Fungovat

Jiří,
mohl byste mi prosím pomosi se slovem „fungovat„? Není mi úplně jasné co to znamená, podle mého by to mělo být „plesnivět“ či „obrůstat houbami“. Jako třeba „včera jsem v lese viděl pěkně fungovaný pařez“, nebo „ve sklepě mi funguje několik balíků s knihami“ nebo třeba „úřad prezidenta republiky pěkně funguje“.
Nicméně se mi zdá že někteří lidé používají toto slovo v poněkud jiném významu. Například si tuhle někdo stěžoval že mu nefunguje počítač. Tomu nerozumím, nejedná li se ovšem o nezdařený pokus o „case mod“
( http://gadgets.fosfor.se/the-top-10-weirdest-case-mods/ ).

Myslíte že by mi odborníci na slovudne dokázali podat patřičné vysvětlení?

Děkuji mockrát!
Súctou,

Jan H., Department of Mathematics , Saginaw Valley State University

22 odpovědí na “Fungovat”

 1. Váš výklad je ovlivněn angličtinou. My v české kotlině se domníváme, že se obvykle jedná o opak výrazu „haprovat“.

 2. Mají snad Češi v kotlině přednostní právo na výklad významu českých slov?
  Přečetl jsem si znovu Hráče od Poláčka a tvrdím, že čeština zaznívající z údolí duchů je krásnější než ta v z kotliny 🙂

 3. Funguje-li něco, pak je to fungicidní, takže to není na houby, ale slouží to. Jan H. má ve sklepě knihy na houby, takže z nich zřejmě nečte. I já jsem zvědavý, co mu Jiří poradí, protože sám mám dost knih na houby, ke kterým se nehodlám vracet.

 4. Já mám zase nahouby fungl novej košík Jožine. V údolí duchů jsem do něj vložil bedle, sotva však vkročil jsem do kotliny, medle v něm byly houby s voctem.

 5. To přeci nemělo být nic xenofobního či jinak uprděného. Jinak ale když funguje fungicid, tak houby fungovat přestávají a jsou tedy na houby.

 6. Českou kotlinou myslíte všichni Českou republiku? Podívali jste se někdy na společnou mapu Čech a Moravy? Víte, co je to kotlina? Nebo si myslíte, že Čechy se zkrátka na nějakou Moravu mohou vykvajznout? Anebo že každý nesmysl včetně České kotliny je pořád lepší než logické, ale „jaksi divné“ Česko?

 7. Máte pravdu Jiří. Jednu kotlinu jsem zahlédl i na Divokém západě, jestli se nepletu. Hi, hi, hi.

 8. Jiri Cerny: vsichni dobre vedi ze na Morave nic nefunguje, zatimco v takovy Praze funguje skoro vsecko, napriklad parlament. Nebo ten urad prezidenta.

  Vladimire: pokud vim, fungus nejni z anglictiny ale z latiny. Jak se tedy z latinskeho fungus stalo ceske fungovat? Ja tvrdim ze to vsichni Cesi v Cesky kotline, Moravaci v Moravsky kotline, Slezaci ve Slezsky kotline a Zizkovaci v Zizkovsky kotline maj blbe! Holt je ten jejich jazyk poradne zfungovanej!

  Jiri Pallasi: Polacek rules!

 9. Lahvaku, mimo vykotlaných kotlin jsou na Moravě hlavně úvaly (Hornomoravský, Dolnomoravský). Tak se nedivím, že se mi leccos jeví jako uvalené a nefunkční. Hlavně že se to financuje z rozpočtu, ten je totiž nafukovací. Zírám, co všechno dokáže skvěle pokrýt. Jen netuším, jak dlouho to ještě vydrží takto fungovat.

 10. Jozine, rozpocet je nafukovan zadluzovanim CR v zahranici. Metodu pouzivali a pouzivaji vsichni genialni vudcove od Klause, pres Zemana a Standu Grosse az po Paroubka…

 11. Damy a panove, obracim se na vas o radu se slovem „tululum“ – s hackem na t. Kdo zna jeho etymologii? Dekuji za vypomoc. Atunek

 12. „Mrkaj na me spiklenecky a k mym dvema titulum
  pridavaji treti titul: rikaji mi tululum.“

  Jak to ted jeste jednou ctu, jsem velmi zmaten z Vladimirova prispevku. Jak muze fungicid fungovat? To musi bejt nejakej blbej fungicid. Jsem z toho tululum, a k tomu jeste tumpachovej!

 13. Slovo funguje nemá nic společného s fungi-houbami, ale s funkcí jako provozní schopností. Pokud dojde k jejímu narušení potom hovoříme o tom, že to nefunguje, vypadlo z funkce atd. Slovo funkce není české, ale převzaté.
  U toho slova ťululum existuje ještě např. výraz ťulpas a je to spojováno s hloupostí, je docela možné, že to má spojení s ťukáním si na čelo, když vyjadřujeme, že to nemá někdo v hlavě v pořádku.

 14. Jiriku, to mi snad chcete tvrdit ze to spravne ma bejt funkuje? Kdyz neco funkuje, tak je to vice a vice funky? No nazdar, to bych teda radsi ty houby!

 15. To je funk(teda fuk).Ale v ,,naší „české kotlině u Labe se slovo ,haprovat ,užívá jako opak ,fungovat,.

 16. To znamena ze kdyz „hapruje“, tak houby nerostou? Nebo to ma bejt „houby roste“? Jako s tim fungicidem kterej kdyz funguje tak nefunguje?

  Je to vsechno na houby! Vubec to nefunguje!

 17. Už se raději nebudu pouštět do vykotlaných kotlin. Nemám klasické vzdělání a snadno se dopouštím omylů. Předpokládám však, že funguje-li fungicid, nefunguje fungus. Otázkou, zda je to na houby, když houby nerostou se raději nezaobírám, jelikož by mi mé zaobírání mohlo začít haprovat, což se možná už (viz tento příspěvek) stalo.

 18. Plesnivý chléb je funkční,avšak jen pro havěť nižšího řádu.Fungující je taktéž,leč jen coby živná půda pro houby a tak je vlastně nahouby

 19. Avšak základní funkcionalita chleba (uvažovaná pro člověka lidského), která předpokládá solidní míru bezhubnosti, nám v tomto případě poněkud hapruje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *