Čárky

V  Mladé frontě Dnes vyšel obsáhlý článek s titulkem Zrušme větný
rozbor, žádají učitelé češtiny. Vždy jsem byl pro radikální řešení a
proto pro jistotu navrhuji zrušit rovnou celou školu.
Zatím ale větný rozbor nezakázali a já se znalců táži: kam dáme čárky?
Najednou kde se vzal tu se vzal soused a lumpárnám byl konec.

29 odpovědí na “Čárky”

 1. Tak to jste mě dostali, přemýšlím o tom horem dolem, ale jistá si nejsem. Ale jak je to s těma lumpárnama? Já, hříšná (v.v.) osoba, si dovedu docela dobře představit, jak se, kde se vzal, tu se vzal, manžel – a lumpárnám se sousedem byl konec, ale tu vizi by se mnou sdílel asi jen vyhlášený virtuální chlípník WBG.

 2. No,jo,čárky.To mi připomělo:Když ještě nebyl ultrazvuk a televizor se ovládal knoflíky na bedně,nevědělo se,narodí-li se chlapeček,či holčička.Když se stalo,babička se ptávala.,,Má čárku,nepo puntíčka?“Čárky nerušit!Jsou důležité!

 3. No,jo,čárky.To mi připomělo:Když ještě nebyl ultrazvuk a televizor se ovládal knoflíky na bedně,nevědělo se,narodí-li se chlapeček,či holčička.Když se stalo,babička se ptávala.,,Má dítko čárku,nebo puntíčka?“(T.zn.holčička,nebo chlapeček)Čárky nerušit!Jsou důležité!

 4. Technické upřesnění: bedna funguje prostřednictvím záření infračerveného. Kdyby to byl ultrazvuk, tak Vám, Olinko, bude překlapávat kanály kdejakej netopejr a všichni psi v okolí dostanou psotníček.

 5. pánové, já mám čárku, a tu mi nikdo neumaže, pravila paní hostinská kdesi v Hrabalovi.

 6. O čárkách rozmanitých též více tu.

  NIHIL NOVI

  Říkám-li
  – máš ji
  a proto jsi můj
  typ –
  mluvím o tvé duši
  lásko

  I když vím
  že tento svět
  nakloněn je
  zónám drobně
  šťavnatějším
  hledám ji
  po tvém těle vlídně
  rozpuštěný
  hledám ji
  hledám
  ale
  nenacházím

  Říkám-li
  – máš ji
  a proto jsi můj
  typ –
  mluvím o duši
  broskvičko

  O tvé
  duši
  slastně
  ukryté…..

  http://warnet.ws/img5/209/pod/21.jpg

 7. Jaroslave Pavelko,já vím,že ultrazvuk a dálkové ovládání televizoru moc nesouvisí.Také jsem mezi obé vložila,,a“.Tím jsem vyjádřila po, kurníkovsku,dobu vzdálenou dnes běžným technickým prkotinám.Mé děti už nechápou,že jsme k TV běhali přes obyvák.Ještě,že se nemělo kam přepínat.Všechny dva programy stály svorně za…,tak byla volba snadná.Jó,to byly časy.

 8. WBG-to se mi moc líbí,snad nejvíc,co jste tu kdy napsal.I když čtu Vaše verše vždy a s radostí.Ty dnešní mi připoměly mládí nad Ščipačevem(asi to píšu blbě).Myslím,že se ta knížečka jmenovala Sloky lásky?Četli jsme to pod lavicí a nebyla to maturitní otázka.Jó,to byly časy…Blbé,jenže jsme byli mladí.

 9. Děkuji, přidám. Neb o ne zrovna maturitních láskách toho mám…

  VESELÁ VDOVA

  Svět je plný paradoxů
  a drobných katastrof
  a každá správná komedie
  začíná přece slzami
  drahoušku

  Jen si vzpomeň
  ještě nedávno říkala jsi
  že jsem šašek
  a nyní
  jen s něhou sobě vlastní
  to tvrdíš o svém
  manželovi
  v domnění že já snad osedlám
  jeho
  papuče
  ale co se dá dělat
  chyby prý jsou produktem
  blbosti
  a blbost zas nerozlučně patří
  k myšlení
  a myšlení svým způsobem souvisí
  i s bytím
  c o g i t o e r g o s u m
  že
  ale zjednodušme to ještě víc
  pojďme k lásce
  m i l u j i t ě
  i když vím jaké sny mě čekají
  v posteli
  po cizím
  chlapovi

  Svět je plný paradoxů
  a drobných katastrof
  a každá správná komedie
  začíná přece
  slzami

  M i l á č k u…

  Jo a mladí jsme přece furt, sice už poněkud dlouho, ale…
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20south%20tirol/album/slides/wbgarden%20alps%20130.html

 10. Ale bez legrace (i když mi všichni přinejmenším v duchu sdělíte „ale ta je tady to hlavní“), dnes (jako i opakovaně v minulosti), kdy je čeština znevýhodněna (a znevýhodňuje své uživatele) ve světovém měřítku nepatrným počtem mluvčích, bylo by spíš na místě ji udělat poněkud více „user´s friendly“ jako nástroj komunikace a ne čtverylku České besedy a kuriozitu pro zanícené badatele. Množství pádů, vidů, přechodníků, chytáků (které si my, kdo ji máme rádi a teoretické linguistické šťourání si tak užíváme) jako je i-y, s-z, ě-je, a výjimek z nich se vyrovná přinejmenším malé násobilce, o vokálu u vlastních jmen, přechylování a dalších, právě mě (no, třeba hned mě-mně) nenapadajcích zvěrstvech, slouží jen zlovolným češtinářům, aby mohli trápit jim vlastními rodiči na milost vydaná holátka (i když na ty parchanty platí jen máloco kromě pořádného diktátu) a nám, starým prudičům, jen k tomu, abychom si zdravým rozčílením rozproudili krevní oběh a zažívání(!) při čtení neuvěřitelých zhovadilostí, která jsou na poli mateřského jazyka sto (někdy i více) zplodit různí komentátoři, a to i jen slovem, natož písmem. Ústav pro jazyk český napáchal taky dost zhůvěřilostí !nejen) úpravou psaní cizích slov, takže dnes slyšíme o citrOnech, finAle, servÍZu, standarTu, u -zmů se nám starším obrací pero v ruce, (a nakonec, když se na něj -tedy ÚJČ- obrátíte co na autoritu, řekne Obojí je možné) atd. atd. Holt (všimli jste si, kolik lidí používá tyhle stařičké rakouské germanismy, aniž by věděli, co znamenají, a píšou holD?), bujný oř je mluva naše a trochu drezůry by mu neuškodilo. Místo toho by se mohly děti učit MLUVIT.

 11. Ale bez legrace (i když mi všichni přinejmenším v duchu sdělíte „ale ta je tady to hlavní“), dnes (jako i opakovaně v minulosti), kdy je čeština znevýhodněna (a znevýhodňuje své uživatele) ve světovém měřítku nepatrným počtem mluvčích, bylo by spíš na místě ji udělat poněkud více „user´s friendly“ jako nástroj komunikace a ne čtverylku České besedy a kuriozitu pro zanícené badatele. Množství pádů, vidů, přechodníků, chytáků (které si my, kdo ji máme rádi a teoretické linguistické šťourání si tak užíváme) jako je i-y, s-z, ě-je, a výjimek z nich se vyrovná přinejmenším malé násobilce, o vokálu u vlastních jmen, přechylování a dalších, právě mě (no, třeba hned mě-mně) nenapadajcích zvěrstvech, slouží jen zlovolným češtinářům, aby mohli trápit jim vlastními rodiči na milost vydaná holátka (i když na ty parchanty platí jen máloco kromě pořádného diktátu) a nám, starým prudičům, jen k tomu, abychom si zdravým rozčílením rozproudili krevní oběh a zažívání(!) při čtení neuvěřitelých zhovadilostí, která jsou na poli mateřského jazyka sto (někdy i více) zplodit různí komentátoři, a to i jen slovem, natož písmem. Ústav pro jazyk český napáchal taky dost zhůvěřilostí (nejen) úpravou psaní cizích slov, takže dnes slyšíme o citrOnech, finAle, servÍZu, standarTu, u -zmů se nám starším obrací pero v ruce, (a nakonec, když se na něj -tedy ÚJČ- obrátíte co na autoritu, řekne Obojí je možné) atd. atd. Holt (všimli jste si, kolik lidí používá tyhle stařičké rakouské germanismy, aniž by věděli, co znamenají, a píšou holD?), bujný oř je mluva naše a trochu drezůry by mu neuškodilo. Místo toho by se mohly děti učit MLUVIT.

 12. Čeština prý byla kdysi krásná. Ostatně jako kdysi všecko…

  KOSMOPOLITA

  Mluva česká je moc
  hezká
  ruština duši
  objímá
  a jazyk anglický
  je místy velmi
  praktický
  francouzsky
  pod fousky
  diplomat
  básní
  maďarsky nevím jak řekne se
  zvláštní
  ale v němčině
  jak by ne
  dobře se velí
  a taky
  pochoduje
  italsky
  oroduje
  španělsky Juanita
  obdivuje…
  i když je mi líto
  seňorito
  už zas mi docházejí
  slova
  tak prosím pěkně
  nezačínej
  znova…

  Vzpomenu ještě
  čínštinu
  hned zítra všem pošlu
  květinu …

  http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/320506_10150365664614555_88252979554_8055873_176905547_n.jpg

 13. Námět se neměl nazývat Čárky, ale Tečka, protože se nejde spojit s Jiřím Pallasem – „Zprávu pro jiri@pallas.cz nebylo možné doručit.“ mi píše opakovaně Mailer-Daemon. Ví někdo, co je s Jiřím?

 14. Zdá se mi charakteristické pro naši vládu, že bere věci za opačný konec – např. snižuje příjmy státu zvyšováním DPH a podobně. Vzhledem k tomu, že větněčlenské vztahy jsou na rozdíl od jiných disciplín souboru sportů zvaného Český jazyk univerzálně platné pro všechny (pokud ne všechny tak určitě pro IE (to není Internet Explorer) jazyky), smrdí mi rušení větného rozboru vládním rozhodnutím.
  Navíc, takový rozbor může vést k tomu, že člověk začne rozebírat jazykové projevy své i jiných, zkoumat jejich kontext a (nedej Vesmírné vědomí!) smysl. To se v dnešní době nerado vidí, zvlášť když (jak říká J. Dědeček) se je vůl. A jak by se nebylo vůl, když jednoho zvolí, eh?

 15. Z hlubin se vynořil Tajemný rejpal bubák s polemikou z propadla dějin. Ráda bych zdůraznila, že nemám nic proti větnému rozboru an sich, ale za situace, kdy mládež nezvládá i-y, shodu přísudku s podmětem, s-z, mě-mně, velká a malá písmena, oslovení v 5. pádu, časování slovesa být a mnoho dalšího, čím nás, kteří si v mateřském jazyce libujeme, tak iritují mladší i rádoby vzdělaní lídé, bez ostychu veřejně vystupující (o logice, vyplývající z matematiky, nemluvě) je větný rozbor přece jen drobátko zbytný. Jistě, je to jeden z úhelných kamenů jazyka, ale přece jen…. Není to spíš pomstychtivost stáří? My jsme se to naučit museli, tak vás, pacholci, taky neubude. Aspoň nebudete mít čas na lumpárny. na které nám už nestačí dech.

 16. Nalijme si ještě čistšího – i ty tkaničky jsou zbytečný, neb máme pantofle a suchý zipy. Anglicky mluvím jako Sliding Bob (postava ze Syna Lovce medvědů a Ducha Llana Estacada) a zásadně neexceluji. A co se mládeže týče, tak je stejná už nejmíň a možná i dýl. O oslovování v 1. pádu se zmiňuje již jan Procházka v Přestřelce, vydané v první půli let šedesátých a odehrávající se v první půli let padesátých, takže tehdejší mládež se narodila kolem roku 1930. Holt někdo tu gramotyku zvládá líp a někdo hůř. A tak to jde už od dob Baby Loonu.

 17. tak k čemu ten větný rozbor, když ne maturita z matiky (ta funguje všude na světě)? Každá překážka na cestě za kýženým vysokoškolským diplomem pro lenochy je vítaná, ale OBECNÁ škola je úplně pro všechny (včetně těch, co se až dosud před vzděláním úspěšně schovávali ve školách pomocných), a jim i jejich rodičům podobné lahůdky dokumentují zbytečnost učení obecně. Aťtyhle detaily jsou na gymnaziu, a ta matika samozřejmě taky!!!.

 18. Z mého sobeckého hlediska vzato: netrápí mě, jestli si společnost vychová užitečné matikáře, kteří umějí jenom anglicky, aťsi tu spokojeně pobíhají někde v ghettu , ale ať za mnou probůh nelezou do hospody, kde si chci česky pokecat (i o té matice) a neurážejí mě v novinách, v televizi atd. Říkávalo se tomu snad kdysi komplexní vzdělání, nebo tak nějak a znamenalo to, ze když pýšu pytomosti, je to totéž, jako když neumím násobilku.
  Asi tak před měsícem se naproti na baráku objevila veliká plachta, modrobílá, zhruba 2 × 6 m, a jediná česká slova tam jsou Michal Bílek. Potom se tam píše heating, plumbing a mnoho dalších slov, co neznám. Telefonní číslo se topoří ve vertikále a kdybych si ho nedejpámbu chtěl opsat, musel bych si lehnout na pravý ucho do bláta. To si jevíčští vzdělanci počtou…

 19. Jaroslavovi se nelíbí Babylon, který tady pracně po léta budujeme: V tuzemských firmách je spousta vlastníků i manažerů, se kterými si česky nepopovídáme v hospodě, ba ani v práci. Ještě že většina z nich mluví anglicky, to považuji za velké plus. Více než angličtina mě děsí zdejší počtářská negramotnost, když i někteří vysocí úředníci na ministerstvu vnitra neumějí počítat s procenty a jejich „výpočty“ budou muset opravovat právníci Nejvyššího správního soudu, abychom mohli legitimně zvolit zdejšího prezidenta! Co když to na soudě dostanou k řešení rychlokvašky z plzeňských práv?

 20. Jožine se mi docela líbí, jak furt zachraňujete svět. Ale na druhé straně vám ale musím sdělit, jak teda já znám svět, tak tento si stejně udělá, co bude chtít. Aspoň za posledních dva tisíce roků tomu tak dycinky bylo. Takže na místě otázečka snad. Není lepčejší třeba, čárka nečárka, věnovati se příjemnějším činnostem ?
  Jinak já ke komunikaci už delší dobu používám skoro jenom obrázky a domluvím se okamžitě. Někdy mám pocit, že snad i s celým vesmírem.
  http://wbgarden.com/wbgarden%20book.JPG

 21. Jestli ty rychlokvašky na soudy bude navrhovat jiná,taktéž rychlokvaška a další rychlokvašky to odhlasují,nastane ,,mazec“.A co teprve,když se tak stane 21.prosince.

 22. Mazec světem vládne přece. Stačí např. jenom přidat k replice na slůvku dne neanonymní obrázek a máte mazec po česku jak vyšitý. Teda nemáte nic pochopitelně.
  Děkuji.

 23. Teď jsem v Lidovkách objevil zprávu o neštěstí ve Špindlu. Čárky tam jsou sice umístěny správně, ale jinak se zřejmě začíná v médiích projevovat babišovština. Posuďte sami:
  Rodina se dvěma dětmi, která tam přijela na víkend, nastoupila ve spodní části lanovky do kabiny a krátce po rozjezdu se s nimi utrhla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *