Díra jak trám

Velká díra je velká jako trám, ale jak je velký trám? Nemluvě o tvaru trámu, který si představuji čtverhraný, zatímco díra je z nějakého důvodu v mých představách kulatá.

11 odpovědí na “Díra jak trám”

 1. Trám je velký z definice trámu jako nosníku; trám je velký an sich. Tvar díry není v tomto přirovnání významotvorný. Je to příklad nejběžnějšího přirovnání, tvořeného pomocí částice „jako“. Zajímavější je, když dochází k úplné desémantizaci a funkce přirovnání má pouze zveličovací, zdůrazňovací, expresivní smysl – přirovnání jako prase, jako sviňa apod. lze spojit prakticky s jakýmkoli výrazem: díra jako prase, opilý jako prase, bolest jako prase atd.

 2. Asi jste se, Trvalinko, přeslechl/a. Díra může být jako po granátu či jako do prdele, eventuelně i jako prase, sviňa či jako bejk. Jediné, co je kromě trámu jako trám, je RÝMA. Jak o tom ostatně kdysi zpíval Jaromír Majer v písni Práskni do koní: „proklatě, vozko, práskni do koní, rýmu mám jak trám, ať se provětrám“.

 3. Ze školy si pamatuji technologický postup výroby ementálu: Vezmeme díry a obalíme je sýrem. Vezme-li někdo na obalování díry velké jak trám, může bez ostychu požádat i o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

 4. Mně se líbí přirovnání Díra jak blbec – uznejte sami, že to je díra přímo kapitální. Jako trám bývá spíš láska – silná, dlouhá(, odolná, nezlomná, plamenná (když je ten trám omylem zazděný do komína).

 5. Mám žízeň jako trám. A protože
  (A = B & B = C) => (A = C),
  pak je velká díra velká jako moje žízeň.

 6. Přišel jednou vodák do hospody v Dubině (Ohře) a povzdechl si: „Takovou žízeň jsem měl naposled na Sahaře, když tam vyhořel pivovar.“ Krásný příklad rozvitého přirovnání, které v sobě obsahuje zárodek příběhu, ne – li povídky.

 7. Slyšel jsem podobné přirovnání: „Já mám takovú žízeň, že sa o ňu možu opřít.“ Pak zanotoval: „Nepi, Jano, nepi vódu, voda je ti len na škodu, napi sa ty rači vína, to je lepší medecína!“ (Nechci trumfnout Jaroslava, ale není to zárodek muzikálu?)

 8. Omlouvám se ctihodné slovodnické společnosti. Dnes jsem asi po čtyřiceti letech slyšel na Country radiu písničku Práskni do koní a zjistil jsem, že v ní Jaromír Majer nemá rýmu jako trám, ale trčí tu jak trám. Ach, ta paměť…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *