23 odpovědí na “Hon a lov”

 1. Dnes zde budu užitečný jako slepý pes na honu, téma je mi totiž na hony vzdálené. Už jako dítě jsem ale vypozoroval, že na honu se používají náhončí, kteří lovcům naháněli zvěř přímo do rány. Naopak, když seděli lovci na čekané, strašně se rozčilovali, když jsme jim zvěř plašili. Neslyšel jsem, že rybáři chodí honit ryby, i když mi to tak nepřipadá, častokrát nic neuloví, když ryby neberou. Neskromný rybář říká, že jde na ryby, skromný realista chodí k vodě relaxovat. Já bych u vody chytil jedině revma, u vody se cítím jako ryba na suchu, kdežto na suchu jsem čiperný jako rybička ve vodě.

 2. Na lovu loví lovci, na honu loví lovci, na honu honí honci, na lovu se honí všichni, ten kdo sedí za bukem lovec asi není, jako ani rybář ve středních Čechách nebývá lovec ryb. Mezi jhem a jařmem jakbysmet (napsal jsem to slovo dobře ?) rozdílu není.

  Tedy doufám, že otázka nebyla míněna jaký je rozdíl mezi lovem a jhem.

 3. Zkuste je lovit a pak nějakou uženete. Vida, to mě přivedlo na otázku: kdy se z honců stanou ženci ? Když si při honu něco uženou ?

 4. Vladimíre, to ne, to by byli uženci, v případě žen pak uženky. Ale žnec – ženci, to je tak nádherné, že si to možná budu říkat před spaním.

 5. K získání kořisti lovem, je třeba nenápadného taktizování, vyčkávání na vhodný okamžik, maskování. K honu je potřeba mít dobrého koně a smečku ochočených psů. (:

 6. Podle mě je hon hromadná akce, a lov individualistická záležitost. Osamělé hyeny ze za soumraku vydávají do stepi na lov, taktéž osamělí chlapi se ve stejnou dobu vydávají na lov slečen a žen, i když ne do stepi, ale do barů a na diskotéky, ale hony – to jdou události pro masu lidí, ať už myslivců nebo papalášů.

 7. Ještě mě napadlo, že hon a lov nemohou být dvojčata, otázkou zůstává jejich příbuzenský vztah. Hon je synem, a nebo mladším bratrem lovu. Rozhodně to není „chudý příbuzný“.

 8. Hon je více společenská událost, než byl původní účel. Loví převážně pytláci – nespolečensky. O honu jeden klasický vtip:
  Na honu vidí vysoce postavený VIP host běžet zajíce, zvedá pušku a míří, ale místní honáci mu ji srážejí, prosíme vás, tohodle ne, to je náš hodnej zajíc Barnabáš, na toho my nikdy nestřílíme. Běží další zajíc a zase místní honáci srážejí hostovi pušku, prosíme vás, tohodle taky ne, to je náš hodnej zajíc Eliáš, na toho my nikdy nestřílíme. Běží další zajíc a host už ani nezvedá pušku, ale místní honáci na něj, no proč nestřílíte, to je náš zlej zajíc Samuel, na toho my vždycky střílíme.

 9. Lov je hodně obecné. Uvažujme, co všechno se dá lovit. Hon se pořádá většinou pouer na zvěř. Zkusil si někdo představit hon na kachny nebo ryby?:-)

 10. Hon má dvojče, sestru štvanici. V moderní době se jí účastní i media, a senzacechtiví paparazzi.

 11. Štva – nice. Já si myslím, že někdo štval něco anglicky krásného a činil tak ve tvaru pro přechodník mužského rodu jednotného čísla.

 12. Štvanice, ta Pražská, vznikla r.1470 za vlády Matyáše Korvína, jenž onen pražský ostrov dal v léno svému vzdálenému bratranci Ištvánovi.
  Poživačná Ištvánova konkubína zde pořádala bujné kulinářské radovánky a náš bodrý pražský lid, jen s mírnou českou závistí, volal při pohledu na ten hodokvas: Hle, toť Žranice Ištvánice !

 13. O honitbě bych měl taky jeden; můžu?
  Postupuje řada honců, koukají na ně dva zajíci a ten starej povídá mladýmu: „Na toho pátýho zprava si dávej bacha!“
  „To je tak dobrej střelec?“
  „Ne, ale loni mě třikrát poblil.“

 14. Jiřulko Vašeho anglického kamaráda neznám, zato se rád podívám na seriál Straship Enterprises kde je jedním z mých vesmírných oblíbenců pan Dat alias Mr. Dat. Have a nice day!

 15. Další kamarádi jsou z Ghany pan Zaye Busy, majitelé dolů a nahoru z Hvaru – Maho Jakobič a Maho Jakotyč, francouzský maskulinář Geres Eauvneaux, japonská vulkynoložka Mayi Yakoyamu a holandský torpedofil a majitel fekální cisterny Haarman van Zutzhooven a jsme členy „European Goat-Parsley-Mutual-Understanding Comittee“.

 16. Slyšel jsem, že kdosi honil Bycha, ale nikdy jsem neslyšel, že ho někdo lovil.

  Druhý rozdíl spatřuji v tom, že lovci občas uloví i honce, ale honci neuhoní lovce. I když … přátelé honci honce dříve uloveného mohou honit lovce honce ulovivšího.

 17. Já jsem tedy rozdíl vždycky viděla v tom, že na honu je důležité se za něčím honit a spatřovat v tom těžiště veselí, kdežto lovu si člověk patřičně užije jen v případě, že neodchází s prázdnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *