14 odpovědí na “Fiškus”

 1. podle coje.to
  ::
  Fiškus

  nazývá se dle chorvatského národního obyčeje (»dle Križevackých statutů«) pomocník pořadatele hostiny, který se má starati o to, aby se sklenice dle nařízení naplňovaly a vyprazdňovaly, atd.-V nemocnicích nazývá se [Fiškus] pomocník …
  ::
  odkryt …stoji penize a hledat v tistene verzi nemam moznost, nicmene verzi s rybou bych rozhodne nezavrhoval. zajimala by mne ovsem souvislost s „leklou rybou“ jakozto podanou rukou. je to jeji cast nebo se jedna o uplne jinou?

 2. Fiškus a filuta, oba jsou fikaní a mají fištrón. Líbí se mi slovenské prefíkaný, prefíkaná.

 3. Ad Vojta: „…assistenčního nebo sekundárního lékaře, jenž bývá obyčejně studujícím lékařství a opatřuje hlavně potřebné práce písařské.“ Příště se nedívejte na zmíněné placené stránky,ale na bezplatnou seznamáckou encyklopedii.
  Ad Gabriel:Nemohl by mít fiškus a filuta třeba ještě filipa?Mě by pro změnu zajímala souvislost slova fiškus (nikoli ve smyslu kus ryby,nýbrž ve smyslu filuty,majícího filipa a fištrón et cetera) se slovem fiscus,to jest státní kasa, přeneseně daňové příjmy státu.Od toho fiskální, také berní…že by fiškus pomocí svého fištrónu šidil na daních?

 4. Fiskus v Polsku, Německu, Francii, Itálii, Angii atd. znamená:
  1) státní pokladna;
  2) právní zástupce státu ve věcech majetkově-právních;
  3) císařský poklad ve starém Římě;
  Proč tomu čeština dává ten vychytralý význam lze snad jenom pochopit z toho kousku ryby. Na to mi prostě chybí fištrón a rád si nechám poradit. Obdobný význam má také slovo filištín. Je možné, že s tím je příbuzné.
  Dále Poláci používají výraz Fiszka, což vyjadřuje:
  a) žeton při hře, který se nakonac smění za peníze;
  b) popsanou kartičku v kartotéce: katalogové, bibliografické atd;

 5. Etymologický slovník uvádí dva významy slova fiškus, kromě výkladu z medicinského prostředí z lat.*physicus,také původ slova ze středověké latiny *sophisticus od sophista a dále ze středověké italštiny *fisicare ze *sophisticare, zchytrale mluvit. Fištrón je z německého *Fischtran, rybí tuk. Filuta je z francouzského *filou, darebák. Filištín pochází ze latinského *Philistinus, chytrák, (souvisí s Palestina),podle jednoho z kmenů, který dlouho bojoval se Židy.

 6. já mám podobné slovo, kterým se v arabském světě označuje noblesní kočka (baba). a ten výraz je kus-kus, znamená to něco jako: „to je žrádlo woe!“

 7. Takže přeci jen žrádlo.Jenže arabští samci tím myslí pěknou ženu a čeští,,chlapáci,,chutnou krmi.A my,holky,si o tom myslíme své.

 8. žrádlo je to, milá Olinko, v KAŽDÉM případě! wauuuuuuuuuuuuu! ps: hádej jsem arab nebo tuzemák?

 9. a já jen dodám,
  že nejsem vegan!
  ať arab či žid,
  kus-kus je hit!
  složil S. Hawkins, westman

 10. Olinko, kuskus není zelenina, ale těstovina z pšeničné mouky.
  (Kuskus, couscous, kus-kus, cous-cous)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *