Čest práci

One of the grandest experiments in socialized industrialism was the Bata shoe empire in the early decades of the last century. There workers were given housing, education, and a wide range of services. They were also expected to have a great deal of loyalty to the Bata organization. They originated the greeting, „Čest práci„, which means something like „honorable work“. This phrase was appropriated later by the communists, and is therefore not much used today. But if you are a non-native Czech speaker with a funny accent, and use this phrase with your co-workers, the famous dark sense of humor kicks in. Try it at work sometime and you’ll see…

Special thanks to today’s special guest, special professor Vaclav Trojan

bratři v triku

8 odpovědí na “Čest práci”

 1. Vzpomínám, že v dobách rozvinutého socialismu byli i tací, kteří mezi známými v horních vrstvách, tento pozdrav obohatili o výraz „uctivé čest práci“, což s úklonem hlavy zesilovalo dojem vlezdoprdelizmu vůči osloveným.

 2. I really miss the sound file this time….I’d love to hear you saying such words 🙂
  Could you record it additionally?

 3. „Sieg Heil“, „Allah Akbar“, „Heil Hitler“ a „Cest Praci“, maji jednoho spolecneho jmenovatele: fanatizmus a fanaticke a nemocne nabozenstvi!
  Akorat mne Fred poucil o Batovi a ted vim, proc jsem nikdy nekoupil jeho boty (Batovo)~nebylo to jen kvuli stylu a „cheap“ kvality.

  Jinak a nanestesti, toto nabozenstvi (Islam taky), stale existuje (zeptejte
  se Putina, ktery tvrde pracuje na novem sjednoceni CCCP).
  Komunismus is alive and well all over the world, dokonce i tady v DSA.
  (Divided States of America). Na rozdeleni nasich byvalych Spojenych Statu maji podil lokalni komuniste, kteri si rikaji „liberalni demokrati“.
  To se ale opet dostavam na minove pole, protoze tady se nesmi psat
  o politice. Jeste mi nikdo nenapsal, co se SMI a jak to, ze se smi psat
  sprosta slova, jako „Cest Praci“?
  A k Jirikovi, mam otazku: Komunisti meli horni vrstvy? A ten Tvuj
  „uctive cest praci“, bych si dovolil doplnenim „uctive cest praci milostiva
  pani soudruzko?“ „Ruku libam?“
  Jak mohli mit horni vrstvy, kdyz dokazali svetu, ze byli to nejnizsi, co
  v historii lidstva existovalo! Mozna to navrchu toho nejnizsiho?

 4. Na poradu vedoucích za oných časů, kdy ideologie opět vítězila nad zdravým rozumem, přišel jeden z mých dobrých přátel a ode dveří na překvapenou sešlost zahlaholil: „Čest práci, soudruzi vedoucí. Tak co, budeme dnes pracovat, nebo zase budeme jen řídit?“
  Teď se stydím zmáčknout tlačítko Odeslat komentář, protože bonmot komentář nepotřebuje.

 5. Mám, vážení, takové tušení, že to s tou zdravicí tak prosté nebude. Komunisté pokradli kdeco, pak to poprznili, že se už nedá na první pohled poznat, co to vlastně bylo původně.

  Co kdyby se zjistilo, že kdysi se volalo „Křesťanské buď práci čest!“? 😉

  T.

 6. Chodila jsem na bezva střední školu v Děčíně.V profesorském sboru bylo tenkrát minimum komančů, bylo to pohraničí. Sešlo se nás tam-kádrově pošpatnělých docela dost. Děti kulaků, soukromníků a dalších živlů. Zarytý komouš byl jen ředitel školy. Nebyl moc zdatný a tak si ledacos nelichotivého vyslechl od kolegů i maně od studentů. Reagoval na to památnou větou: Já vím,že na funkci nestačím, ale strana mne dosadila a strana mne musí odvolat.“ A odvolala v r.1968, aby ho za rok zase navrátila. No a ten po nás požadoval onen povinný pozdrav. Svědomitě jsme ho však zdravili,, Dobrý den“a ti drzejší i :,,Pochválen pán Ježíš Kristus“ Pak tvrdili něco o ústavě a babičce Boženy Němcové.Chudáka doháněli k zoufalství a to stupňovali chlapci, když ho potkali na chodbičce u chlapeckých záchodů. Tam ovšem vyslechl požadovaný pozdrav ,,Čest vaší práci“ To ,,vaší“ pak zdůvodnili tak,že oni ještě nepracují. Ten pán to vzdal,než jsme došli do 3.ročníku. Na tuto školu chodil i Sváťa Karásek, ale zlobil, tak ho vyhodili. Myslím, že házel kameny z májového průvodu na tribunu. Nebo něco na ten způsob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *