Cestovatel

Na cestách mě napadá spousta myšlenek a já, protože jsem pologramotný a v gramatice se moc nevyznám, marně si hlavu lámu, zda jsou to myšlenky zcestné, nebo dokonce scestné? Slibuji každému, kdo mi dobře poradí, co mě to vlastně napadá, že mu nedám ani princeznu, ani půl království, protože je nemám.

Cestovatel Jožin.

12 odpovědí na “Cestovatel”

 1. A to v slovenčine okrem cesty máme aj cesto (těsto), takže cestovateľ by teoreticky mohol byť aj výrobca cesta. Nie je, a nie je ním ani cestár, lebo ten sa stará o cesty. Keď tak nad tým uvažujem, myslím, že pre výrobcov cesta žiadne špeciálne pomenovanie nemáme. Je v češtine popri cestaři i těstař?

 2. Samozřejmě máme těstaře. Těstař přjímá produkty od moukařů, vejconošů a ostatních nesčetných surovců, úzce spolupracuje s mísičem (klohnilem) a výsledek pak selektivně distribuuje mezi chlebouny, husáky, několik druhů koláčníků (cyklistů), dorťáků, plackařů, bakeťáků a vánočníků. Přiznávám, že mě Slovenština mě svou jazykovou chudobou zarmoutila.

 3. Velnočníci připravují těsta a pečiva na jidášky, mazance a štrikují pomlázky.

 4. Milý Jožine,
  vidím, že naši kolegové se nemají k tomu, aby Vám poradili v dilematózní situaci, jak si poradit na cestách s myšlenkami, které Vás napadly a připadají Vám nepatřičné. Scestné anebo zcestné? Není to tak složité. Představme si, že náš slovutný kolega J.Pavelka je kdesi na své pouti za knedlou a napadne ho z nejbližšího wifi bodu sdělit nám všem svou myšlenku, že npř. Země je placatá.
  Bude to myšlenka z cest a tedy zcestná, ale bude zároveň i scestná s ohledem na pokročilost lidského vědění. Pokud však váháte a nevíte přesně, co máte na mysli, doporučuji použít termín myšlenka mimomísná.

 5. A ještě maličkost pro p.Pavelku i jiné kolegy. Píšeme Slovák a slovenština, Čech a čeština atd. Snad se na mě hrubě neoboříte jako jiní.

 6. Milý Gabrieli, děkuji za vysvětlení, už se mi v palici začíná rozsvěcovat, ale váhám, zda si mohu dovolit nemístnou poznámku, ač právě sedím doma na svém obvyklém místě. Mimomísná myšlenka – není to náhodou přemýšlení právě na začátku doby postní o něčem jiném, než jsou plné mísy dobrého jídla?

 7. Gabrieli,příteli z nejmilejších,ozývám se,já slípka,jako husa potrefená.Stále si vyčítám rozpoutání revolty,která se vás tak dotkla.Vězte,že si vašich ponaučení převelmi vážím a vinu je k srdci.Nepolevujte a kultivujte jazyk Slova dne,kdo jiný by byl tak povolaný,jako vy.Lajdačíme a dobře míněných štulců je nám třeba.

 8. Milá Olinko, i když nejsem učitelem, rád bych Vám za Váš příspěvek napsal jedničku s hvězdičkou, případně i s měsíčkem. Já když mám radost, tak bych se rozdal…

 9. Ahoj přátelé,díky,že se také někdo zajímá o správnou a spisovnou češtinu.Vždyť to,co dnes používají naši redaktoři a moderátoři,někdy není ani ke čtení,ani k poslouchání.

 10. milá Jano, tak aby bylo jasno. tady se nikdo o čEŠTINU nezajímá. natož správnou, spisovnou nebo kýho výra. to byste nás teda pěkně urazila! howgh!

 11. Přišel za mnou jeden datel, že by chtěl být cestovatel. Já mu říkám lékaři, co by řekli pacienti. Ba co dím, dnes klienti. On mi na to, právě proto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *