Blbinec

Nemocnice + záchytka + blázinec + blbinec – základní výbava každého moderního města. Blbinec zatím neexistuje, proto je předmětem teoretického bádání. Prozkoumat jeho lingvistická zákoutí je povinností vědců Slova dne. Nemůžeme přece čekat, až bude první blbinec v provozu a pak honem-honem vymýšlet názvosloví.
Moje první otázka k blbinci je praktická. Jak správně pojmenovat a) klíčové pracovní funkce v blbinci b) klíčové přístroje a pracovní prostory?
(Za výraz „blbinec“ děkuji Mr. Pavelkovi – viz. jeho nedávné komentáře.)

Zdeněk Král

38 odpovědí na “Blbinec”

 1. Pan Král nestudoval pana Pavelku pečlivě, neboť pan Pavelka blbinec nedefinoval jako místo, nýbrž jako metodu řízení. Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že tato metoda řízení se hojně používala jak za reálného socializmu, tak i nyní v kapitalizmu, takže se obě zřízení poprávu ocitají v krizích, z nichž nejhorší je krize důvěry.

 2. Napadlo mě, že v blblinci by mohli mít velmi užitečný stroj BLBOCUC. Byl by to vzdálený příbuzný liposukčního odsávadla, ale mnohem užitečnější.

 3. Při nedávné návštěvě v Bruselu jsme se shodli, že by měla být vytvořena ještě čtvrtá hlavní instituce, a to Euroblázinec. Rozdíl mezi klienty blázince a blbince lze odvodit z toho, že v prvním případě okolí volá: Hoďte na něj síť!, v druhém Bože, to je VÚL jak lev!!! První (dosud nediagnostikovaný) obvykle přichází s převratnou novinkou nebo aspoň novelou čehosi, co perfektně funguje, druhý díky talentu natrefí (netuše) škvírku v jakémkoli systému a zcela ho znehodnotí, aniž by něco přidal. Prostý lid na to reaguje příslovím NEJHORŠÍ JE PILNÝ BLBEC. Jinak připomínám již zde kdysi zmíněnou choť, která tvrdí, že manžel má na stole STAROBINEC.

 4. Zdeňku, připomněl jste mi Nepraktu, kde v transfúzní stanici manželka nabízí manžela, že by mohl dávat sádlo. Tehdy nebyl o liposukci ani tuch. U blbocucu by asi byl značný problém s úložištěm odpadu. Už vidím protestující starosty.

 5. Je-li blbinec metodou řízení, pak je jasné proč většina řízených má blbou náladu. Někdy si říkám, že blbá nálada skončí, až se přetaví v náladu defenestrační. Pak ale asi budou mít blbou náladu ti řídící.

  To mě přivádí k myšlence, zda náhodou ve společnosti neplatí zákon zachování blbé nálady.

 6. Já bych se blbocucu nebál. Odpad bych nechal ukládat společně s odpadem jaderných elektráren. Třeba by se to požralo navzájem.

 7. Ještě mě napadá, že v blbinci by byla užitečná JIBka.
  „Na JIBku s ním! A dejte mu blbocuc. Ale pořádnej! Až uvidí zpívat andělíčky!“

 8. Kráva kravinec, blb blbinec a bejci časem apgrejdujou na voly..

  Zdráv buď býku
  bývalý
  už mysl i svaly
  nejsou to co
  bývaly
  na poslyš hlas můj
  co vece
  zezdola
  vźdyť každej bejk
  přece
  kádrová rezerva je
  na vola…

  Veselé krizování…

 9. Jak by se vám líbil seriál Blbinec na kraji města? V jednom dílu by – BlbDr. Špaček Csc by řešil starosti se svým blbým synem. V jiném dílu by skupina aktivistů provedla sabotáž na blbocuc …a tak podobně. Vždyť to znáte.

 10. Nedávno jsem měl s bratrem seminář na tzv. plzeňské univerzitě, co je pro společnost horší, zda když vysokoškolský titul neoprávněně získá blb, nebo když ho obdobně dostane mazaný darebák. Prostudovali jsme přitom každý poctivě tři půllitry Urquellu a dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že když ve společnosti schází morálka, přináší jí to těžko vyčíslitelné ztráty a velmi to brzdí její další rozvoj. Nic nového jsme nevymysleli, totéž ví asi každý, ale nikdo s tím nic nemůže nebo nechce dělat, protože každý z nás máme něco v sobě z té první i z té druhé kategirie lidí, o kterých jsme meditovali.

 11. Každý rozhodně ne! a je nás dost, co si to o sobě nemyslí a může se každému podívat do očí.

 12. Kterého šmída máte na své ctěné mysli, paní Věro. Já znám jednoho přes baby a ten jmenuje ali a dopad dost blbě…

  NENASYTA

  Dostal arba darem
  od araba
  harém

  Tak se těšil
  na změnu
  a teď má z toho
  migrénu…

  Veselé krizování a vepřové chřipkování…

 13. Jsou dvě virtuální obce: Zapadákov – ten může ležet pouze mimo Prahu, kdežto Blbákov najdeme při pečlivějším zkoumání téměř všude, kde žijí lidé. Tak se mi zdá, že Blbákov roste organizovaně přímo z centra moci až do těch nejposlednějších Zapadákovů.

 14. Spíše je trend dělat ze Zapadákova Blbákov protože Blbákov má menší intelektuální kredit a tudíž ho nikdo nebere vážně.A to se pražskému státu náranmě hodí.Lubošek fon Blbákov

 15. Prosímvás, co všichni venkovani máte pořád s tou Prahou? Dyť je to tu ze dvou třetin samá náplava z Horní dolní, jistě i od Vás, Lubošku, tu pár lidí je. S důvěrou se obracejte na SVÉ rodáky.

 16. Přeji vám všem pěknou neděli.
  Mohl by mi prosím někdo z vás vysvětlit, proč se používá věta: „…a né, že ne!“?
  Aspoň tady u nás na východě. Třeba se někomu na západě, či napříč republikou, podaří najít to správné vysvětlení – a né, že ne!!!!
  Předem děkuje
  Ivana

 17. Budu neustále opakovat, o hornědolní náplavě zde. Zkušenost kdysi vlastnokožní…

  SUSEDA

  Slyšel jsem od Drahy
  Že prý nejsem
  z Prahy

  Proto nemám nárok
  Mít předplatné
  na rok

  V její databance
  Všech těch chovných samců
  Vládních zaměstnanců
  Neskutečných kanců
  I bankovních
  psanců

  Drazí drazí
  Naší Drahy
  Jsou prostě ti nejdražší
  Ze zlatonosné
  Prahy…

  Pokud to někoho zajímá…

 18. Neangličtináři, nenechte se Jirkou zmást, může to taky být nevyzvrátitelné skrzevá.

 19. Neangličtináři, nenechte se zmást Gabrielem. Skrz (ať vyzvratitelné či nevyzvratitelné) se píše through. Navíc z kontextu výše uvedených příspěvků je význam zcela evidentní

 20. A ještě mě napadá, že v blbinci bude třeba odlišit různou míru postižení. Je to docela zajímavý jazykový problémek:
  Těžké postižení=blb
  Lehčí postižení=poloblb
  Uzdravený=???
  Jak správně označovat ty, kteří nejsou blbí?

 21. Ivčo, nesouhlasím. a) Blázinec musí mít vnitřní řád, aby se jeho klienti vyléčili, a po vyléčení se mohli vrátit zpět do blbince, který je do blázince zákonitě přivedl, čímž se kruh uzavírá. b) Babinec vzniká zcela přirozeně na setkáních spolužáků po letech tím, že my muži coby slabší pohlaví odcházíme dříve na věčnost.

 22. Tatínek používal výraz PABLB. Předpona PA- naznačuje, že něco není pravé, nebo jen napodobuje již existující – pakůň, pakloub, Paroubek, ale tatínek tím nemyslel blba nepravého, ba naopak (zejména to zaznívalo při učení nezdárných dcérek).

 23. A ještě mě napadá, že v blbinci bude muset být všechno blbuvzdorné.
  Vzniknou zcela nové – blbuvzdorné – materiály. A výrobci budou muset vyvinout nové výrobky. Blbuvdorná lžíce, blbuvzdorná klíčová dírka… to je jen okraj problému.
  Umíte si představit jak se testuje blbuvzdornost okenního skla?

 24. což mi připomíná, když jsem reklamovala italské sandálky, tak mi prodavačka řekla vyčítavě: No ale vy jste v nich chodila!!! Ty jsou jen na tancování! – přitom všechny dobře víme, co dokáže jeden protancovaný ples.

 25. Každý z nás máme zážitky s reklamací bot: můj tatínek, když reklamoval „žraloka“ na nových botách, prodavačka mu položila otázku:“Pane, Vy jste v těch botách chodil v dešti?“ A on odvětil:“Nevěděl jsem, že jsem si koupil boty do rakve!“ Oni ti prodavači snad mají na takové situace školení, či co……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *