Alergie na švestky

V lidové písni jsem objevil alergii na švestky...

V tej naší áleji,
švestky se váleji,
Ja dneska nehlídám,
Ja dneska nehlidám,
oči mě páleji!

40 odpovědí na “Alergie na švestky”

 1. Vzhledem k tomu, že moc dobře znám alergii na švestky, mám raději pálení švestek než očí :).

 2. V žádném případě nešlo o alergii na švestky. Hlídač zřejmě seděl u ohně, měl mokré dřevo na pálení, vítr měnil směr a od kouře mu pak oči slzely a posléze ho i pálily. Dobře mu tak, lemplovi. Místo sezení a remcání měl sbírat švestky do kvasu. Nechápu, jak někdo mohl nechat takový národní poklad, jakým švestky jsou, válet se po zemi. Podle nářečí usuzuji, že pachatel té písně pocházel odněkud z Čech, u nás na Moravě by se něco tak trestuhodného nemohlo stát.

 3. Třeba to je jinak třeba právě ochutnával první pálenou várku a oči ho pálejí po probdělé noci :-)))

 4. nechci být rejpal, ale jestliže je to pálenka (ze švestek) není logické, že po její konzumaci dotyčnou/ého něco pálí? v tomto konkrétním případě oči. mě obvykle (po pálence obecně) zpočátku pálí hrdlo, nato mozek a ráno žáha. pokud vyspávám noční merendu ještě dlouho po rozednění a spím pod širákem, obvykle mě pálí i slunce. tož tak. S.H.

 5. A když si člověk pálené švestky nalije do očí,tak ho ty oči pálí též.Že by indukované pálení?

 6. Když si čék pálené švestky naleje do očí, za chvíli ho nemá co pálit, taková surovost.

  V aleji nemohla hlídat ONA, protože by se našlo příliš mnoho pomocných hlídačů, a na to přece úplně stačí jen jeden ON.

 7. Pokud si pamatuju tak tam slo vo to ze vona tam s nim hlidavala a ted hlida s jinym, a proto ho palej voci. Pravdepodobne svoji zalost zvlhcoval notnou davkou palenky, ale to uz v te pisni nestoji. Mel si radsi dat odvar z hrobnicku.

 8. Já tedy přiznávám,že z vlastní zkušenosti neznám ten pocit,jaké to je,když si člověk nalije pálené švestky do očí,ale kamarád to zkoušel a pořád vidí.Mě to přišlo jenom,jako plýtvání slivovicí.

 9. Jen pro pořádek, píseň není lidová, autorem hudby i textu je Jarka Motl, ať je mu v trampském nebi jako v ráji.

 10. To jsou mi věci.Stále se tu ale motá jen ta jedna sloka.Jak Jardu Motla znám,bude jich tam víc.V dalších by se dalo vydedukovat,co že se to vlastně stalo.Nevíte někdo,jak je to dál?

 11. Co by se stalo? Vona mu dala kosem (na svestky), a von proto fnuka. Co myslis ze se jeste muze stat?

  Co mne prijde zajimavy je ze jsem tuhle pisnicku v Cechach nikdy neslysel. Poprve jsem ji slysel az v Americe, pred lety, v cesky pekarne a restauraci v mestecku Owosso, kde se kazdou druhou sobotu v mesici schazi nekolik muzikantu a hrajou na akordeony a zpivaj cesky pisnicky. Jsou vsichni z druhy nebo treti generace pristehovalcu, takze cesky skoro vubec neumej, pisnicky maj nauceny nazpamet a nemaj paru o cem to vlastne zpivaj. Kdyz jsem jim par pisnicek prelozil, byli prekvapeny, ze prej to zni tak vesele a pritom jsou ty slova tak smutny.

 12. Vygoogloval jsem toto:
  V tej naší aleji, švestky se válejí,
  já dneska nehlídám, já dneska nehlídám,
  oči mě pálejí,
  kdybych já holku měl, já bych jsem za ní šel,
  dal bych ji hubičku na její tvářičku,
  žádnej by nevěděl.

  Za naší vesnicí, na státní silnici
  švestky jsou jako pěsti, bajo,
  Anča nic neřekla, ode mě utekla
  teď nemám žádný štěstí.
  Andula s jiným teď švestky hlídá,
  už naše povidla neuhlídá
  dřiv tady hvězdičky vídali věcičky,
  o tom se nepovídá.

  ZDE

 13. Třetí sloka:
  Za naší vesnicí, na hlavní silnici švestky jsou očesaný,
  šaty mám v almaře a s jinou na faře máme to podepsaný.
  Snad až se ožením zapomenu, pak ti to Andulo připomenu,
  co jsi to provedla že jsi mně podvedla, švestky teď nemaj cenu.

 14. Tak je to jasné.Oči ho pálejí,jelikož je ubulený.Že to ale vzal hopem,už má také jinou.Jestli ji balil pálivýma očima,tak bych ji chtěla vidět.Nebo raději ne.
  Psala Ellenka W.Měla jsem už o ni starost.Je ale O.K.,jen nemá čas.Ale zas jednou příjde mezi nás.Mohu ji od vás pozdravovat?

 15. Doznávám, že jsem to popletl s tou zpěvačkou… Měl jsem na mysli „Na podzim alej promodrala…“ s Y. Přenosilovou. Když o tom textu přemýšlím, tak nechápu, proč promodrala, když se tam válela jablka????

 16. Taky pozdravuju Elenu a stydím se, že jí nepíšu, vše jsem si vytisknul a čtu to na pokračování. Mám fofr a stíhám jen krátké komentáře v drobných pauzičách, třeba teď zrovna čekám, než mi průzkumník najde soubor.

 17. Milý lahváku,
  nemyslel jsi cvokař ?je Od nepaměti Dr.Chocholoušek, psychiatr.
  A na boty byly většinou floky (dřevěné kolíčky zatloukané do dírek v podrážce). Mimochodem existují hezká a pozapomenutá ševcovská slova: potěh, knejp, pop, verpánek. Cvoky najdeš všude, ale ty, co máš na mysli, najdeš nejspíše u čalouníka.Zdravím

 18. Zdar matláci, to že ho pálejí oči znamená, že už dlouho nespal a je unavenej, protože hlídal švetsky, aby mu je nikdo neukradnul. Z těch švestek pak budou vařit povidla. Takže to nemá nic společnýho ani s alergií ani se slivovicí.

  Martin

 19. Martine, kdekdo by vám řekl, že švestek je na povidla škoda. Chlapi chtěj slivovicu a ženský nechtěj péct, aby netloustly. Slivovičku si daj oba dva. (viz stěžejní dílo „Význam slivovice a její vliv na šťastné manželství“).

 20. No, to je sice pravda, ale pokud vím, tak tato diskuze není o tom, na co jsou švestky dobré, ale o tom, co je v písničce Švestková álej a tam se zpívá o tom, jak ze švestek vařili povidla a ne že z nich pálili slivovici. Jinak já slivovici piju a to 57%-62% kterou odebírám od tchána z Moravy, pomáhám mu dělat kvas a byl jsem s ním i několikrát v palírně, takže si troufám říct že o slivovici něco vím. Ale v téhle písničce se opravdu ze švestek vařila povidla a oči ho pálili z toho jak ty švestky hlídal a nespal (mimo jiné je tam naznačeno i to, že tam s Ančou nehlídali jen švestky, ale dělali i jiné věci…. no ale to už nemá se švetskama vůbec co dělat).
  Závěr: Až přijdu domů, dám si na Vás Věro panáka slivivice a třeba budete škytat:)

 21. Zde je celá písnička:

  Za naší vesnicí,
  na hlavní silnici
  bosenský rostou švestky bajó,
  s Ančou jsme hlídali,
  švestky jsme jídali
  bejvalo to moc hezký.
  Vždycky jsme seděli
  vedle sebe
  na hvězdy dívali
  a na sebe,
  a teďko sám a sám,
  na všecko vzpomínám
  chtěl bych být blízko tebe.

  V tej naší aleji,
  švestky se válejí
  já dneska nehlídám,
  já dneska nehlídám,
  oči mě pálejí.
  V tej naší aleji,
  švestky se válejí
  já dneska nehlídám,
  já dneska nehlídám,
  oči mě pálejí.
  Za naší vesnicí,
  na hlavní silnici
  švestky jsou jako pěsti, bajó,
  Anča nic neřekla,
  ode mne utekla
  teď nemám žádný štěstí.
  Andulka s jiným teď
  švestky hlídá
  už naše povidla neuhlídá,
  dřív tady hvězdičky
  vídaly věcičky
  tom se nepovídá.

  V tej naší aleji,
  švestky se válejí
  já dneska nehlídám,
  já dneska nehlídám,
  oči mě pálejí.
  V tej naší aleji,
  švestky se válejí
  já dneska nehlídám,
  já dneska nehlídám,
  oči mě pálejí.
  Za naší vesnicí,
  na hlavní silnici
  švestky jsou očesány, bajó
  šaty mám v almaře
  a s jinou na faře
  máme to podepsaný.
  Snad až se ožením, zapomenu
  pak ti to, Andulo připomenu.
  Co jsi to provedla,
  že jsi mne podvedla
  švestky teď nemaj cenu.

  V tej naší aleji,
  švestky se válejí

  já dneska nehlídám,
  já dneska nehlídám,
  oči mě pálejí.
  V tej naší aleji,
  švestky se válejí
  já dneska nehlídám,
  já dneska nehlídám,
  oči mě pálejí.

 22. Ještě detail, písnička je lidová z Jižních Čech, pan Motl jí pouze nazpíval v novější době. Původně je to valčík na tancovačky, který existuje už ve zpěvníkách z 20. let a to si troufám tvrdit pan Motl ještě neskládal. Taky mě teď napadlo, když si to pořád čtu dokola, že možná ho nepálili oči z toho že nespal, ale že je fakt ubrečenej, že ho nechala ta Anča. Každopádně z těch švestek pak dělali povidla. Je to písnička jihočeská a v Čechách se dřív slivovice pálila ojediněle. To je na Moravě chlastají už odnepaměti slivovici, neřádi. Holt vědí, co je dobrý. To jen my jsme žrali povidla.

  Martin

 23. Milý Martine, ani jsem neškytla, leč přesto si o vás nemyslím, že byste byl sobec a pil jen sám pro sebe. Co se kázně na Slovudne v diskusích týče, vrchnim hnidopichem je Gabriel, obraťte se na něj, já naopak tu ostentativně zlobím, jak sám konstatujete.

 24. Milý Martine, ani jsem neškytla, leč přesto si o vás nemyslím, že byste byl sobec a pil jen sám pro sebe. Co se kázně na Slovudne v diskusích týče, vrchnim hnidopichem je Gabriel, obraťte se na něj, já naopak tu ostentativně zlobím, jak sám konstatujete. Co s pálení očí /pro změnu) týče, vždycky jsem si myslela, že kvůli Anče, že ho nechala, a on mužně jako potlačuje slzy.

 25. Prosím Martina, aby uvedl zdroj svého tvrzení o autorství písně.
  Jinak samozřejmě – oči pálily – aťod kouře nebo pláče.

 26. Ať od kouře nebo od pláče. Buďte důsledný, Gabrieli. Jinak… červená Vám sluší 🙂

 27. Pokud byste byl jen zčásti útlocitný, na spoustu věcí byste reagoval pouze: ehm…, ale to by byla škoda. Moc potřebuji usměrňovat a stále se doučovat. Ani nevíte, jak moc Vás využívám. Děkuji.

  Slivovice (pálenka ze švestek, ale jsme doma, ať si pálenkám z jiných druhů ovoce říkají v EU, jak uznají za vhodné) je všelék, zvláště na bolest v krku funguje velice dobře, to nemůže přežít žádný MO.

 28. Po takové důkladné léčbě platí: co tě nezabije, to tě posílí, pak záleží na tom, koho.Výsledek může být MO nejen slivovicivzdorný, ale i notorik. Ale z lidového lékařství radši slivovici, než cibuli s medem a pod., Jedni mí známí věří nejen na uřknutí, ale dokonce na Priesnitzův obklad s panenskou močí (může to být jakéhokoli menšího dítěte, i chlapečka)- no a jim to pomáhá, tak co. Minimálně ušetří 60 K za doktora a recept. Já bych u nich stonat nechtěla, i když jsou to jinak moc milí lidé.

 29. empiricky-investigativní metodou jsem zjistil, že oči mohou pěkně štípat i na toaletách. místopřísežně mohu prohlásit, že slivovicí to rozhodně není …………..

 30. Martine, z textu, který jste napsal, lze jen vyvodit, že Anča hlídala povidla a že už je neuhlídá. Kdo je vařil, je jen v oblasti dohadů. A oči dotyčného mohly pálit i ze zánětu spojivek například po sváření bez ochranných brýlí.

 31. ……….. Apači, Ponkové, Komančové, Assiniboinové, Vraní Indiáni, Kiowové, Siouxové, Mohavkové, Navajové, Omahové …………. všichni jeden smradlavý skunk vedle druhého. ať je všechny spere ďas, obzvlášť toho, co mi ukrad´ čupřinu! jestli se nepletu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *