Bradléř

Michal Šafus nás lichotivě nazývá profíky a nabádá nás k rešerši slova bradléř.

Dospěl jsem do fáze, kdy bych potřeboval něco zjistit 🙂
Můžete prosím dát na web dotaz, co znamená slovo „bradléř“? U mě na webu v komentářích dole se začalo řešit, co to slovo znamená, google mlčí, ostatní vyhledávače také. Pro profíky na slovudne by to neměl být problém 😉
Předem díky za ochotu; nezajímá mě to z důvodu nějakého pobytu, jak se probírá v komentářích, ale něco mi to slovo říká, jen nevím co :o)
S pozdravy Michal Šafus (aka Michalek) – bgv.cz

29 odpovědí na “Bradléř”

 1. Pokud to není cvičenec na bradlech. Seriozně, bradlo je skalisko, též zábradlí, obojí ze staročeské střídy *br základu bor-, který je v brániti,brána, všeslovanské, průchod opevněním obranným. Nejedná-li se tedy o novotvar literárního nebo obrozeneckého nebo mystifikačního (což je nejpravděpodobnější ) původu, mohl by být bradléř někdo, kdo brání bránu a nebo ji bere ztečí.

 2. Gymnasta bude bradlista (podle vzoru bagrista). Bradléř by mohl být výrobce brad či bradel. Sázím na správnou odpověď:

  Bradléř neznamená nic.

 3. Díky moc, nejvíc se mi líbí bradléř na bradlech; přijde mi to přirozenější než bradlista.
  PS: Do bradlele ne-e, možná ale půjdu do bradléře.

 4. Bradléř se mi moc nelíbí. Líbil by se mi spíše bradelník. Byla-li to žena, tak by to mohla být bradelnice, je-li malá, tak bradelnička, je-li ještě menší, tak bradelničička.

 5. Dvojbradlí je také dostihová překážka na Velké Pardubické. Zabil se na ní ve třicátých (?) letech kapitán Popper – jestli se to píše jinak, promińte mi. Překážka je pojmenována podle něj.

 6. Na naší politické scéně se kromě normálních politiků objevují i bradléři, kteří chodí se vztyčenou bradou a kde mohou, tam melou pantem o tom, co by dokázali, kdyby jim v tom nebránili politici z jiných stran a někdy i z vlastní strany. Dále se tam vyskytují šmudléři, kteří nekompetentními změnami zaplevelují právní řád. Hodně vidět jsou i hujeři, ti vylézají ze všech možných stran na vysoké posty ve státních podnicích jako ředitelé čehokoliv. Nu a manželky mnohých politiků čeká nelehký úkol tiše sedět v jedné i v několika správních radách státních podniků nebo podniků se státní účastí. Na úrovni krajů a měst je to vše jen v menším či lokálním měřítku, princip však zůstává stejný.

 7. Pro Jiřinku, ten kapitán se jmenoval Rudolf Popler, zvitězil 1926 a 1930, zabil se na překážce 16.10.1932 .

 8. Gabrielovi – díky moc, já jsem věděla, že to není ono. Už se nemám koho zeptat, kdysi mi to říkala maminka, která na té osudné Velké byla. Velká bývala kdysi také velkou společenskou událostí. Dámy tam chodily v kožichu, i když nebyla zima. Ale předváděla se tam pardubická smetánka, nikdo tam nesměl chybět. Dávno tomu, dávno…

 9. Už jsem zase doma.Hned jdu na to zostra.Typuji,že bradéř je staročesky holič,čili šlechtitel vousů.Tuším,že to slovo zaznělo v Jiráskovi,či Svat.Čechovi.

 10. Slepičko Olinko, vítám Vás ! Nenechala jste si tam jeden nebo několik párů brýlí? Jde o bradléře, vy máte na mysli bradýře, ale slovo zostra je krásné, my někteří muži to máme raději naostro.Těším se na netupou,nýbrž ostrou reakci.

 11. Má to Havlíček v Králi Lávrovi:
  Každý rok, když táhlo
  již na letnice,
  sebral se bradýřský
  cech do radnice;…

 12. Olinko, on pan Gabriel jen tak laškuje a popichuje. kujón je to! a my mu tu radost uděláme a budeme sem psát hovadinky, a on nám je bude s chutí opravovat! a bude nám veselo a družno 🙂 co vy na to, pane Gabrieli?

 13. Paní Olinko, jak to je možné, že jste 1. září typovala? Vy jste měla spíše tipovat, nemýlím-li se.

 14. Přátelé, co je to zatít někomu típec?

  Olinko, je příjemné osvěžení počíst si ve vašich trochu neotřelých,upřímných a vždy laskavých komentářích.Ať jsou i Vaše zápasy s každodenností úspěšné a můj tip je na takový typ jaký jste Vy.

 15. Bradléř by mohl být (IMHO) také sportovník zdolávající coby specialista výhradně bradla jako jeden z druhů horských útvarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *