. Diskuse zde nikdy nekončí, jen se někteří účastníci uložili k zimnímu spánku

 33. Jaroslav Pavelka říká,

  Únor 6, 2018 @ 22:39

  Taky bych se rád uložil. Ale letos se asi nevyspim…

 34. Jirka říká,

  Únor 7, 2018 @ 15:19

  To jsem rád, pane Pavelko, že jste se ozval. Už jsem myslel, že jste se odstěhoval do Zadního Arnoštova, kde není signál.

 35. Jarek říká,

  Únor 18, 2018 @ 17:43

  Zadní přední, vsjo ravno 😉 Vzhledem k mlze asi není signál nigde 🙂

Napsat komentář