29 odpovědí na “Anál”

 1. Kdysi Ivan Mládek vypravoval ruskou pohádku, říkal že se mu zdá nedotažená jako všechno, co přišlo z východu: Žíli, býli děd i bábka. Děd orál i babka anál.
  Leč letopisy nejsou od slova anus (konečník), ale od annum (rok) – viz dříve používané anno domini čili české léta páně. Zdravím všechny přispívající a děkuji panu Pallasovi, že funguje i jako sítko, a tím udržuje duchovní čistotu Slovadne

 2. Jirko, annum je akuzativ, nominativ zní annus. Obě slova se skloňují stejně, takže jediný rozdíl je výslovnost, anus se vyslovuje s dlouhým á.

 3. Analgetika jsou všeobecně léky proti bolesti a mohou být v různých lékových formách, injekcích, tabletách, kapkách i čípcích. A čípky mohou být i vaginální. Že by byly nějaké vaginanální mi není známo, ale jak jsem dokázal ve slově annus, taky nemusím vědět všechno.

 4. Podle stařičkého slovníku po mé stařičké matičce“ ánus = stařena“. Dámy, nehoršete se na mě, ale na Kapesní slovník česko-latiský a latinsko-český pro potřebu školskou a soukromou, sestavil Prof.Dr.J.Sedláček v Třebíči na Moravě A,D.1926. Asi pan professor nechtěl kazit mládež, proto jiný význam či výraz neuvedl. Přesto mě pěkně naštval a volám: Propána Jána, s takovým slovníkem jděte do ÁNA!

 5. A rektor pochází z rekta a korektor je někdo, kdo sdílí.. fantazie mě unáší kamsi v netušeno…

 6. Solkneš čípek a dostane se do análu z druhé starny. Vše souvisí se vším.
  Zooloie je věda o zvířatech. Jak je to s análogií?
  Ve společnosti je nevhodná rektální ventilace.

 7. Jaroslave Pavelko, tato možnost mě nenapadla. Já se zajímám o vědní obory, ale dík za rozšíření obzoru.

 8. Co by měl zlepšit nebohý káraný, jsa napomínán, že mu chybí analytické myšlení?

  Za mých mladších let jsme též, coby líhnoucí se vzdělanci (sic!) odbývali otrapy všeho druhu doporučením, ať si dotyčnou věc vetkne v anus – nikdo nám nerozuměl, takže to moc smyslu nemělo. Socíkovský deficit latiny ale nebyl tak strašný – spolužačku X jsme bystře přezdili na hymen (jednak nomen těžce non-omen a jedna se jmenovala Blanka) a ona, byť sedmnáctiletá, potvora rozuměla a nadávala… V maloměstě, kde se poledne vyhlašuje úderem prkna o rybník, to intouši neměli snadné….:-)

 9. ne tak po přečtení teto diskuze jsem orálně požil čípek určený k vaginálnímu užití a vyšel análním otvorem zcela netknut tudíž ptám se kde se stala chyba????

 10. Nějaký čas jsem se zabýval ISO 9003 a pokud se dobře pamatuji, neříká se chyba, ale odchylka (od specifikace). Pokud specifikace nařizuje spolknout vaginální čípek za účelem propašování do země čípky zakazující, je celý proces naprosto v pořádku.

 11. Díky, Gabrieli, ta mrška „r“ mi spadla asi někam pod klávesnici. Ještě že Vás máme!

 12. No tak to byla zajímavá diskuze…jenom chci ujasnit pár věcí z lékařského hlediska…anus-je přesně řečeno řitní otvor. Rectum potom ona poslední část střeva ve které dochází i ke změně epitelu z cylindrického na dlaždicový…A annus se opravdu čte s dlouhym á….jinak alalgetika jsou obecně léky na bolest -protože latinsky je bolest dolor,is,m. , řecky pak algos(rod nevim)…ve slojeních se používá jako koncovka často….-alginie(nephalgie-bolest ledvin, otalgie-bolest ucha)..popř se používá -odynie(gastrodynie-bolest žaludku, thoracodynie-bolest hrudníku)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *