Brak

ČT použila v programu „Ženy Charty 77“ bez ptaní mojí fotku (*) a kus písničky (**) z desky, kterou jsem kdysi vydal. Kolegové, pomozte pojmenovat „aktivitu“ státní televize: vykradla? vybrakovala? vyrabovala? Po pravdě řečeno, je mi to fuk, ale slova brak a brakovat se připletla ke sledování zmíněného seriálu.

zina a jitka

(*) Zina, Žena Charty 77 a postupně žena dvou chartistů a Jitka, moje žena, také žena Charty (v ČT exponovaná pouze na fotce) v roce 1974… u nepojízdného auta pozdějšího muže Charty 77. Fotku patrně dostala televize od Ziny.

(**) Zakázaní zpěváci druhé kultury. Je tam kus Kubišové doprovází Jarda Hutka…

8 odpovědí na “Brak”

  1. Brakovat jde jen tam, kde se najde něco, co je hodnotné, proto samotný brak není možné vybrakovat. Kde nic není, ani čert nebere.

  2. Já bych řekl, že dnes je aktuální slovo krást, tj. v malém a ve velkém tunelovat. Nebál bych se toho nazvat to krádeží, protože Vám to již nikdy nevrátí. Navíc mám pocit, že brakovat je blíže paběrkovatí a to už vůbec nevyjadřuje skutečný stav. Brak vyjadřuje také skutečnost, že tam něco chybí.

  3. Dámy a pánové, uvedu vše na pravou míru. Čtěte! Brakování je běžný zootechnický termín pro vyřazování přestárlých a méně užitkově vhodných kusů ze stáda; používá se zejména u skotu. Smyslem je stádo ozdravit a zachovat jeho celkovou vysokou užitkovost. Pro světoběžníky: v angličtině to zní „culling“ a v němčině „Ausmerzen“, v ruštině „brakovka“, maďarsky nevím, snad to někdo doplní. Tak, a je to skoro jasné.

  4. Haryku, chcete mi tím snad naznačit, že Babrak Karmal byl selektovač skotu? já říkám pche!

  5. Slovo brak mám spojeno s brakovou literaturou, komiksy a pod. Pak mně také napadá „abraka dabra“, že by to někdo odněkud vyabrakoval?

  6. Já bych řekl že ti to čmajzli nebo čórli.
    Ale jak vydím tak se tady zabývají významem slova brak. Takže slovo brak v němčině znamená podřadný, k výřazení, takže jestli se rozhodneš pro to že tě vybrakovali no tak by tě vyřadili.
    No a Tell Brak je pravěké Město v mezopotánii 4000let před našim letopočtem. Město tell brak ve 2. tis. obsadili asiřani a vybrakovali ho, takže by se teť klidně mohlo nazívat TELL VYBRAK. Toť vše…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *