Basa

Basa je jediný hudební nástroj sdílející pojmenování s kriminálem. Chodit do houslí nebo do pijána (čti klavíru) je pro mnohé trestem, ale neznám nikoho, kdo by chodil do basy za cílem výuky hraní na kontrabas. Naštěstí je označení basák jednoznačné pojmenování Padrůňků (dejž mu pámbu..)

24 odpovědí na “Basa”

 1. Basa tvrdí muziku, tvrdil to už někdo chytrý přede mnou. Bručet v base nechce nikdo, to mi potvrdí téměř každý. Kriminál vyhledávají dobrovolně jen ti, kteří chtějí přežít zimu v suchu a teple s pravidelnou stravou na státní útraty.

 2. Je zajímavé, že francouzské au violon ( v houslích) má stejný význam. Vzpomeňme na Dalibora z Kozojed, jehož bída naučila housti také v base. V maďarštině je bas slovotvorným základem pro řadu neslušných výrazů. Slovo bastard pochází ze starolatinského bastum – sedlo s koši, bastard – zplozený v sedle. Mezkaři při nocování obcovali se služkami se sedlem pod hlavou. Uf. Basta !

 3. poněkud mě matou slova basman (podle vzoru jazzman ?) a basista (podle vzoru traktorista ?)

 4. Pokud je bastard zplozen v sedle, mohlo k tomu dojít i za jízdy. Za mého mlada byly v autobusech nápisy Nemluvte za jízdy s řidičem, nekuřte. Nic dalšího se nezakazovalo. A ani to sedlo nemuselo být nutně pod hlavou.

 5. Z historických pramenů
  Pavel Kopta jednoho večera v Redutě osočil Jiřího Suchého, tehdy basáka Akord Clubu: Basa tvrdí muziku, ty tvrdíš opak.

 6. Moje babička strašila „basama teremtete“. Baszama bude maďarsky a bude to asi hodně sprostý; nikde jsem to nenašel. Gabrieli, encyklopedisto, teď se ukaž!

 7. Ve slovním spojení am basa dor to může být i „Jsem základní chrobák hnojní“, takže basa použitá v angličtině, nebo i v polštině není k zahození a má něco do sebe.

 8. Držet s někým basu,to by se mělo vyučovat a povinně by měli držet basu parlamentní pol.strany.Jak ne,šup do basy.Ale takto si zase přivydělám 650kč ve volební komisi i napřesrok.Takže držím basu s těmi,co nedrží basu s nikým.(Kecám,je hnusné počasí a umřel gen.Fajtl a vůbec.)

 9. Tak konecne nejaky poradny a spravny slovo. BASA!

  Zacal jsem na housle ve 4 letech a v 15ti jsem zacal milovat jazzovou basu, ktera se stala az dodnes moji prvni laskou.
  Jako hudebni nastroj, je to zaklad muziky. Tady v Las Vegas se podle mne ladily vsecky houslistky, violistky a celistky~ne podle piana.
  Basa je muzikalni (daji se hrat melodie a noty), basa je rytmicka
  (natocil jsem spoustu nahravek bez bubnu, jen s kytarou), basa swinguje a proste BASA PRDI MUZIKU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Mne basa ovlivnila cely zivot, vsechny sny se mi slpnily diky base.
  Projezdil jsem cely svet s jazzmeny svetoveho kalibru a proste jsem mel kliku, ze jsem byl na spravnym fleku ve spravnym case
  Cernosi mi neverili, ze sem z Plzne a vubec cely muj hudebni zivot se
  tocil a stale toci kolem BASY. Mam stale puvodni nastroj, ktery jsem
  v Brne vymenil s danskym basistou za drahou a starou basu (Helmer 1796), ktera znela dobre se smytcem, ale na piccicato (brnkani), znela
  jako shit. Mela daleko vetsi cenu, ale moje, kterou stale mam, byla vzdy
  stredem pozornosti basistu na festivalech a je to jen jedna z prvnich
  nemeckych Steiner preklizek,ktera ma smrkovou predni desku.
  Byla se mnou po celem svete~od Alma Aty do Ria, Tokya a ted sedi
  v koute doma a ja, kdyz mam blbou naladu, vezmu meho milacka~drzi ladeni, pustim si Oscar Peterson Trio a na vsecky chmury zapomenu.
  A hrani s dobrou velkou kapelou, je lepsi nez sex. Hygienictejsi!
  Taky tahle basicka natocila stovky nahravek ve studiich po celem svete,
  desitky desek a ted CDcek.
  Basa byla a je muj zivot a i kdyz jsem ztravil par mesicu na Borech
  (jina basa), je to zaklad muziky a kdyz pisu, tak zacnu od zdola.
  Od basy. A pak to aranzma stavim jako barak nahoru. Trumpety sou
  na strese.
  V Ceskoslovensku (tehda) u nas delali dobry basy (Cremona) a ja jich sem propasoval v sedesatejch 6. Slovy SEST.
  Pamatuji si, jak jsem ztvrdnul na JFK s dvouma a nemohl najit velky taxik, az se nade mnou smilovali kluci z NYPD a v policejnim „station wagonu“ mne odvezli na Manhattan.
  Maji tu pro to ruzna jmena a je to hovadina.
  Rikaji „accoustic bass“ (ktera neni akusticka?), upright bass, stand up bass, (zadnou sem stat samotnou nevidel) a dnes samozrejme
  s technologii, jsou elektricke bass-kytary, ktere zni jako akusticka.
  Taky sem jednu hral~ z lenosti. Jinak moje „love affair“ s basou byla velmi uspesna a vdecim muzice vubec za cely muj pestry zivot.
  (Sinatra, Sammy Davis, Tom Jones, Count Basie~!to name a few.)

  A sdilim s Vami smutek po umrti gen Fajtla!

  Ostani basy~basa piva, loch (vezeni), atd. neplati. Anglictina ma dokonce takove zmatky, jako base (baseball) a bass (ryba?) a przni tim
  to vyslovovani (bejs? nebo „baaas!)

 10. Haryku a di se vyzpovidat a pomodlit. Mluvit o paleni basy je hrich
  a mozna, ze Ti to projde s nekolika „Otcenasi“. (Pokud ten knez neni
  taky basista….)

 11. Připojuji se k Milanovi, ač zaostávám, na basu – tedy basovou kytaru, hraju od šestnácti let, leč jen skromně a amatérsky. Ale tvrdím, že tvrdím muziku. V době, kdy jsem po base toužil, se jednak nedala sehnat, druhak jsem na ni neměl, takže když jsem ji jednou v krámě uviděl, nekoukal jsem na ni platonicky, ale pomocí svinovacího dvoumetru jsem si ji oměřil, a vyhotovil kótovaný náčrtek. Pak jsem doma ručním hoblíkem ohobloval nohu od stolu, do toho jsem ve změřených místech natloukl pražce z pražcového drátu a přidělal strojky koupené jako náhradní ke španělce. Z desky stolu jsem lupenkovou pilkou vyřezal tělo, z kusu plechu kobylku a k tomu snímač Briliant, jediný na našem plánem řízeném trhu. Aby na snímači nebylo šest čudlíků, sundal jsem z něj kryt a snímač oblepil papírem a Isolepou. Jediný potenciometr Tesla na hlasitost a neb nebyl k sehnání kytarový jack, dal jsem tam dutinku a na šňůru kolík ze staré telefonní ústředny. Na tento historický nástroj hraju dodneska a jedinou úpravu – dal jsem kvalitní jackovou maminku a můžu používat standardní šňůru.
  Ač jsem ji vyráběl v šestnácti a ač jsem tenkát neměl možnost se dozvědět nic o stavbě hudebních nástrojů, basa ladí a drží naladěná, takže můžu říkat, že mám naladěno z továrny. Naproti tomu moji spoluhráči, ač mají značkové kytary, neustále ladí a přitom neustále neladí. Jak basa vypadá, je vidět na obrázku
  http://www.tyls.cz/galerie/kozy/pages/kozy12.htm
  a jak zní, je na jedné mojí starší písničce, kterou jsem napsal pro moji tehdejší kapelu Šílená Adéla – „Pěkně mu zpívali“
  http://www.volny.cz/xjm/adela/adela_pekne.mp3
  přičemž předpokládám, že všechny písničky a povídání o muzice, které máme na
  http://www.tyls.cz
  už všichni znáte

 12. V domečku mám pididílnu a v ní krom jiného taky plechovou basu s vercajkem nejrůznějšího účelu i provenience. I v tomto případě basa nejen tvrdí muziku – je šíleně rachotivě dunivá – ale i spojuje národy. Francozský klíč se v ní snoubí v poklidu s indickým plochým matkovým a českým kladivem.

 13. Milane,moc mě to vzalo, najednou tady bylo vyznání bez těch všech póz a předvádění se, děkuju Ti za dnešní dobíječku.Basic emotion.

 14. Same H., implikuji, že Vaše mušketýrské vystoupení není coup de grace (nevím jak udělat stříšku nad a ) pro někoho, kdo je tak starý, že pamatuje, když Mrtvé moře ještě běželo na pohotovost.Děkuji Vám.

 15. Vím co se sluší Gabrieli. Takže když se potkáme, Vám ze svého Fokker Dr. I. budu vždy salutovat.

 16. Zajímavé… Pokoušela jsem se hledat na internetu význam Gabrielem doporučených maďarských sprosťáren a nejlepší výklad jsem našla v kulturně společenském časopise Dobrá adresa. Jo, holt vzdávám hold paradoxům života!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *