Z čista jasna

Dočista jsem včera kvůli Fredovým knedlíkům zapoměl napsat SlovoDne. Chtěl jsem objasnit různé složeniny obsahující čisto, ale z čista jasna mě napadlo čisto jasno. Rozbor nechám na profesorském sboru, který ná vysvětlí i jak to bylo s tím … čisté ruce, horoucí srdce…

… a zdalipak víte, že lze psát i zčistajasna?

18 odpovědí na “Z čista jasna”

 1. Když zeslábne tlaková výše, tak se z čista jasna objeví frontální oblačnost. To je prý zákonité, ale kdo a jak mi vysvětlí blesk z čistého nebe?

 2. Znamená to tedy, že blesk z čistého nebe přichází z čista jasna, když zeslábne tlaková výše.

  Studené ruce, horoucí srdce.
  Čisté ruce a ruka ruku myje spolu nemají co dělat.

 3. S vymytým mozkem máš nárok na špinavé peníze, čistota půl zdraví. Pokud nedostaneš ránu z čistého nebe.

 4. Čistému vše čisté, Janinko. Zvláště pak peníze. Nevíš o nějakém penězovodu, na který bych se mohl napojit? Já totiž ne a ne zbohatnout.

 5. Nemusíš být bohatý jen penězi. Člověk může být bohatý pěknými vzpomínkami nebo i životem, který právě prožívá.

 6. Na Brněnsku jsem se setkával s výrazem „dočista“ ve vazbě na přesvědčivost argumentů. Z thoho asi plyne transparentnost a tím i věrohodnost oné čistoty.

 7. Pane Jožine, za účelem zbohatnutí se ptáte paní Janinky zda neví o „penězovodu“. Ale co ten penězovod vlastně znamená? „Vod“ na konci slova se vyskytuje sice často, ale proč? Co to je vlastně za zvíře?
  Když někdo nebo něco někoho nebo něco vede, tak je přece vodič. Vodič elektrického proudu, závod cyklistů za motorovými vodiči, četl jsem o vodičích mezků, oslů, jaků, velbloudů. Tak proč tu je vodovod, ropovod, naftovod, plynovod, psovod, lodivod?
  „Vod“ se mi moc nelíbí; asi ho nezrušíme, ale nebylo by od věci ho rezebrat a vysvětlit proč vůbec existuje.

 8. Když se čistí, tak je ČISTO
  Když se jasní, tak je JASNO
  Když se smutní, tak je SMUTNO
  Když se hoví, tak je HO…

 9. Haryku, dočista jsi mě vyvedl z míry. Už jsem několikrát poryl celou zahrádku a na žádný penězovod jsem nenarazil. Asi ryju na nesprávném místě, proto jsem hledal doprovod, který by mě navigoval na správné místo.

 10. Mne by spíše zajímalo, proč se něco píše nebo říká nanečisto. Vyrývat něco dřívkem do kravince, to jsme někteří dělali jako batolata. Říkat něco nanečisto znamená mít slovní průjem před parlamentními lavicemi? A co píše bulvár, to je načisto nečisté…Stran penězovodu hledáš, Jožine, asi marně. Byla to, alespoň podle tvrzení odborných národohospodářů imaginární trubice, která zabezpečovala u našich bratov za riekou Moravou z federálních Kčs výstavbu takových hovadin, jako byl kupříkladu Výzkumný ústav dopravní v Žilině, jehož věžovité monstrum ční od prvopočátku vybydleně mezi obrovskými plochami pokrytými betonovou dlažbou. Nikdy v něm nebylo obsazeno víc než 15 % kapacity a nikdy nic nevyzkoumal…

 11. Same, tzv. měnová reforma byla loupeží století. Byla pečlivě připravovaná a snad o ní nevěděl ani soudruh prezident, alespoň tak vystupoval. Děda s babičkou měli našetřeny peníze na výměnu krovů. Většina peněz jim padla. Shodou okolností krátce nato nemocná babička náhle zemřela a celá rodina se skládala, aby jí mohli vypravit pohřeb, protože nikdo neměl žádnou hotovost, ani úspory. Krovy už nikdy nikdo nevyměnil a po čase jsme dostali příkaz od stavebního úřadu domek zbořit. Jeden strýc se zhlédl v bomnotu, že RUM je Rozumné Uložení Měny a stálo ho to játra a potažmo i život. Po měnové reformě u nás neplatilo: Kde nic není, ani smrt nebere. Brala, a jak!

 12. …. byla, vím o ní Jožine. mí prarodiče byli naštěstí tak chudí, že o nic nepřišli. byly ale i další měnové reformy. například za Václava II., kdy se začaly razit pražské groše …………….. možná o měnové reformě začal prezident A. Zápotocký dumat při poslechu opery Prodaná nevěsta svého oblíbeného autora B. Smetany. při převádění teorie marxismu-leninismu a třídního boje, do praxe. árie Kecala „…..znám jednu dívku, ta má dukáty ….“ ho mohla iritovat natolik, aby milé dukáty zkonfiskoval všem. však se za to jistě smaží v pekle. tfuj!

 13. Nezní náhodou ono pořekadlo studené ruce, horoucí srdce? Tak mi to aspoň říkali v dětství, neb se mi nedokrvovaly končetiny.
  Svou chladnokrevnost v této zemi někteří prosazují horkokrevně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *