Hasit

Jožin se přihasil na SlovoDne s příspěvkem:

Co tě nepálí, nehas, říká jedno z přísloví. Mám s ním velké problémy,
mně pálí kdeco, dokonce mě pálí i dobré bydlo. Čím ho mám hasit?

Jožin.

14 odpovědí na “Hasit”

 1. Pálící dobré bydlo hlavně nehasit hasákem. Nevzniklo to původně z hemorhoidů? Pak nehasit ani práškovým hasicím přístrojem. BTW – ještě za bolševika někde u nás vyhořela fabrika na hasicí přístroje. Ale HATITI – to je ťpolek, to není jako Ťokol, hop těm, hop tam. (netuší někdo, odkud ten blábol pochází?) Jedna z největších srand u nás v ústavu bývalo cvičení požárního družstva. Místní cikáni se vždycky ptali, kdy to zase bude. Náš požární preventista si nechat v dílnách jako melouch vyvařit něco na autě. Benzin vypustili do kýble, a když jim to při vaření chytlo, odborně do ohně chrstnul ten kýbl benzinu. Pak už jen ve skladu vydával košťata a čisticí prostředky.

 2. Teď mne pálí ještě i hrubka, kterou jsem napsal v textu. Omlouvám se, dlouho jsem nebyl ve škole, tak zapomínám pravopis.

 3. Věro, ta říkanka původně začínala „Hasiči a veteráni, …“ a končila … a hned je ruka zlámaná“.

 4. Jožine, díky, že hrdě třímáte pochodeň lidové slovesnosti, ti veteráni mi jsou povědomí, ale o zlámané ruce jsem neměla tušení. Pokud jde o pravopis, věřte, že se školní výukou dnes nesouvisí, mladí se o něj nezajímají ani zbla (usuzuji mimo jiné z netových diskusi). Nakonec – asi nemá cenu bazírovat na detailech, když hrozí globální přechod na english (pokud ne na arabštinu). Stejně je nadbytečné bazírovat na rozlišování v písemném projevu, když v mluveném gramatické rozdíly (aspoň většinou) slyšet nejsou a srozumitelnosti to nebrání. KOneckonců jestli někam holčičky šly, nestačí napsat šli, aby bylo jasné, že šli i kluci, zatímco děti šly i obého pohlaví. A Vivat gender!.

 5. Budu neustále opakovat, pamatuji Tainu, vietnamskou soustružnici, která soudruhu mistrovi kdysi v sedmdesátých ve fabrice, kde jsem i já byl nucen pobývat, vždycky ržíkala – Namnějemněšouhu, což okolní kolegové překládali volně do jč takto: Přitlač divochu…
  Jinak odkojen většinou sám sebou, neb semafor je u nás až u trati, trať za hřbitovem a hřbitov daleko na téma všelikého pálení udělalo se mi toto…

  Polykač oheň
  polykal
  požární předpisy
  odmítal

  Nedobrá byla to
  snaha
  teď drobátko
  pálí ho
  žáha….

  Pokud to někoho zajímá, jinak též veselé krizování a bacha na vepřovku…

 6. Jožina pálí dobré bydlo. Polykače žáha. Jednoho abstraktum, druhého žáhum. Domnívám se, že bydlo hasiti netřeba. To se jenom Jožin předvádí, co si budeme povídat. Na žáhu mi moje drahá Ivanka ordinuje sodu bicarbonu, hasím ji avšak desetivoltovým pivem. Ale hasím i preventivně. Therapeuticky jsem formálně nevzdělán, ale praxe mě naučila housti. Doporučuji všem.

 7. U nás roste kapradina HASIVKA ORLIČÍ. Řekněte mi, kam na to ti botanici choděj, příp. co tím chtěl básník říci. On i takový KAPRAĎ SAMEC ve mně vyvolává různé otázky, ba i pochyby. Uhasí někdo mou zvědavost?

 8. Za to může Presl, k němu chodí každej, u něj se s botanikama dveře netrhnou. Von první syntetizoval LSD a teď to celej národ vodnáší kapraděma a hasivkama.
  „Dědečku, nebyly tady někde takový pilulky, takový kapsle? Bylo na nich napsáno LSD“. „Ser na kapsle, viděls toho draka v kuchyni!?“

 9. Jaroslave, dobrý, ale kámoška Šiklová se ohradila, že dědek jeden machistická stejně myslel babičku.Nás feministky ňákým mlžením neoblafnete.

 10. Quakoši, a co památkáři? Těm je každé, i nedobré staré byidlo svaté. Určitě nemáte od památkářů povolení (nepovolují prakticky nic), a kdoví, zda jste nepálil v intravilánu, to by se ozvali i hasiči, zejména, pokud jste nehasil, když vás nepálilo.

 11. růměnec vás šlechtí, doufám, že se vám při tom nazapalovaly lejtka. A propos, to jste pálil slivovici?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *