Slovo Dne

Gabriel navrhl SlovoDne na SlovoDne. Se špetkou trpkosti v klávesnici připodotýká: …. stylotvorné prvky od P, které diskuzi podněcují a které trochu postrádám: parabola, parodie, polemika, perzifláž, parafráze, paradigma. Je mi skoro líto, že intelektuální potenciál, zde mnohokrát osvědčený, toliko dříme. Anebo doutná?

Co dodat? Především to, že Gabriel zapomíná v řadě P na Poctivou Práci 🙂 i na to, že stav SlovaDne zrcadlí Principálovu náladu, která je na bodu mrazu díky: stavu republiky, prostředí, verkcajku létajícího vesmírem a globální konjuktuře.

26 odpovědí na “Slovo Dne”

 1. „Díky“ je tuším původně příslovce. V kontextu výše uvedeném bývalo užíváno ironicky až sakastiky; tento fórek se ale v současném mediálním prostoru rozprasil tak gargantuovsky, že už jako ironie není pociťován a slůvko „díky“ se změnilo v jakousi ustrnulou sekundární předložku deadverbiální, to jest vzniklou z příslovce.
  Lépe je v těchto souvislostech užívat „vinou“, neutrálněji „pro“; to je ale zase moc kraťoučké slovíčko a stylista se obává, že ho každý přehlédne. Napíše proto „v důsledku“ a my to pak musíme číst… vážně, není to sranda!

 2. Proč pořád parafrázovat paradigmata překládaná posmutnělým panem principálem? Pěkně postaru používejme permanentně perzistující poťouchlé perzifláže proti píšícím přispěvatelům, potažmo proti přispěvovatelkám. Posměch působící per partes počase převládne. Pak potěš pámbu přihlížející, postrádající pro potěšení povzbudivé příklady!

 3. NIC NÁS NEMŮŽE NALADIT NA NOTU NEDĚJE, NEŽ NEÚSPĚCH NAŠICH NADŘÍZENÝCH. NEPATRNÉ NEÚSPĚCHY NÁS NALADÍ, NABEREME NOVÉ NÁPADY, NÁDHERNĚ NAVNADĚNI NUTÍME NÁSLEDOVAT NEZÚČASTNĚNÉ. NAŠE NADŠENÍ NEVYDRŽÍ NAVŽDY, NICMÉNĚ NEPATRNÉ NOVÉ NEPRAVOSTI NASYTÍ NAŠI NADĚJI. NUTKÁNÍ NEDĚLAT NIC NEMŮŽEME NESLYŠET

 4. NO NAZDAR! NÁPADITÁ NADÍLKA NÁM NALADILA NASTÁLO NÁLADU NAD NAŠE NUTKÁNÍ NIC NEDĚLAT. NEBUDEME NEČINNĚ NAHLÍŽET NA NEUSTÁLÉ NAPADÁNÍ NĚKTERÝCH, NÁM NADMÍRU NÁZOROVĚ NAKLONĚNÝCH, NEPŘEKONATELNÝCH NOVÁTORŮ. NA NICOTNÉ NEÚSPĚCHY NEHLEĎME, NÁS NEODRADÍ NIJAKÉ NEPRAVOSTI, NAPÁCHANÉ NA NÁS NĚKTERÝMI NAŠIMI NEPŘÁTELI. NENECHME NIC NÁHODĚ! NAD NÁMI NIKDO NEZVÍTĚZÍ, NEBUDEME-LI NALOMENI NUTKÁNÍM NEODPOROVAT NÁSILÍ. NAZDÁÁÁÁR!

 5. Aby blaženě cítili dokonalou euforii,
  furiantský gejzír hejblů chrstli.
  Ihned jak kamením lítě metati
  na obry počnete,
  ruče sklapnou teprve
  ucpané vidouce WC.
  Xakru,
  yzopu zblo!
  🙂

 6. Aby blaženě cítili čertovsky dokonalou ďábelskou euforii,
  furiantský gejzír hejblů chrstli.
  Ihned jak kamením lítě metati
  na ňaulé obry počnete,
  ruče řití sklapnou šupáci
  Toť ťulula
  ucpané vidouce WC.
  Xakru,
  yzopu zblo!
  Živijo!

 7. Zdravím Silvu. Nevím, zda David, když točil prakem před Goliášem, recitoval žalmy, ale každopádně měl v rukou ten správný nástroj a uměl ho mistrně používat. Na ucpané WC je WC-krtek. Stačí párkrát s ním zatočit a je po problému.

 8. vidíš silvo, a možná by místo krtka stačil i fred…
  já bych rozhodně neváhala, to mi můžeš věřit!!

 9. Každému, co jeho jest. Do žalmů yzop, na ucpaný záchod krtka, na Martinu Srstku s Kubišovou a s mým freťákem Fredem nikdo svévolně čistit WC nebude. Zachovejme přirozený řád světa!

 10. Gabrieli, gratuluju ke zlepšení. Pokud ťulula jsou plurál od ťululum, pak už zbývá jen diskutabilní xakru (základ je sacrum) a novotvar ňaulý.

 11. Jirko, správně. Básníka je nutno se tázat, dokud žije. Po jeho smrti pak profesoři většinou marně se dotazují studentů, co tím chtěl básník říci.

 12. Vrátím se trochu k zadání. Namísto nepatřičného „díky“ lze kromě alternativ navržených panem Pavelkou použít „kvůli“ a hezké, nepřehlédnutelně ozvláštňující „skrze“. Avšak naprosto se přimlouvám za „konjunkturu„.

 13. OKRESNÍ GENIALITA – ptákovina po našimu….

  Genius okresni
  o basni tajně
  sni

  O basni sni
  tajně
  je mu při tym
  fajně

  Bo něma ani paru
  o tvurčim
  požaru

  Jak na to ma jiti
  ten požar
  hasiti

  Tuž najdě se děvuchu
  a hladi ju
  po břuchu

  Genius okresni
  ma potem
  tvrdši
  sny…

  /pokud to někoho zajímá…./

 14. Ještě uvažuji, jestli není Gabrielovo hodnocení “díky” slovem „nepatřičné“ až příliš tvrdé. Jazyk se vyvíjí a skrze přebujelé (a nepatřičné) díkování bude co nevidět tato úchylka pociťována jako stylově neutrální, dejte na mě! (Jestli už se tak nestalo). To jen my nepružní staromilci se furt v něčem rejpáme a není nám recht ani díky ani Česko. A vzdor našemu frfňání se vývoj řítí kolem nás, aniž to postřehneme.

 15. Gabriel je nejspíše politik, všimli jste si, jak přešel přes ňaulý, ňaulá, ňaulé? S tím už by klidně mohl do OVM nebo primácké partie.

 16. Jožine,David žalmy nerecitoval,neb je zplodil až později,ve zralém věku.Vzhledem k probíhající pubertě hulákal:,,Chytej,debile“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *