Ajnclík

Čeština se zdá občas býti dost zadlužená na vícero stran. Obytná cimra je ajnclík nebo garsoniera? Kde však bydlí svobodné (samotné) dívky? Garson je podle naší domácí francouzštinářky chlapec.

14 odpovědí na “Ajnclík”

 1. Snehurka byla svobodna, nebyla vsak samotna, procez „Snehurku a sedm malejch trpajzliku neni mozno nikdy zavrit do ajncliku…“ Svobodne divky ktere znam casto bydli ve studiu (ci bydlely kdyz jeste byly svobodne).

 2. Svobodné dívky bydlí u rodičů. Tam je jim nejlíp. Aspoń u mne tomu tak bylo. Z bezvadné rodiny jsem plynule přešla do stejně bezvadného (většinou!) manželství.

 3. já si myslím že toto slovo nemá s bydlením nic společného, naopak je to novodobé slovo, vytvořené z němčiny. ein jako jeden clík=click (funkce myši) tudíš ein click
  Nebo že by šlo o klikání na jiné myšce? :-))

 4. děkuji za rozšíření obzorů. v mé rodině se totiž slovo „ajnclík“ používá pouze a jenom pro označení komnaty, kde i císařpán chodíval sám. pravděpodobně podobná fonetická stránka: hajzlík – ajnclík. děkuji

 5. A co mancarda? Neslýchám to často a nevím, k čemu se to dá přirovnat, možná k podkrovní místnosti.

 6. Jani: ne mancarda, ale mansarda s francouzského mansarde, teda obytná podkrovní místnost… :o)

 7. Ajnclík jest samotka – viz Haškovo dílo Osudy dobrého vojáka Švejka a paměti řady politických vězňů. Ajnclík tedy – cela pro jednoho mukla (z němčiny).

 8. no mě ovšem zajímá ta mancarda… poprvé jsem to slovo slyšel v Černejch baronech, kdy Troník vysvětluje mužstvu, že fašistický bunkry byly opevněný mancardy….. já si stále nemůžu pomoci, ale ve mě to slovo vzbuzuje nějaké tajemno atd. …. mancarda …. spíš mi to evokuje nějakou macatou dívku, ale…

  co vy na to?

 9. co to jste sakra za hovada…….to je strasny(ein click……no ty vole to snad nemyslis vazne?
  )

 10. Mancarda není macatá dívka, i když by některá mohla mít takovou přezdívku, leč je to prý upravená podkrovní místost, kterou vymyslel architekt Mancard v Paříži.A jinak nad reakcí ..to snad ne.. jsem se upříémně zasmál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *