Černý pasažér

Kdykoliv jsem jel na černo, měl jsem pak výčitky svědomí. Teď už se
dokonce obávám použít i slovní spojení „černý pasažér“, abych nebyl
nařčen z podněcování rasové nesnášenlivosti.

Poraďte mi, jak dál.

Jožin

16 odpovědí na “Černý pasažér”

 1. Kdysi za studentských dob jsem jezdil tři dny po Pardubicích na jednu jízdenku bez větších výčitek. Pak jsem měl Předtuchu jako Marie Pujmanová, tak jsem si chtěl pořídit jízdenku novou, ale automat nefungoval a trafika byla zavřená. Kamarád mi jízdenku dal, já si ji v trolejbusu procvak a během půlminuty byl u mě revizor. S hrdostí jsem mu jízdenku podal a vduchu si říkal, jak jsem na něj vyzrál. A pán mě řekl: Tak to bude za padesát. Kamarád mně totiž dal nevědomky pražskou jízdenku. Holt asi Boží mlýny

 2. Opět nadčasová moudrost našich předků – už tenkrát věděli, že tmaví cestující budou jezdit bez lístku, a to byla MHD ještě s průvodčím s lístky a kleštičkami. Ten systém lístků byl (aspoň v Praze) téměř geniální, dalo se zjistit, nejen kdy, ale kde dotyčný nastoupil, dva přestupy (a všichni průvodčí věděli, kde se přestoupit smí), trasy tramvají byly stejně neměnné jako koleje, jako děcko jsem uměla odříkat všechny stanice tramvají, které jezdily u nás na Letné, jak když bičem mrská – dnes mám problém dojet bez bloudění od Sparty na Klárov, to jdu radši pěšky přes pláň Myší dírou. Holt, vzpomínky jsou mládím zlacené, to ještě jezdily ty tramvaje obložené mahagonem a jasanem, s mosaznými doplňky. Vyprávělo se, že v tramvaji ulítl pánovi z přepravky kanárek a průvodčí ho odmítla pomáhat chytat s tím, že za 60 hal. nikomu honit ptáka nebude. Ale zpátky k těm černým pasažérům – to nejspíš vzniklo na parnících, kde se ukrývali v nákladu a nejspíš v uhlí, a pak si asi museli cestu odpracovat v kotelně.

 3. Spíš to bude z maskovacích důvodů: ve spoře osvětlené noční tramvaji přehlídne revizor černého pasažéra pravděpodobněji než bílého.

 4. Zkuste se projet autem, drahý Jožine, třeba vlastním. Je to kromobyčejně dobrý zážitek. Nemusíte mít jízdenku a na rase až tolik nezáleží…
  Ad VD, kde jsou ty časy, kdy se se všelikým ptactvem dalo manipulovat tak levně…
  Veselé krizování…

 5. Drahý Jene, vlastním autem jsem se projel, i černého pasažéra jsem vezl, manželka si totiž kvůli celkovému ochlazení opět oblekla černý kabát. Navíc prší a prší. Když tak pršelo za minulého režimu, říkali jsme si, že Bůh se na takový podělaný režim nemůže dívat a nechává ho 5x denně splachovat. Že bychom to zase v Česku podělali?

 6. pro jagra: černého pasažéra přehlídne tím spíše, pokud se chce holit a má v ruce břitvu

  Abych nebyl nařčen z rasizmu, zkoušel jsem bezbarvou kávu, ale bylo to hrozné. Raději riskuji a piji černou, někdy i bílou aby to bylo vyvážené

 7. Když hodnotím kampaň na blbbordech, tak musím uznat, že se strany vzájemně dokonale očerňují. Přesto jedna z těch očerněných nakonec vyhraje, i kdyby teď do kampaně zasáhli mocní černokněžníci a chtěli to zvrátit.

 8. Drahý Jožine, nic jsme nepodělali, jen každý máme drobet jiné představy. Ale tak už to na světě chodí, a každý kdo aspoň trošku vidí, vidí, že v česku je čím dál tím líp. Unuděné důchodkyně se už pomalu jako každoročně vracejí ze svých egyptských či jiných dovolených, nasedají do roztomilých modrých, červených a bílých autíček a opět zaplavují parkoviště před rozmanitými kaufdvorky. Smutek po manželovi dlouho nenosi natož černou. V zářivých oblečcích z výprodejů neustále hledají nové prince. Jaro je přece opět tady. Jinak v lásce, politice a ve válce je dovoleno vše, jak jistě všeobecně známo a touha po moci byla, je a bude vždy bezmezná….

  XXX

  Dneska už to jasně
  Vím
  Já zapomněl stát se
  Bohatým
  A konec zatím někde
  V dálce
  Tak aspoň žvaním
  O morálce…

  Veselé krizování….

 9. Váš text má jednu drobnou chybu, totiž že nikoli v Česku, ale v Praze je čím dál líp. Zbytek republiky to vidí poněkud jinak…

 10. Váš text má jednu drobnou chybu, nevím jak je to v Praze, jsem důchodce z Ostravy, ale jisté je, že dnes podvečer v Ostravě u rozmanitých kaufdvorků ztěží zaparkujete. Že by se splašili miliardáři ? Podle aut to nevypadalo….
  Veselé krizování…

 11. Už jsem zde dlouho nebyl,jelikož nějako mi zkolabovalo automatické zasílání stránek a tak téměř „po letech“ s úlevou se začítám do – pro mě nových příspěvků.
  Jako venkovan s lístkem v ruce jsem nějako minul turnikety v pražském metru (..přesně specifikujte..) a marně hledal ve vagónu strojek na jeho procvaknutí ….tedy černým pasažérem snadno a rychle (no..už je to pár roků). No..revizor mě naštěstí nelapil a lístek jsem měl dlouho uschován … na valašských korároch jej jaksi dost dobře neuplatním.
  Ad Qwakoš … nemůžeš být nařčen z rasizmu..neboť i bílá káva je ve skutečnost hnědá ..(tedy..obvykle..) 🙂

 12. Jene, máte úplnou pravdu, z nás – šetřílků – se stal Kauflandsmanchaft. Jen mě zlobí, že to, pro co tam běžím, protože to má být právě ve slevě, tak mi většinou prodají před nosem. To není černý humor, to je realita.

 13. Jaroslave, humorné to je jen v případě, když se to stane někomu jinému, jinak je to k vzteku. Tak například jsem jel na kole do 3,5 km vzdáleného obchodu, u automatu jsem vrátil sklenky od piva a chtěl jsem si dát potvrzenku do peněženky, ale ta zůstala doma. Tak jsem otočil kolo a hajdy zpátky domů pro peněženku. Výsledek: 14 km najetých na kole pro jeden pitomý nákup.

 14. Co se týče kolních příhod mám prostřednictvím svých nepokojných kamarádů toto.

  SKUTECNE

  Manka
  známá nymfomanka
  když na kole
  přes pole
  za námi
  jela
  asi se trochu zapomněla
  a zcela nechápe to
  sice
  že srazila se se strojem
  zvaným
  sklizeč
  píce …

  Pitomý nákup…
  Veselé krizování…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *