Přečuhovat

Dnešní příspěvek do oddělení „Brzy, jazyk nazývati“ poslal David. Přetiskuji včetně jeho pochlebování – potěší, na zdraví nepřidá:
Měl bych pro vás tip na slovo dne a to slovo přečuhovat, případně čuhovat, z kterého, jak se domnívám přečuhování pochází, ale nedokážu si ho dost dobře vyložit. V kontextu například věta: „Špička přední nohy by měla hodně přečuhovat a zadní noha by měla být hodně na vnitřní hraně.“ Ale vy si jistě vymyslíte i nějaký jiný, vtipnější.
S pozdravem a přáním pěkného dne,
David

Redakci nenapadá pouze to, že zadní noha by k vnitřní hraně měla být nakoněna více transpedikulárně(*). … raději tedy dáváme slovo profesorskému sboru v komentářích…

(*) Transpedikulární: sublaminární drátování nebo stabilizace trnů

17 odpovědí na “Přečuhovat”

 1. Nejsem ani prcek, ani čahoun, takže v davu přečuhuji jen mírně. Abych lépe viděl, musím si stoupnout na špičky. Naši předkové byli ale ještě menší. Pokud jednou za čas musím spát ve zděděné posteli, která určitě pamatuje předminulé století, tak hlavou drcám do jedné z pelestí, zatímco nohama se opírám o druhou. To ale nic není, už mě přerostly přes hlavu i vlastní děti. Jak vidno zříti, vývoj se nedá zastaviti.

 2. „Přečuhovat – čuhat – nedočuhovat“ – analogicky podle „přesahovat – sahat – nedosahovat“? Ale logika by mohla být také obrácená – „čouhat – přečouhávat“; ne, nechme to „přečuhovat“, je to údernější.
  Ovšem význam slova „čuhat“? nějak si to nedokážu v hlavě srovnat.

 3. Moje mamka vždycky říkala: Dlouhej – čouhej. Jenže si nedovedu tahle slova přirovnat k situaci, ke které patřila. Jestli se mamčin stav zlepší, tak to z ní vytáhnu. Zatím je to nevalné, přivezli ji z nemocnice a nic moc. Je jí 96 let. Zdravím.

 4. Genezi bych (bysem)viděl asi takto: čouhat – čouhovat – přečuhat – přečouhovat – přečuhovat.
  Skloňuje se podle: sahat – přesahat – přesahovat.
  A je to.

 5. Sloveso „čouhat“ je i v mém oblíbeném SSJČ, stejně jako tam nalézám tvar „přečuhovat“ – další možnosti, pokud se tato slovesa znelíbí – vyčnívat, čnět, trčet, vykukovat (event. přečnívat, přesahovat, převyšovat) – dle libosti a situace.

  Šmírbuch jazyka českého nabízí spojení „čouhat ušima“, což je totéž jako „bejt jedno ucho“.

  Sublaminární drátování ovšem netrumfnu.

 6. Všechny, kteří vyčuhovali z řady, velitel na vojně srovnal. Pozěji to dělali i šéfové, ale nejprve se o to snažily i učitelky ve škole, naštěstí všichni s nevalným úspěchem.

 7. …..zatímco teď gangsterské děti ve škole rovnají drzé učitelky „do latě“ noži a jinými zbraněmi, vojna je zrušená a soukromník je šéf akorát sám sobě…..

 8. Je možné doplnit ještě jednu předponu tj. „vyčuhovat“ (z řady) i když se k tomu výrazu Kateřina přiblížila.

 9. David, zřejmě, použil návod na „kristiánku“,kdy stojná noha je vzadu(tzn. začuhuje), na vnitřní hraně (lyže).Jinak transpedikulární je fajn výraz, zajímalo by mne, jak by to hodnotili lékaři, jestliže beru jako základ slova pedis(2.pád) od pés(1.pád)=noha

 10. Jihovýchodním směrem od Brna se slovo „čouhat“ nářečově používá v trochu nezvyklém významu: „Čouhat do něčeho“ zde znamená „Prohlížet si něco„.
  Takže „Čouhal jsem do knížek“ = „Listoval jsem v knížkách“ apod.

  A otázka „Jaký máš čouhač do internetu?“ znamená „Jaký používáš internetový prohlížeč?“.

 11. Na mé rodné Hané se slovo čouhat krásně vyslovuje jako čóhat. Skutečně význam toho slova a jeho odvozenin je spojen s pojmem koukat, vykukovat, čili dívat se na svět. Patrně odtud nebude daleko ke slovu čumět. Zní to jadrně. Když se chci vyjadřovat jadrně česky, neříkám televizor, říkám čumškatule.

 12. Potom si dovoluji doplnit pana Adalberta výrazem pro monitor v oblasti výpočetní techniky, s nímž jsem se setkal již před 30 lety, „čučák“

 13. Nemohu si nevzpomenout na Troškův film Slunce, seno, jahody.
  Z úst Helenky Růžičkové tam kouzelně zaznělo: „Už sem zase načuhuje, divizna jedna.“ Což v naší rodině s oblibou používáme.

 14. Když je někdo někde nežádoucí a chtějí se ho zbavit, mají ho tak zvaně plné zuby, říká se, že jim čouhá z nůše. Nebo taky že z ní přečuhuje. To se mi líbí. Jen bych byl nerad, abych také nečouhal z nůše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *