Hana

Ještě coby chlapec jsem ve škole slyšel definici, že rytíři bývali chlapíci bez bázně a Hany. Může mi někdo říci, proč
zrovna bez Hany, a ne bez některé jiné?

Jožin

62 odpovědí na “Hana”

 1. Je to poměrně jednoduché. Máme zde příkladnou ukázku střídy hlásek, objevené Rasmusem Raskem (1787 – 1832). Z (hypotetického) prajazyka se se zákonitou střídou hlásek vyvinuly jazykové rodiny a poté jednotlivé jazyky. V našem konkétním případě se původně jedná o nemajetné jedince, kteří neměli ani lázeň (=bazén), ani vanu.

 2. Jaroslave, použiju-li střídu hlásek, i tak je to na můj skus dost přitažené za uši. Pokud to ale překousnu, pak bych si dovedl vysvětlit, že loupeživí rytíři si loupením získávali prostředky na zakoupení kádě nebo necek, když neměli ani bazén, ani vanu, i když ve středověku se to s koupáním nijak moc nepřehánělo a zápach se jednoduše překryl voňavkou. Ještě mě napadá, že loupení mohlo být při použití střídy hlásek vlastně koupení za pět prstů, jak to známe dnes.

 3. V zdejším tratolišti se mi ztratil (jak jinak než geniální) příspěvek, a páč už nevím, co v něm všechno bylo, máte smůlu.

 4. Pokud vyjdeme z významu jména Hana, zjistíme, že rytíř byl chlapík bez bázně, ale také bez milosti nebo něhy, což je u rytíře celkem pochopitelné. Z tohoto důvodu nelze o rytíři (krom ojedinělých případů) mluvit jako o člověku bez bázně a Evy (bez života), bez Jarmily (bez síly a bujnosti), ale třeba také bez Radka (radosti) nebo Františka…

 5. jak to s tím „bez frantíka“ myslíte? Patří do rodiny lázeň – bazén taky blázen? Jak se mu to stalo? Ve vaně? Na Hané?

 6. Věro, S Váma bude ještě práce! Blázen patří do střídy hlíza – báseň. Neb má hlízu na mozku a poezii v duši. Haná souvisí s hanbou a hanou s malým h. Být Hanákem je pohana. Členové Vihanova kvarteta by mohli vyprávět…

 7. Věro, na Hané se pěstuje pohanka. Co ale dělají pohané v pohance, to bych také rád věděl.

 8. Být Hanákem sám mezi ostatními nehanáky je samohana. A největší samohanou je číst Partu brusiče Karhana.

 9. Jiřulko, podle mne by to by muselo znít trochu jinak: „Projel tudy kolem čtyř hodin.“ Pak mohl jet čímkoliv, třeba i na kole.

 10. Jaroslave, to kolo je pojmenované podle čtvera hodin, které byly na inkriminovaném místě?

 11. Welcome to the Town of Hanna
  The Town of Hanna welcomes your interest in our community. Whether it be industrial, retail, tourism or retirement related, opportunity is abundant in Hanna. We take pride in offering urban amenities with a country flair………… (O Canada. Our home and native land! True patriot love in all thy sons command.).

 12. Nahá Hana pohaněla Pohanku i Melčáka, protože po pohance uháněla, leč došla nekřesťanské (pohanské) úhony.

 13. Jaroslave, bicykl čtyř hodin znám: záhy po jeho koupi v hypermarketu při prvním náročnějším použití vypadnou z něho cestou nějaké šroubky. Pokud to nejsou šroubky z brzd, dá se kolo i zastavit, jinak se kolo zastaví samo o nějakou pevnou překážku, které se cyklista nestihne vyhnout. Popsaná cesta nemusí trvat ani celé čtyři hodiny.

 14. Věro, Jan Neruda kdysi na národní téma napsal: „a kdo se přiblíží, blíží se v pohaně, kéž si se zalklo už, proklaté“ (dál už je jeho básnička z dnešního pohledu politicky a rasově nekorektní, tudíž ji přestávám náhle citovat).

 15. Tak jednodušeji: „Projel tudy někudy kolem kolem kolem čtvrté hodiny.“
  Tedy tudy někudy okolo bicyklem zhruba ve čtyři hodiny a bral to velmi nezdvořile – zhruba – hrubě, protože pro šroub z brzd vypadlý, byl po průjezdu dírou padlý na hubě. A jak známo, líná hudba – holé neštěstí. A až dolíná, bude bez srsti. Všechna srst bude v prsti.

 16. Tím je jenom zdůrazněn nedostatek sexuální výchovy v dávném středověku. Rytíř byl bez bázně a rytířka bez dany

 17. A co když je to jen ústním předáváním přemluveno a původně to bylo.. Rytíř bez dásně a vnady ? .. tedy takové ošklivé bezzubé cosi
  Rytíř bez básně a vřavy.. prostě nepopulární nerytmický nýmand

 18. Budu neustále opakovat, s veškerou úctou k veškerým bezoděvkám bezzubým, ochlupeným či jinak oholeným se mi včíl uronilo toto…

  PONĚKUD DOBRÁ ZPRÁVA

  Ke všeobecné radosti
  Výsosti
  Oznamují tímto s lítosti
  Že dobrák od kosti
  A vzor všech nectností
  Váš ctěný choť jasnosti
  Navzdory jisté žádosti
  Nad ránem skonal
  Na vašem pásu
  Cudnosti

  Neb ztratil klíče
  Od……..

  Pokud to někoho zajímá…

 19. neb ztratil klíče
  od rozumu svého
  mdlého

  Ke všeobecné radosti
  stařec je mrtev
  Výsosti

 20. Ona by těm rytířům ta Hana nejspíš nebyla k ničemu stejně, jako čs armádě Hanička. Ale ta Hana asi bývala větší – jestli se z ní – Gabriel by jistě věděl a nesrozumitelně a patrně přesně zdůvodnil – nějakým gramatickým posunem či nepřesností v ústním podání nestala Walhalla (asi se mi utrhla ruka s lllll) – velehana, velehala?

 21. Budu neustále opakovat, o velkých rytířkách mám toto:

  CIRKUSOVÁ EROSENKA

  A je tady Olga velká
  všech chlípníků
  krotitelka

  Na arénou rozkročena
  bičem práská
  superžena

  Jen starý prasák
  Edíček
  ji nadává
  do lesbiček…

  Pokud to někoho zajímá…

 22. V krabičce na klíček
  spinká si Edíček
  neznalý osudu
  dostane přes hubu

  Lesbička nelesbička
  počká si na Edíčka
  s kuráží
  dlaně do tváře
  mu vráží

 23. wbgardene, co je dobrák od kosti? Jsem pověstný dobrák a už jsem byla od všelisčeho, ale od kosti ještě ne. Ale možná jsem si jenom nevšimla.

 24. Že by snad nějaká souvislost se šunkou od kosti? Není tu nějaký sečtělý řezník?

 25. Stařenko,
  dobrák od kosti je starší, bohatý pán, který se ujme upřímné, mladé, nemajetné štramandy a nějakou dobu s ní žije.

 26. Kdysi se takové idylce říkalo též konec světa. Neb anděl s troubou, že..
  Jinak stařenko, esli ste normálně orientovaná, tak pochopitelně vod žádnejch extra kostí bejt sotva můžete..

 27. Na polívku je nejlepší maso od kosti, na talíř se pak dalo k rajské, a to už BEZ té kosti, taktéž šunka od kosti je bez kosti, tlusté od šunky (bohužel) je téměř bez šunky, tak dobrák od kosti je patrně vykoštěn, v případě toho šarmantního pána s kostí byl zřejmě vykoštěn vlastní ženou, zatímco tou mladou dámou byl pouze využit.

 28. taktéž a nebo „vona mu vařila polívčičku a masíčko VOD VOLA, ale ten kluk nanicovatá byl furt jako mrtvola“ (dál to stejně neumím, a ani to předtím), ale nedá se předpokládat, že by to masíčko bylo od duševně ohraničeného řezníka, čili jedná se o (VJGabriel a další jazykově vzdělaní nás poučí, o co že) totéž, jako „Hedvičččiny ruce“ nebo „ruce vod Hedviky“ Člověka z půdy, čili že ten dobrák byl poněkud hubený, samá kost, zřejmě se samou dobrotou ani nenajedl, nebo se rozdal z posledního, a vzhledem k tomu, že je to tvar nejen nespisovný, ale notně archaický (zast.), je jasné, že to už dnes nehrozí.

 29. pokud je manželka zvyklá dělat i mužskou práci a ani jinak o nic nepřijde, není divu.

 30. wbgardene,
  jsem standardně orientovaná (i když je to dnes už nepodstatné) obecně uznávaná dobračka. Tak jsem od kosti nebo né? Srovnání s tou šunkou mne zaujalo, nemám však nadhmotnost a nejsem k sežrání (taky bodejť – v tom věku!).

 31. Jaroslave, vyvětlím: Jestliže se orientujete nadstandardně, nezabloudíte více než je vůbec možné. Takhle prosté to je. Divím se, že to musím vysvětlovat.

 32. Už to chápu!
  Vzápětí mi ale naskočila dávná vzpomínka… V Mostě v bufáči měli v chladicím aparátě vystaveno několik produktů a u jednoho z nich nápis: „Orient. salát“. Já řekl: „Prosil bych deset deka orientačního salátu a jeden rohlík.“ A paní za pultem řekla: „Vy ste mi asi taky dobře orientovanej!“

 33. Pane Pavelko, ve statistice se používá pojem standardní deviace,standardní odchylka, druhá odmocnina z průměru kvadrátů odchylek d1, d2…dn jednotlivých hodnot x1, x2 …xn od jejich aritmetického průměru.
  Označuje se σ (sigma). Logicky by mělo vyplývat, že nadstandardní orientace je vlastně standardní dezorientace.
  P.S. Znával jsem v Mostě jednoho pana Pavelku, ale to byl Josef.

 34. Jakýpak chudák, když nerad počítá peníze, tak je musí doma přehazovat vidlemi, aby se mu nezapařily.

 35. Vidle mám pochopitelně několikatery, dost sipotrpím, by ladily s prádlem a manipulačním oblečky, ale kdybste jenom tušil, drahý Jožine, jak při tom přeházování trpím, a duše má jak ta strádá. Kdo neví, nepochopí…
  Jinak, když občas jako správný bufeťák, koupím si dobře orientovanej salát, tak tento mě vždycky spolehlivě zavede k budce se srdíčkem, případně k budce dvojnulce a kavdráty odchylek jsou pak opravdu nadstandartní…
  Veselé krizování

 36. Všeliké om bud hejtmanství je v těchto končinách, jak jistě všichni dobře víme, v rukách rozšafně kouřícího vnuka tondy zápotondy, / v dobrém, prosím../ takže kontinuelně mi toto splývá se socanstvím – již v dobrém, v současné kofiguraci, méně.. Ó jak rád bych se mýlil, a protože já se od ranného dětství sám dost až převelice vykořisťuji, ke svému prospěchu pochopitelně, tak jisté aktivity jsou mi už od poslechu podezřelé…
  Jinak zítra si du koupit nove vidle…
  Veselé krizování…

 37. Správně, pravidelným nákupem vidlí se udržuje poptávka po vidlích a pomáhá to i rozhýbat ekonomiku v době krize. Dobré je nakoupit do zásoby také povidla, dokud jsou levná. Škoda, že nikdo nechce financovat můj skvělý podnikatelský záměr vyvážet vidličky do Číny, protože si ještě nikdo nespočítal, kolik času denně promrhají Číňané neefektivním nabíráním rýže pomocí paliček.

 38. Číňané jedou hlavně po výrobě a výrobek za příplatek označí Made in Italy, případně Made in kdekoliv jinde. Čínské výrobky zaplavily skoro všechny trhy, cenově lze jim jen těžko konkurovat, takže výroba jako taková postupně z Evropy i Ameriky mizí.

 39. čím to může být, že jsem se po přečtní posledních příspěvků jen zasmušila? a bejvala tu taková sranda….

 40. Tak Věro, to je tím, že můj námět, který jsem posílal před nedávnem, se ztratil někde onde. Ostatní mají jen takovéhle náměty, kdežto já onačí.

 41. Standardní devianti jsou ti lidé, co ony šílené statistické vzorce vymýšlejí, aby trápili nebohé studenty.

 42. Budu neustále opakovat, staříček dycky pravili tak, myslet, synku, znamena předevšeckym guano vědět, bo furt všeci, co svět světem stoji mluvja tak – ja se myslim…, ja se myslim…, ja se furt myslím. A co vijó – guáno.
  Ja, a ešče o tym smichu řikali, zrob cosi synku a potem teprve směj. Bo jak na praví dějiny, jenom čin je účinný…. Dobrou noc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *