Dioptrické brýle

Profesor JaPa nám píše:
Mám rodinnou vazbu na policii ČR (zaplaťpámbu jenom na tiskové oddělení) a někdy uniknou informace. Ukradli jedné paní kabelku, měla tam doklady, peníze, možná kapesník a dvoje dioptrické brýle. Na oddělení se řešila formulace tiskové zprávy. Cituji výsledek: „..byla odcizena kabelka…blebleble…s doklady a dvojema dioptrickými brýlemi.“ Zní to hrozně a psané vypadá ještě hůř.
Je to česky? Není to česky?

36 odpovědí na “Dioptrické brýle”

 1. Já bych napsal … s párem dioptrických brýlí – podle vzoru: Když nevím, jaké i-y se píše ve slově úter-í/ý, svolám jednání na středu.

 2. Jozine, ale neni „par bryli“ nahodou to samy jako „jedny brejle“? Podle vzoru
  „par ponozek“. Par bryli se sklada z prave bryle a leve bryle. Ja mam levou bryli rozbitou, takze vlastne nemam bryle, ale jenom bryli. A tu jsem jeste navic nekam zalozil, takze ted nevidim. Mel bych si naordinovat odvar z hrobnicku, to zlepsuje zrak.

 3. Což takhle s dvojími dioptrickými brýlemi?
  Kdyby paní v té kabelce měla nějakou podivnou náhodou třeba patery vidle, pak by se psalo : blebleble… s doklady a patero vidlemi.Nic složitého.

 4. Vážení pánové, nerad bych se Vám do toho míchal, ale JÁ bych napsal, že ta paní tam měla čtyři harmonicky uspořádané monokly. Maucta S.H.

 5. Musím dát Samovi H., ač nerad, za pravdu. Paní vskutku mohla mít čtyři monokly a to harmonicky nad a pod pravým a levým vokem. Bylo to po výslechu, proč nosí po kabelkách tolik brejlí.

 6. Správně po policajtsku bych navrhnul: „… kabelka s dioptrickými brýlemi a ještě jedněmi dioptrickými brýlemi…“

 7. Vy mě pane Gabrieli nikdy nezklamete. Díky za podporu. S Vámi je každá disputace plodná. Jen by mě zajímalo co napíšou do protokolu Mexikánští cajti? Two Camarillo Brillos?

 8. Kdyby ty dvoje brýle byly dioptrické a ještě k tomu samozabarvovací, tak ministerstvo vnitra prosadí zrušení sedmého pádu.

 9. Kdepak, v té chvíli se okradená paní stane podezřelou, protože těch brejlí měla nějak moc a ještě byly ňáký divný.

 10. Lahváku, já mám zase jedny bifekální brýle, s těmi vidím ho(ubeles) na blízko i na dálku.

 11. Odcizit se mohou např. manželé navzáájem aniž je někdo ukradne. Neměla by ta kabelka být ukradena ? A co je opak ukradena ?

 12. Opakem ukradena je patrně navlastněna. Narážíme na problém dokonavosti. Ta prokletá kabelka bude neukradená dokud, dáli-bůh, nebude ukradena, s usopleným kapesníkem, omolousanou labutěnkou a zapšklým pudrem a ICE na pivním tácku, neboť jen podroušená osoba si nechá udělat čtyři monokly kvůli dvojím brýlím a patero vidlím.
  Principále, change the topic please, než přijdou naši Amerikáni z práce a nabudou domněnku, že KFC nám tu rozšířila cerebrální chicken flu.

 13. Az prijdou Amerikani z prace tak tu pani zatknou, protoze, jak Vladimir spravne podotknul, tech bryli mela nejak moc, a urcite se s nimi snazila vyhodit do povetri nejaky most, nebo aspon mustek, nejspis osli.

 14. helďte Gabrieli! já jsem v mládí nosil brýle. a když jsem pravidelně chodil na kontroly tak mě paní doktorka očařka nasazovala speciální brýle, na které mi nasazovala monokly. podle toho jak se mi to zhoršilo/zlepšilo kolísal počet nasazovaných monoklů od tří do pěti na každé oko! o fyzickém násilí ani vidu, ani slechu. uznávám však, že nepoučený a podezřívavý policista může být zmaten v případě, že jej dáma požádá o monokl. to si sama přímo říká opřesdržku.

 15. SPOILER = Tento komentář nereaguje (!) na výše uvedené Slovo Dne.

  Chci poprosit webmastera či někoho, aby si prošli možnost UNSUBSCRIBE – možnost zrušit zasílání info o nových slovech dne.

  Ačkoliv nové příspěvky čtu, nehodlám si jimi nadále zapatlávat emailovou schránku.

  Dále mě trošku štve, že tu není email na onoho webmastera nebo člobrdu, který svými mocnými pařáty je schopen možnost unsubscribe „rozjet“. Styďte se!

 16. Myslím, že celý problém spočívá v tom, že brýle jsou duál (tak jako dveře, kamna atd.), nejedná se tedy v žádném případě o jednotné číslo a páni policajti si při formulaci měli pomoci tím, že by větu formulovali „…se dvěma kusy optických brýlí“. Jestli byly bifokální, barevné, nebo jedny zvlášťpro čtení a druhé na dálku v tom již žádnou roli nehraje. Při této formulaci je zachován instrumentál stejně jako u ostatních věcí a tím by se vyhnuli proradnosti tvarosloví českého jazyka.

 17. Jiříku, my to asi všichni víme, že podstatná jména pomnožná a hromadná nevytvářejí jednotné číslo, ale v tom, že všichni dělají nevědomé, případně jazykově hyperkorektní, je zdroj té srandy.
  Nebo tomu špatně rozumím?
  Pro Sama H. : Když je někdo z Prahy, je Pražák.
  A když je někdo z Trhových Svin?

 18. Zase jsem se báječně pobavila při diskusi o brýlích. Ale je mi divné, že jste nikdo nepolitoval tu paní, která pozbyla brýle. Pro mne by to byla naprostá katastrofa. Mně je nikdo krást nemusí, ztrácím si je průběžné sama a pak je zase nalézám na zcela nepochopitelných místech. Jak si tak chodím po bytě, nekontrolovatelně je odkládám. A pak se jen divím, kde všude na mne juknou.
  Líbilo se mi, jak se kabelka přikrádá. Bezva.

 19. Nemůžeme litovat paní, protože nevíme, jestli brýlky někomu předtím nepobrala i s kabelkou a pak kdosi aktivnější jí vše nepokradl. To vážně naštve, marná práce. Zdalipak byly na „možná kapesníku“ nějaké uzle (uvázané)?
  Jiřinko, máte jukavé brýle? Ty Vám musí každý málovidící závidět.
  Opak od závidět…?
  Obyvatelé Trhových Svin patří ke Slovu dne Kraviny, protože je to prasárna. Snad se od tama nikdo ve zlém neozve.

 20. Kdysi nebylo snadné jet do obou NĚMECK, nebo NĚMECEK ? (Ještě že už je zase jen jedno!). Těžko bylo vyjít s NĚMECKAMI (s NĚMECKY ?), když byla dvě. Otázku, jaký z těchto tvarů je správně, položil už tenkrát génius češtiny pan Jiří Suchý (blahopřeju mu k svatbě !), ale dosud jsem neslyšel erudovanou odpověď. Dobře, že není rozdělené Rakousko, to bychom jezdili do RAKOUSEK a to zní podezřele česky. Zato se asi rozdělí RUSKO, a to budeme jezdit do RUSEK, což je přímo harašení.

 21. Ježto usedlíci z města Pecka u Nové Paky jsou peckaři, pak z Trhových Svin jsou svinaři, bez háčku nad n. A na tom není nic pejorativního, kór když jsou to současně třeba i vinaři.

 22. Opak od zavidet bude predvidet. To je dokonavy vid od predvidat.

  Ale kdyz budou malovidici zavidet, budou taky zavidici malovidet?

 23. Budeme jezdit do RUSKOUCH! (Kdepak to tak říkají, hlavo děravá?)

  A v Nové Pace jsou nová paka a ve Staré Pace stará paka a je to pěkná pakárna; ze Slova dne se spakuju rovnou do pakhausu.

 24. Otázka na Jiřulku:

  usedlíci z Prahy se dělí na kluky a na holky, kluci jsou pražáci, holky jsou pražačky. Jak se to dělí u tržních svinařů ?

 25. Holky z Práglu jsou pražandy, podle vzoru válendy. Ve Svinách jsou tedy svinaři a svinařky, jakožto vinařky. Jen mi pořád vrtá hlavou (a že už tu mám slušnou hromádku jakési sypké směsi), jak to mají v Hulíně.

 26. Opak od závidět je přát každému, co jeho jest. To se ale dnes k naší škodě málo nosí.

 27. v Hulíně (ostatně jako všude jinde) bydlí huliči, huličky a hulibrci. obyvatelé Trhových Svin (po konzultaci s panem J.R.R. Tolkienem a s jeho laskavým svolením) jsou Trollové.

 28. Ondro,to nic,my si zvykli a je nám fajn.Nejmilejší emaily,co mi matlají kastlík,jsou Slova dne.
  Hádám,že ta okradená paní byla tvá babička a ty brýle ti půjčovala.Vezmi to z té lepší stránky.Teď může klíďo lítat do Londýna.Tam by ji s kabelkou a navíc s dvěmamimma brýlemimma nepustili do letadla.
  Tuhle sebrali jednu paní,že měla Indulonu a sirky.A to jste slyšeli,že jedna ctihodná romská matrona hlásila krádež igelitky,ve které měla 27peněženek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *