6 odpovědí na “Jaká je bedla?”

 1. Bedla si žije na vysoké noze a zdali se bedlivě rozhlíží po okolí, jsem nezjistil, protože si tvář zakrývá velkým kloboukem. Bedliví by měli být spíše sběratelé bedel, aby pak nebyli otrávení muchomůrkou hlízovitou, jak se dočítám čas od času z tisku.

 2. V českých zemích je k nalezení bedel třeba bedlivého hledání. Protože většinu vybrali hledači, kteří tu pátrali těsně před námi.
  Zato když jsem po sametovce pracoval v Německu, žasnul jsem, jaká kvanta hub a borůvek jsou v lese hned za naším privátem kousek od Norimberka. Ale pro Němce jsou houby a borůvky zboží, které se koupí v samoobsluze. Houby ani borůvky se v lese neodváží sbírat, protože je nerozeznají od jedovatých plodin – od malička jsou učeni, že všechny bobule a houby jsou nebezpečné. Ostatně ani nevědí, jak vypadá rostlina, na které borůvky rostou. Zato se v přírodě vyskytuje smrtelně jedovatá houba, která se nedá rozeznat od žampionu, takže oni všechno nechávají růst a ani do prašivek nekopnou, když pro ně není zdrojem frustrace, že místo klouzka je to nějaká holubinka. To se pak projeví tak, že tam je v lese hub jako hub. Stejný přístup jsme pak viděli v Dánsku, ani tam nechodí do lesa na houby, ačkoli do lesa chodí.
  Horší situace mě čekala v Anglii. Projel jsem dost střední Anglie, ale nikde se tam nechodí do lesa, ani loukou, ani polní cestou, tam není ani kousek volné přírody, vše je obehnáno ploty, většinou živými z ostružin a trnitých keřů, tak vysokými, že není vidět vůbec nic, než kousek silnice, po které zrovna jedu. Jakmile je někde veřejnosti přístupné místo, v tu ránu je tam hlídač a vybírá vstupné a buzeruje. Většinou nás ani dovnitř vůbec nepustil, protože jsme jeli až po práci, přijeli jsme kolem páté k nějakému parku, který měl podle prospektu otevřeno do šesti, ale hlídač tvrdil, že po čtvrté hodině už pouští jenom ven, a že bychom stejně nestihli si to pořádně prohlídnout. V Anglii je celosvětově největší hustota hlídačů na čtvereční yard a jsou velmi nepříjemní. Přestože se o Angličanech traduje, že jsou zdvořilí, já měl z Anglie ze všech zemí, kde jsem byl, nejhorší pocit hrubosti a neochoty. Lépe řečeno, v žádné jiné zemi jsem se s něčím takovým vůbec nesetkal. Važme si toho, jaká svoboda je u nás v Čechách!

 3. Není mi známo. S bedlami se dá nejlépe pojednávat ve stavu (u nich) obaleném v trojobalu a usmaženém v oleji. Ani bedlové škvarečky nejsou k zahození. Ohledně hledání bedel atp. v zemích britské koruny doporučuji mého učitele prof. Fronka, autora mnohých slovníků angličtiny, který strávil řadu let ve Skotsku jako vyučující profesor slavistiky. I on má vzhledem k převážně českému backgroundu řadu hrůzných zážitků českého houbaře v teritoriích výše zmíněných.

 4. Pana profesora Fronka znám jen jako autora slovníků, kde bych našel jeho vyprávění o Skotsku? Byl jsem již upozorněn, že Skotsko je úplně jiná zem, než střední Anglie.
  Abych ale taky chválil: Jde to bez hlídačů ! V Dánsku se nám velmi líbilo a nikde hlídač! Všechny lesy a pláže a krajina volně přístupná – a čistá, bez odpadků a bez blbordů. Super zážitek – botanická zahrada v Aarhusu – volně nepřetržitě přístupná, v parkové části stoly a lavice, tam si chodí lidi posedět, pojíst a popít, mezi tím kusy ploch opečovávané zahradníky, vzácné dřeviny, skalky i záhony s rostlinami ze všech koutů světa, ač je nikdo nehlídá, nikdo je neničí a nekrade, zaujala nás třeba obří Gunera s dvoumetrovým květem a další (jménem některé neznala ani moje žena, ale byly tam cedulky s informacemi), když jsme tam pak byli na podzim a hemžili se tam zahradníci a zazimovávali, rádi se s námi dávali do řeči, když viděli zájem, o kytičkách vyprávěli krásné historky, odkud a jak se tam dostaly, taky potvrdili, že tu nikdo nic neničí ani nekrade, toho by si hned návštěvníci všimli a kdyby nepřestal po domluvě, nebo vypadal nebezpečně, zavolali by POLITI. Kdyby byla dánština lernabilní, docela by se mi líbilo tam žít.

 5. je bedla původu německého od ‚pilze‘ a se slovanským bděním nemá společného ničehož. Vzhledem ke squostné chuti tomu však nemohu uvěřit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *