Celebrita

Na přání jedne ze slovodních celebrit dnes předhazuji davu celebrity. Celebrity nahradily po pádu komunizmu hvězdy, ale bohužel se většinou jedná o stejné osoby 🙁

22 odpovědí na “Celebrita”

  1. Tak nevím, zda-li slovo toto bylo odvozeno od “ celý Brit „, ve slovnících cizích výrazů jsem nehledala. Ale každopádně hovoří-li se v médiích o „celebritách“, naskakuje mi z toho husí kůže. Navíc mnohdy jsou tímto „přízviskem“ titulovány i osoby, o nichž mínění veřejné je zcela jiné a titulovány by byly zcela jinak. Má-li člověk, jenž je celebritou nazýván patřit k tomu nejlepšímu, čím v současné době národ český disponuje, pak někteří z nich svým způsobem života a jednáním na veřejnosti ve mně vyvolávají představují titul zcela jiný.
    Souhlasím s panem Pavelkou – i já se cítím cele Češka – obyčejný člověk, bez přízvisek.

  2. Častěji než celebrity potkávám celeblby. Ale někdy také obé v jedné osobě.

  3. Hm, Honzo, proč potom používán výraz celebrita a ne celýblb, snad by lépe byl vystižen význam slova, o němž se bavíme….to chce zlepšovák….!?

  4. Husí kůže mi taky naskakuje, když se v tom našem Česku, Moravsku a Slezsku mluví o „celebritách“. A kudla z kapsy mi vyskakuje, když slyším o jejich odrůdě – „selebritách“. To už je mi milejší česko-japonská verze – „seleblita“, „seleblity“ (zde přiznávám inspiraci skvostným filmem Ztraceno v překladu, tento týden ČT, v němž mimochodem Bill Murray skvěle zahrál stárnoucí filmovou celebritu).

  5. Celebrita je osoba v popředí zájmu médií, ať už z jakýhkoliv důvodů a tím se mezi ně dostávají i lidé, kteří tím nejlepším nedisponují.

    Děkuji všem babičkám a dědečkům, že se po generace starají o to, aby na mě měl v důchodu kdo vydělávat, pokud se ho ovšem někdy dožiji.

  6. Celebrita neposkytuje stejné možnosti jako hvězda. Hvězdička zní lépe než třeba půlbrita… Hvězda vychází a zapadá (Karel Gott tvoří výjimku).

  7. Hvězda má pevné místo ve vesmíru, též Slunce. Pohyb je iluze vyvolaná rotací Země. Stejně tak je to i s pohledem na lidské hvězdy, klesají a stoupají a přitom jsou pořád nohama na zemi a svou slávu si mnohdy ani neuvědomují, to jen ti přihlížející.
    Jiří, jak víte, že hvězdička je půl hvězdy? Poměr přece může být různý a pokud poměr přeneseme na britu, je to už jen čtvrtbrita, sedminabrita, osminabrita, atd… a to už jsou zase úplně normální lidi.
    Hvězdičky dělá paní zubařka dětem do mléčných zoubků, ve druhých už to jsou jen plomby.

  8. V posledním desetiletí minulého století se ve sdělovacích prostředcích nekriticky rozšířilo používání tohoto výrazu a tím došlo i k jeho degradaci. Mělo by vyjadřovat věhlasnost ve společnosti a ve svém oboru váženou osobu. To je ale velmi obtížně spojitelné s blbci. Bohužel se to často spojuje s politiky, kteří se svým věhlasem stali již do nebe volající. Asi se tím „zviditelňují“. Snad je to dáno tím, že se pojí se slovem celebrovat, tj. sloužit jak se nám tito odborníci snaží namluvit, že jsou ve službách lidu, nebo lépe svých voličů. Na ně rychle po volbách zapomenou. K nim se připojují i jejich patolízalové, kteří koncelebrují.Oni jdou ještě dále a hovoří přitom o t.zv. politické kultuře. Nehledejme v tom Brity, ti za nic nemohou.

  9. Jiříku, celebrovat je sice sloužit, ale týká se to církevní terminologie, třeba celebrovat mši, a to může jen kněz. Laické celebrity naopak stále něco slaví, oslavují, nebo se nechávají oslavovat. Pátral jsem v hluboké minulosti našeho národa, první celebrity na našem území se vyskytovaly v povodí Úslavy.

  10. Správný výklad pro ČR je „selebrita“ vynalezla ho jistá Brita, která byla mimochodem děsný prase :-))

  11. A stačí se upsat a místo celebrity tu máme celerity-celerit je výborné hnojivo. Ó jak snadné je vše pohnojit, ať už chca či nechca.

  12. Skoro bych se hádal, že to hnojivo je cererit, ale sundá-li si na mě někdo servítek, sklopím uši. Jinak souhlas, že pohnojit něco je celkem snadné.

  13. Obracím se na Jožina s prosbou, aby nám dal informaci o dávných celebritách v povodí Úslavy, mě napadají „jen“ sv.Vojtěch a sv.Jan Nepomucký, ale ti mi nějak nezapadají do představ o VIP’s .

  14. Gabrieli, čerpal jsem z Krhútské kroniky, která se zabývá původním obyvatelstvem před příchodem Čechů. Pan Hrych pěkně popsal, co se všechno dělo na našem území, když se naši předkové smísili s původními obyvateli. Vysvětlil kromě Úslavy i vznik názvu řeky Radbuzy, stojí to za přečtení. Zabýval se mytologií Krhútů i Čechů a řadu našich mýtů uvádí na pravou míru. Knihu jsem někomu půjčil, už se mi nevrátila, tak na ni jen nostalgicky vzpomínám.

  15. Ejčí od Meknínem a legendární Vratiprst Choromysl ! Díky za osvěžující námět k návratu k pramenům !

  16. Díky, Jaroslave, zase si rád osvěžím mysl. Teď už považuji za zbytečné hledat rozdíl mezi celebrantem a celebritou, spíše mě láká pátrat po původu jména Oslavany. Pro osla mého kalibru je to úkol neskonale těžký, snad mi někdo pomůže.

  17. Z jazykových výzkumů vyšel zajímavý poznatek, že nepatrně pozměněná výslovnost, která by se mohla podobat chinenglish, vytváří protipól anglického slova celebrity [silebrity] na jadrné české „sereblity“.

    Český novotvar stručně vyjadřuje, co si většina občanů myslí o tzv.celebritách. Státníkem se politik může vyjíměčně stát nejdříve 15 let po smrti. Totéž platí i pro ostatní, kteří by snad aspirovali na vstup do hvězdného nebe celebrit.

  18. Krhútské kroniky neznaje, domníval jsem se nejprve že Jožin jaksi vyvozuje že v dobách dávno předslovanských, kdy po českých lesích potulovali se elfové, Úslava jmenovala se Celebrant.

Komentáře jsou uzavřeny.