Bůra, Pě›tka, Kilo, Litr, Meloun

Britain has its pence, quid, and other odd terms for money. America has dimes, nickles, and two-bits. Czech has bůra (five crowns), pětka, (ten crowns — confusingly named „little five“), kilo, (one hundred), litr, (one thousand), and meloun (one million). While these slang terms may not be common on the tourist routes, you can expect to encounter them frequently in colloquial Czech. If you want to buy some drugs, you’ll pay at least two kilos for a baggie. If you want to bribe a police officer, it will be at least a few liters. If you are playing in the big leagues, and want to win a juicy government contract, well…be ready to hand over a few melouns or you can’t even bid. If all you have is a bura or a petka, just forget it.
Bůra / Bůr – patrně z německého bor – hotové peníze.
Pětka – tuším z rakousko-uherského přepočtu 5 zlatých = 10 korun…
Ostatní je jasné, pouze dodávám, že zbohatlíci z prostředí IT používají místo melounů néně sladká MEGA. /Jirka

9 odpovědí na “Bůra, Pě›tka, Kilo, Litr, Meloun”

  1. K tomuto tematu bych jen rozsirila informace o str.217-220 v knize Patrika Ourednika Smirbuch jazyka ceskeho (Slovnik nekonvencni cestiny 1945-1989, vydalo nakl. Paseka). MEGA tam sice jeste neni, ale je tam spousta jinych stavnatych slovicek nejen v hesle Penize.

  2. dle 8díl. Slov. spis. češ. je bú!!!!r, uvedeno hned u búrské války, tak nevím, co to má společného…

  3. Ještě bych dodal, že ITáci rádi používaj predponu kilo (k) jako 1000kc… Uvedu priklad: „Kolik stoji to LCD?“ – „Nevim, asi 12kKč“ 😀 (popr. napisou jenom 12k)

  4. Vysvětlení Ttrvalinky, odpusťte, ale stojí úplně za kulový. Proč? Bůra nevysvětluje vůbec, pětku pofiderně a ostatní není jasné. Vždyť předpona kilo je vždy jen tisícinásobek.Jedině ten meloun beru. Tak sám pátrám dál, je to docela zajímavé. Čau všici.

  5. Thank you for the post – and are you quite sure about the kilo being 100 (it doesn’t fall into the Ostatní je jasné, category, unlike 1000). Dave has a similar comment, from what I gather 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *