Čelem vzad

Při pondělku mám jednoduchý dotaz – jaký je povel pokud chci po otočení vojína „čelem vzad“ otočit dotyčného zpět?

31 odpovědí na “Čelem vzad”

 1. Vžijme se do situace dotyčného vojína. Jeho myšlenka je jednoduchá : co si ten kokot zase vymyslí ! Podle řádů jsou však možné výkonné povely : Zpět !, Čelem vzad, Vpravo v bok – 2x, Vlevo v bok – 2x.Nelze užít 4 x Nalevo nebo Napravo příč.

 2. Pro Gabriela: Vojenské řády neovládám, ale myslím, že by šlo taky napravo příč – čelem vzad a nalevo příč. Pokud se pamatuju na svoje nuceně vojenská léta, tak nešlo ani tak o řády, ale o to, kdo velel.
  A pro příslušníky vojenských hudeb je zaveden zvláštní povel violocellem vzad.

 3. Moji milí, tak si tu připadám, jak na vojně, i když jsem žena. Zná někdo z Vás ještě jiný „zajímavý“ vojenský povel? I když nakonec i já tento povel „čelem vzad“ znám z hodin tělesné výchovy na škole. To někteří cvičenci se točili jinak, a byla legrace. Ovšem jak pro koho, pro kantora určitě ne.

 4. Při čelem vzad se točí kolem osy a osu mají ženy posunutou díky jiné konstrukci těla . Proto se armáda dlouho bránila smíšeným jednotkám. V poslední době je problém řešen zavěšováním vyznamenání na hruď vojínům mužského pohlaví.

 5. Za nás se vžil povel „Doprdele přímo hleď!“, všem bylo jasné, že se nablízku nacházela skupina hezkých děvčat.

 6. Pro Libuši, součástí dělostřeleckého povelu „K boji !“ je podpovel „lafety roztáhnout“ 🙂

 7. Milý Same, jsem rád, že jste titul zelmistra přijal, přestože Váš koeficient ZELO je sice úctyhodný, ale nikoli závratný. Berte to, že je to za zásluhy o nadýmání.

 8. při štelování je ovšem nutno specifikovat, drahý kolego militaristo, zda se jedná o kanón bezzákluzový či ten druhý neboli zákluzový. podle toho totiž lafety štelujeme……………

 9. Pro Milču: Povel zní „Provádět koně neprovádět“ a na to kázně dbalý vojín odpoví „Provedu“, což je v přímém rozporu s povelem, a proto velící důstojník zařve „Neprovádět“. Na další vojínovo „Provedu“ nezbývá, než zařvat ještě hlasitěji „Zavřít!!“

 10. Milý kolego, vůbec nemůže být řeči o kanonech,ať již jejich hlavně klouzají nebo drhnou. Hrdý dělostřelec vždy hovoří o houfnicích, kde roztažení lafet je základní podmínkou pro střelbu nepřímou i přímou. Následují povely : Hlavní směr, doleva dva nula pět, výška jedna nula šest, libela třináct nula, trhavý, náplň dva, salvou ! A když se něco posere, následuje povel: Obsluha do rydel!
  ODJEZD !

 11. to Gabriel vidím že tu mám kolegu kanonýra,ale fakt je jeden dnes už se neroztahují lafety ani u houfnic ani u kanonů jelikož jsou u armády pokud vím jen a pouze samohybné kanonové houfnice a to konkrétně typ 152mm DANA neboli vz.77 které mají kolový podvozek a hydraulické vzpěry sloužící jako rydla.

 12. DANA byla také antikoncepce. A nebyl jsem kanonýr, nýbrž mladší rektifikátor brzdovratných systémů. Když jsem prvně viděl vojáky NATO při turistické cestě do Dánska – cvičili s bundeswehrem přesun trajektem, stařičkou Karosou šla jedna řeč : ty by dostali na prdel.

 13. Stvůra je tvor stvořený, existující v reálném časoprostoru, nebo tvor stvořený a již nejsoucí, v reálném časoprostoru neexistující.
  Nestvůra je čirý pomysl, nejsoucí v reálném časoprostoru (protože nestvořený), existující toliko v představách.

 14. Janinko a Jaroslave Pavelko, teď jsem díky vám tak vzdělána v problematice stvůr – nestvůr, švarů – nešvarů, svárů – nesvárů, mluvňat – nemluvňat, že bych snad na toto téma mohla přednášet. Dík. Konečně na stará kolena v tomto směru netápu.

 15. Pro staršího mladšího rektifikátora brzdovratných systémů Gabriela: Když jsem byl na vojně, měli jsme během tzv. zimního vyvedení absolvovat střelby z tanku. Plán zněl: Budíček ve 4.15, snídaně 4.30, odjezd na střelnici 5.00. Ve 4.45 jsme vzbudili kuchaře, kteří vůbec o ničem nevěděli, když nám vydali v 5.30 jídlo, přešli jsme k místu odjezdu, tam jsme zjistili, že v autoparku nikdo neví, že mají být nachystána auta a čeklai jsme do 8 hod, než přijela. Svěží únorové ráno s teplotou -15 až -20. Tehdy jsem politrukovi řekl, že s takovou armádou by neporazili ani domov důchodců, natož Bundeswehr. Tak nevím, kdo by dostal na prdel.

 16. Pro Jirku: je notoricky známo, že na vojně se spěchá aby se čekalo a čeká, aby se spěchalo. Takže vše bylo naprosto v poradku.

 17. Jak praví klasik slovy vesnické holky: Ať se otočíš na jakoukoliv stranu, pořád budeš mít prdel za sebou.
  Takže čelem vzad přátelé a to kolikrát jen budete chtít!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *