Brýle

Dnes se zaměřme na zásadní otázku: nasazujeme brýle na nos a nebo na oči? Z nedostatku jiné literatury hledám inspiraci v textu Jiřího Zycha zpívaného Petrem Lutkou:

Fragmenty písně:

… lidé vůbec netuší,
že brýlema lehce,
i vzhled vhodný blbečka,
změní se na vědce …

stačí kouknout do knížek,
na obrázky vědců,
každý vědec brýle má,
a vzhled hodný slepců…

na síti text není k nalezení, a tak uvidíme, kdo nám ho doplní…

16 odpovědí na “Brýle”

 1. Brýle se dají nasazovat jedině na nos. Na oči (a pod víčka!) jedině kontaktní čočky. A Jiří Suchý už kdysi dávno věděl, že když brýle naše oči šidí, kdekdo z lidí vidí názorně, že je chyba ve skle i přesto, že lesklé je…A Jiří Dědeček se zase díval chvílema růžovými brýlema. Takže v literatuře je příkladů dosti.

 2. Brýle, spravedlivě vzato, se dají nasazovat na lecos, sluneční brýle dámy s oblibou nasazují na témě svoje, stejně jako parohy na cizí. Straničky brýlí se zasunují za uši, parohy stranice nemají, mají výsady.

 3. Na parožnaté téma by toho bylo….

  MÁJ

  Tato mladá
  dívka
  zradila svého manžela
  v noci z prvního na druhý den
  bláznivého měsíce
  května
  jak už to v těchto končinách
  chodí
  kvetly třešně
  mezi neony poletoval drobný
  sníh
  a v prádelně protějšího paneláku
  se ze stejných příčin
  věšel
  chlap

  c í t í m
  ž e j s e m t ě a s i p o d v e d l a
  m i l á č k u
  poslala pak po telefonu
  svému legitimnímu
  konejšivý vzkaz
  p a p a
  dodala ještě vroucně
  a okamžitě se vrátila
  do milencovy
  náruče

  kvetly třešně a mezi neony
  poletoval drobný
  sníh

  tak už to v našich končinách
  chodí…….

  /pokud to někoho zajímá…/

 4. Nasadil jsem si brýle již mnohokrát, ale neujaly se mi ani jednou. Asi je sázím příliš plytce, nebo je málo zalévám, anebo jsem si pořídil nevhodné sazenice brýlí pro zdejší klima. Jednou mi při rytí na zahrádce vypadly z kapsy u košile brýle, když jsem do brázdy vkládal zelené hnojení, ale já sem to hned nepostřehl. Ač jsem je určitě nasadil hlouběji než obvykle, výnos z toho dosud také nemám žádný, šlo opět o klasickou ztrátu brýlí. Pěstování brýlí se mi už po léta nedaří.

 5. Ne …já sem, ale … já jsem…, už mi vypadávají i písmena, nejvyšší čas jít spát a vypadnout odsud.

 6. Různí lidé – různé brýle. Jiné nosí Kim Čong-il, jiné John Lennon nebo Gustáv Husák. Nezapomenutelné jsou černé brýle Mikiho Volka. Někoho si však s brýlemi vůbec nedovedu představit, naříklad Stalina, Hitlera nebo Vinetoua.

 7. Když mi lékař doporučil brýle, pojal mne strach děsný. Vůbec jsem se nemýlil, bylo to moc přesný. Zažívám dnes střídavě mnoho smutku, ale taky radostí. Hledat brýle, pak je najít, emocí střídání je. Nejhorší je hledat brýle máte-li je na nose.

 8. Jirkova myšlenka si zaslouží pozornost. Nepochybně existuje sloveso brejlit, je poněkud argotické, ale do češtiny patří a zaslouží si být ohýbáno.Můžeme se pokusit dostat slovo brýliti do tezauru spisovných slov, ale bývá to běh na dlouhou míli, musíme je hojně používat. Slovo brejlovec, jako nesystematické označení kobry indické (Naja naja) je kodifikováno.

 9. Ba ne, Ivane, nejhorší je hledat brýle, když je právě na nose nemáte. A za tím si stojím s vehemencí svých osmi dioptrií!

 10. Obrýlení jistě znají bifekální brýle: s jejich pomocí vidí houbeles na blízko i na dálku.

 11. Gabrieli, jak je to s těmi výsadami paroží? Nemají je snad spíše paroháči? Už proto, že samičky paroží nemívají? I když se, podle mého, jedná o výsadu dosti pochybnou. A co výsadkáři? Ovšem dámy místo výsadku mívají různé ozdobné vsadky. To u pánů bývá cvikl, obvykle méně ozdobný, když se jim srazí kalhoty v pase.

 12. Proč o holi a s brýlemi a oholený x obrýlený? Tatínek říkával svým brýlím brylky (asi je měl rád), brylka je cosi botanického, něco jako prašník, nebo klíčící pylové zrnko, či čo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *