Aby řeč nestála

Mlčeti stříbro, mluviti zlato? Z toho lze usuzovat, že když řeč sedí, mlčitelovi se hrnou do kapes dukáty. Čekám na vysvětlení mého oblíbeného rčení: „Kecy dudy„…

6 odpovědí na “Aby řeč nestála”

  1. Je zjevnou koruptelou pocházející z americké slovenčiny. V Chicagu a jiných československých městech používá se často ono původní rčení: Keď si doo-da, daj si soda. Zkrácením pak a zkreslením původní věty vzniklo ono zmíněné: Kecy dudy…

  2. U nás se místo “Kecy dudy“ říká „Vlky plky“ pravděpodobně proto, že dudáci se zde vyskytují o málo častěji, než bílé vrány, zato vlci zde postupně nabývají na počtu. Vlky plky slyšíme často i z médií.

  3. Kecy dudy je zkomolenina věty “ Kecy idu tudy“ a ukazuje se, kudy plky vlky pouštíme dovnitř a druhým ven. Dalším zkrácením pak už vzniklo jednoslovné, ale výstižné „Kydy“.

  4. Dávno tomu již, kdy se chodívalo na táčky, aby řeč nestála. Také při draní peří se probralo vše možné i nemožné. Teď, když přijdeme někam na návštěvu, pustí na nás televizi, aby nemuseli namáhat vlastní mozkové závity. Rychle hledáme nějakou výmluvu, proč už musíme odejít a jsme rádi, když se dostaneme ven na vzduch. Televizi máme totiž doma a i před ní jsme utekli na návštěvu v blahé naději, že si přátelsky popovídáme, ale to už dnes dovede málokdo.

  5. „Mlčeti stříbro, mluviti zlato“ je rčení obzváště známé mezi školáky. Ti si ho neustále opakují před tabulí již léta letoucí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *