Falešný pětník

Většinou si umím na všechny pitomosti odpovědět sám. Před falešným pětníkem jsem však bezradný. Proč by někdo měl vyrábět falešné pětníky? Možná znamená výraz „falešný jak pětník“ záruku pravosti? V naší hrdé tradici nebylo falešných peněz potřeba – měnu ničili tuneláři jako Valdštejn (snížený obsah drahých kovů), komunista Zápotocký (měna) a v neposlední řadě Václav „nikdy jsem žádné černé peníze neviděl“ Klaus.

12 odpovědí na “Falešný pětník”

  1. Pokud mě paměť nešálí, tak pan Klaus jen parafrázoval slova římského císaře Vespasiána „Pecunia non olet“ když prohlásil, že nezná špinavé peníze. Přitom i ty poctivě vydělané peníze jsou plné různých choroboplodných zárodků, takže prodavači a prodavačky v obchodě, pokud sahají na peníze, nesmějí sahat na potraviny, které nám prodávají, aniž by si umyli ruce. Chytře to vyřešily v nedalekém obchůdku s pečivem dvě prodavačky, jedna typuje u pokladny a přijímá peníze, druhá podává požadované zboží. Jen si nejsem jistý, zda si při vystřídání ta od pokladny jde umýt ruce. S těmi nešťastnými penězi je to stále na posr.

  2. Domnívám se, že to byla spíš falešná pětka (ač nejsem feministka), ta snad už stála za falšování. A také se tenkrát otáčeli na čtyráku, nevím však, brali-li ho za bernou minci.

  3. Domnívám se, že stejně jako pětník, označení zlámaná grešle, nebo falěšná grešle vznikalo mezi chudým lidem pro něhož to byly peníze, kterými měřili hodnotu. Byly doby, když jsme měli za první republiky dvouhaléře a pětihaléře (měděné) a po měně v r. 1953 jednohaléředvouhalíře, pětihalíře ale už jen hliníkové, nyní máme již jen padesátihalíře hliníkové a o korunách vč.vyšších hodnot až do 50-ti korun (sou převážně železné).Dříve i ta grešle byla měděná a zdá se, že nynější peníze jsou oproti staým znehodnocené. To nehovořím o groši, který byl stříbrný.

  4. A za krále Holce (Ladislav Jagellonský) byla za groš ovce! A za první republiky 10 deka salámu, to bylo ňákýho salámu!! Koneckonců železná měna je tvrdá valuta, není-liž pravda?

  5. S paní Diblíkovou lze souhlasit co do směnného kurzu groš-ovce. Jinak ovšem Král Holec byl sice Ladislav, ale nikoli Jagellonský, ale Pohrobek, po svém otci Albrechtovi Habsburk, vnuk Zikmunda Lucemburského.

  6. Znamením celospolečenského úpadky by mohl být stav, že už nikdo nevěří ani pravosti falešného pětníku. Co s falešným falešným pětníkem ? Je pravý (viz negace negace) ?

  7. Pro pana Gabriela: Toho Láďu Pohrobka beru, ale ten jistý Jagelonský nebyl Ladislav, ale Vladislav, pokud se nemýlím. To je asi překlep, jako hodinky a holinky.

  8. Omlouvám se Vla- a Ladislavům, žijícím, pohrobkům i po smrti, holt to chce víc sebekontroly. Vladislav má sál, Ladislav je pohrobek, já jsem husa, stačí, nebo ještě??

  9. Jo, a s tím falešným pětníkem to možná bylo tak, že právě proto, že kupní síla originálu byla pramalá, falešný pětník byl jen jeden, ne moc povedený, a proto ho každý hned poznal. Jako děti jsme měly (já a ségra-pro jazykové puristy) takovou minci, která se dala rozšroubovat na dvě duté půlky, ale na obou stranách(avers i revers) byl tentýž motiv, byl to dvacetník, a my jsme si myslely, že je falešný, ale jinak jsme neměly ponětí, na co to je, a nemám ponětí dodnes.

  10. Haryku o tom není sporu, snad jen Jagellonský.Nepsal jsem o Vladislavu II.
    Vím, že přítel Pavelka číhá a tak si dávám pozor. Vy jste ovšem četl subperiferním okem.
    Pro paní Diblíkovou : kaju se, když jsem Vám přiznal souhlas se směnnou hodnotou ovce-groš. Dodatečně svůj souhlas odvolávám, protože podle pramenů ve třetí třetině 14. století vydělával nádeník cca 20 pražských grošů týdně a slepice stála 12 haléřů, t.j. skoro groš. Vezmu-li v úvahu přirozenou inflaci násobenou ještě rivalitou zemských správců Hunyadyho a Jiříka z Poděbrad, myslím, že ovce-groš je jen legendou kolující mezi věčně nespokojenou ekonomicky frustrovanou majoritou.
    In: Prof.DrCR Ing.Bedřich Spáčil: Česká měna, Orbis 1974
    A ještě k Vaší duté minci: Je to mince házecí, panna-orel. Při hazardu k nezaplacení.

  11. Myslím si, že veškeré diskuze o naší měně jsou falešné, skutečně velmi falešné. Zrovna včera večer, když jsem jel přebírat významné světové ocenění a čestný doktorát jsem si četl Financial Times v originále a dělal jsem si poznámky, kolikrát se tam píše o falešném pětníku a musím vás všechny ubezpečit, že všichni významní finančníci se o něm nezmiňují, takže vaěe diskuze je zavádějící, skutečně velmi zavádějící.

  12. z příspěvku páně Gabrielova mne zaujal, zde vykrystalizovaný a následně zkaramelizovaný fenomén „mince k nezaplacení“ maně mi to připomíná situaci při ranním placení drobné útraty ve stánku pns bankovkou vyšší nominální hodnoty (nemusí jít nutně o minci/bankovku falešnou) …………

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *