Dřevěnka

Čtu si v Poláčkově pentalogii a opakovaně narážím na výraz dřevěnka. Zdalipak si ještě někdo pamatuje co to je?
Pomůcka: není to dřevěná kulička 🙂

9 odpovědí na “Dřevěnka”

  1. Dřevěnky pokryté došky a nalepené jedna na druhou byly velmi ekologické, ale nepraktické chaloupky. Když jedna chytla, zhořely většinou všechny.

  2. Dřevěnka je ale také dýmka, povětšinou vysoustruhovaná z kořene vřesovce, zvaná též briárka. Dále hliněnka, též šemnička, dále gypsovka, porculánka a vzácná pěnovka neboli meršánka (z Meerschaum). Naši Amerikáni budou jistě znát corn-cob z kukuřičného klasu.Mimochodem, rčení „nestojí to za fajfku tabáku“ se mi při dnešních cenách kuřiva zdá být přežité.

  3. Dřevěnka neboli roubenka, to je hezká chaloupka, ve které se dalo i bydlet. A taky ta zmíněná dýmka. Na kuřáky je tu opravdu hluboká past. Jsem ráda, že jsem už před dávnými lety přestala kouřit. To se mám, co?

  4. Na Valachoch zhusta užívá se též tvaru „dřevěnica“ a v té, jak již bylo podotknuto, užívalo se obecně z důvodů pohříchu finančních k výrobě tabákového dýmu doma vyrobených dřevěnek, též dlabanek ze dřev nejrůznějšího druhu – já sám jsem viděl a dokonce z mladické nerozvážnosti jednou osobně vyzkoušel tovary z dřeva višňového, lískového i lipového. Posledně zmíněný kus byl dva metry zdéli, přenádherně zdobený řezbou a pod hlavičkou i dvěma kolečky. Měl jednu nevýhodu – zapalovat v něm tabáček musel někdo druhý .

  5. Jestliže platí, že jeden stožár jsou dva padesátižáry, pak mužstva nastoupí se čtyřmi padesátipéry. Ale co ženstva? Ta odpérovaná mohou dělat stojky.

  6. promiňte….. nechtěl jsem …… kolego!!!!!! dodržujte rubriky!!!!!!!!!!!!!!!! nebo kategorie!!!!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *