Cherubín

Na SlovoDnes si dnes zopakujeme základní nauku o okřídlených bytostech. Nechci kolegy trápit výlety do vyhledavačů a slovníků, a tak předkládán výsledky desetiminutového bádání.
Anděl – dvě křídla. (Nezaměňovat s pořadem v ČT2 – ten nemá ani křídla – ani vkus:-))
Cherubín – čtyři křídla a stejný počet obličejů . (správně cherub)
Seraf – šest křídel.
Křídla vlasti – dvacet křídel (JAS – Gripen, Leasing)

Poznámka: Nesnažte se říkat nějaké dámě .. ty můj cherubíne! Cherubín má totiž telecí nohy 🙁

12 odpovědí na “Cherubín”

 1. Pokud se dobře pamatuju, pak Jiří Suchý anděla a cheruba volně zaměňuje – viz song Hany Hegerové z Dobře placené procházky: Kdesi na kanálem potkala jsem málem barokního anděla…a o kousek dál již pěje, že …byl to cherub…Tak nevím, zda je to jen básnická hyperbola, či zda pan Suchý špatně hledal v dostupné literatuře

 2. Barokní andílci to mají těžké. Jsou kradeni z kostelů a přes starožitníky končí na západ od naší hranice v ložnicích pitomců, kteří si je tam instalují jako Amorky. Jsme Evropou neomezených možností, kde i anděl se může stát modlou. Jirásek nazval baroko dobou temna, ale jak vidět, neměl psát o temnu. Nekulturní tmáři byli v každé době a i dnes je jich dost, víc než je zdrávo.

 3. Jaroslave: kromě těch křídel vlasti. Každy přece ví že ti mají ocelové ptáky.

  Quakosi: máte na mysli Che-Rubina, jednoho ze zakladatelů Haganah?

 4. Tak nechápu, jak může lítat bytost o šesti křídlech. Připomíná mi to starý vtip: „Má to čtyři nožičky a jednu ručičku, co je to ?“

  (Pitnul na pískovišti)

 5. Pro Lahvaka: Samozřejmě máte pravdu. Nutno však dodat, že se po krátké době oba bratranci ideově odcizili a rozešli se.

 6. já jako kovaný sportovec a znalec země, kde zítra již znamená včera dodávám do pléna Křídla sovětů – chakájnaja kamánda a abych tu nebyl označen za milovníka starých časů a režimů tak jedním dechem dodávám, že ocelová křídla mají Detroit Red Wings (vida jsou rudá i když v U.S.A.), tóže chakejnaja kománda. howgh!

 7. Zčistajasna přilít cherub, štěstí, že jsem do něj nerub‘,
  neboť za ním letěl seraf, kterej mě tím pádem neraf‘.

  Jestliže má seraf šest křídel, kolik křídel má šerif?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *