Jakou barvu má ten kdo je brunátný? Nechci slyšet odpověď – brunátnou. Za jedna dostane ten kdo odpoví tmavě červenou, nachovou, purpurovou, šarlatovou i ten kdo navrhne hnědou. Pokud někdo z hlavy vysype, že stejnou jako bobr, dostane jedničku s hvězdičkou. Bobr a brunátný mají společný základ a brunátná barva pochází právě od bobra. Pouze dyslektik se domnívá, že pochází z Bruntálu.
Znám to.Když slyším toto slovní spojení,vybaví se mi tvář mého manžela,když se ho zeptám:,,Co broboha děláš s tou částí výplaty,co si necháváš?“Je to stav blízký mozkovému kolapsu,ale nevím,má-li v tom prsty -pracku-paní bobrová.
No to já, když slyším slovo zbrunátnět a jakékoli jeho tvary, tak mě začně praskat oko no….ale není to protože by mě toto výrázné a krásné české slovo popuzovalo, ba naopak, pobaví mě a připoneme mi, že bychom se všichni měli těšit ze života a nebýt brunátní kvůli každé malichernosti.
PS: děkuji za vysvětlení, co znamená stav brunátnosti
Dneska jsem poprvé slyšel někoho užít nahlas slova zbrunátnět a musím souhlasit s názorem nade mnou, že toto slovo skutečně způsobuje velký poprask a vyvolává nepřiměřené vycenění chrupu u jeho posluchačů. Bohužel myslím že toto slovo zapsal do slovníku některý z našich historických jazykovědců a při vysvětlování významu slova došel pouze k tomu, že se jedná o stav zabarvení lidské hlávky, a ihned po dokončení této úvodní formulace zemřel aniž by vlastně objasnil jakou barvou se lidská hlávka zabarví. Musí to být pravda, jelikož potom by bylo jasné proč se všichni smějí když slyší někoho toto slovo vyslovit – ví že dotyčný je nevzdělaný a používá slova jejichž význam ani sám nezná. Toto slovo budiž příkladem zániku našeho národního jazykového fondu.
V Mathiolliho herbáři se „kvítíčko brunátné“ jako součást popisu léčivek vyskytuje poměrně často. Mám za to, že to částečně vysvětluje tehdejší vysokou úmrtnost způsobenou nejen malou účinností, ale i častou záměnou léčivých rostlin.