Horem – dolem – pádem

ZADNÍK (*) Ivo poslal následující supliku:
Zaměstnanec DOLU není HORNÍK ale DOLNÍK. Tento dlouholetý nešvar nelze odstranit okamžitě, a tak navrhuji v duchu EU, sedmileté přechodné období kdy bude DOLNÍK nazýván STŘEDNÍKEM a poté se stane plnohodnotným DOLNÍKEM. Pokud však v té době již nebudeme mít žádné doly, přeučíme DOLNÍKA na VRCHNÍHO.

(*) Zadník – skromný člověk, drží se vzadu…

47 odpovědí na “Horem – dolem – pádem”

 1. Ivo, má to logiku. Já se přimlouvám, aby i ŘEDITEL, který vlastně nic neředí, se přejmenoval na DUSITELE, protože často vytváří v organizaci dusno a ruší zaměstnancům pohodu v práci.

 2. Domnívám se, že bude nutno vytvořit funkci MEZNÍKA, který bude kontrolovat proces transformace HORNÍKA v DOLNÍKA.

 3. Mezník je obecný pojem pro množinu pojmů horník, dolník, straník, předník, zadník. Většina pojmů se už zde objevila, pojem straník je dostatečně znám, kdo zná význam pojmu předník ?

 4. Předník je přední díl svrchníku, ale i spodníku. Svrchník se nosí na svrchu nebo na procházky, je-li chladno, spodník se málokdy vidí, protože je vespod, na boku se nosí bočník (což je v elektronice název pro součást obvodu), někdy je bočník použit na nošení chleba a je to chlebník, nosíme-li koblihy, je to kobližník a když ho přitom obíháme, je to oběžník. Používáme-li ručník na nohy, je to nožník, když na hlavu, je to hlavník, když s ním utíráme konečník, je to zadečník (či řidčeji řiťník). Když použijeme deštník při sněžení, je to sněžník, když při krupobití, je to kroupník, když padají trakaře, je to trakařník, když ho používáme proti pylu (alergici), je to pylník. A to jsem tu těch pojmů zatím vyjmenoval jen převážnou menšinu.

 5. Jiřulko, neustávej a pracuj až do chvíle, kdy se z Tebe stane encyklopedník čili vševědník.

 6. Ještě si nejsem jist, zda trávník je ten který je tráven, či viník otravy (lidově otrava).

 7. V doplnění Vladimíra dodávám, že výraz f travička je buď dáma, která se věnuje činnosti deratizátorky, nebo je to šlechtěný pažit jak se zpívá v písničce „Travička zelená to je moje potěšení…“; ale ve spojení zelená to může být také marťanka, která nám přišla pomoc vyřešit přemnožení nežádoucí havěti ?

 8. Aha, a „travicka zelena, to je moje poteseni…“ si pak zpiva kapitan Kirk.

  Jakej je rozdil mezi denikem a nocnikem? Z hlediska obsahu myslim vetsinou neprilis velky.

  Me vrta hlavou tohle: kovar pracuje v kovarne, ale hodinar v hodinarstvi. Najdeme pekare v pekarne nebo v pekarstvi? Jakej je rozdil mezi zelezarnou a zelezarstvim, a v kerym z nich najdeme zelezare? V zamecnictvi je zamecnik, ale ve sklenarstvi sklenar.
  Proc rikame zelezar, ale zlatnik? A co takhle plivnik?

 9. Voskovec a Werich mluvíce o novinách, vyjmenovali deník, večerník a půlnočník, přičemž dva půlnočníky se obsahem rovnají jednomu ….

  Z hlediska obsahu: jednotkou informace je 1 bit, což je elementární odpověď typu ano (či ne), a je to nejmenší možné množství informace. Jedinou výjimkou jsou noviny, kde celkové množství informace v celém výtisku kolísá mezi 0,00025 a 0,00026 bitu. Pro porovnání – minuta hudby ve formátu mp3 má asi 8 milion bitů.

 10. Jestliže pracovník na lodi je LODNÍK, pak
  na letadle je LETADELNÍK, na ponorce PONORNÍK, na multikáře MULTIKÁRNÍK, na trakaři TRAKAŘNÍK, instalatér dřezů je DŘEZNÍK, kuchař vařící lečo je LEČNÍK, účastník diskuze na netu je CHATNÍK (čti četník, ale neplést s četníkem!), kdo obsluhuje karty je KARETNÍK stejně jako kdo obsluhuje želvy Karety, psy obstarává PESNÍK, hady HADNÍK, záhady ZÁHADNÍK, předzahrádky PŘEDHRADNÍK (také předhradí), raky RAČNÍK, výry VÝRNÍK, vlasy VLASNÍK, pasy PASNÍK, zajíce ZAJEČNÍK, umělé hmoty PLASTNÍK, mladé jeleny KOLOUŠNÍK, uši UŠNÍK, mikročástice MRŤNÍK, oděrky ODĚRNÍK, oděvy ODĚVNÍK, děvy DĚVNÍK, svary SVARNÍK, nešvary NEŠVARNÍK a obsluhu ústředny ÚSTŘEDNÍK.
  Nástroj na měření úhlů je ÚHELNÍK, délek DÉLNÍK, šířek ŠÍŘNÍK, výšek VÝŠNÍK, výměr PLOŠNÍK, otvorů DĚRNÍK, DUTNÍK nebo OTVORNÍK, zrůdiček POTVORNÍK, sýrů SÝRNÍK, sirnatosti SÍRNÍK, slanosti SLANÍK.

  Dále NOSNÍK, UŠNÍK, OČNÍK, ZUBNÍK, ŘASNÍK, PRSTNÍK, PRSNÍK, DÁSNÍK, MANDELNÍK, ČELNÍK, ČÉŠNÍK, PATNÍK, SVALNÍK, ÚDNÍK, ZÁPĚSTNÍK, VOUSNÍK, BRADNÍK, TVÁŘNÍK, LÍCNÍK, KRČNÍK, PUPEČNÍK …

  No a malý strakatý kůň je STRAKONÍK.

 11. „Dva pulnocniky rovnaji se obsahem jednem novinam. To je totez, ale je to slusnejsi.“
  Diky, taky jsem si na to vzpomnel.

  Kdo vaří lečo je přece lečař, anglicky „lecher“.

 12. Kam se hrabe wikkipedie Jirulko. Tvoje „…pedie“ je daleko vetsi sranda. Obdivuji Tvoji predstavivost~co delas dneska vecer?

  A navrhuji zalozeni nove „cyber-non-profit?- encyklopedie“.
  Nazval bych ji JIRULKAPEDIE.
  Jak bys nazvala jazzoveho basistu: BASNIK (to by se ale pak pletlo
  s ceskymi a moravskymi poety.(?)
  Necham se prekvapit~vim, ze mne nezklames.

  Zapomnela jsi UDERNIK, coz je ale slovo minuleho stoleti a skarede minulosti, na kterou se mi starsi (ehm) snazime zapomenout.

 13. Jano, v Metru dělá Androš (*), mezi předky a potomky jsou ????
  Milane Úderník je označení řemeslníka, který dere Ú? na tom nevidím nic špatného.

  (*) Underground

 14. Zklamání pro Jeřábka – Jiřulka je niknejm od Jirka, Jiří, čili ten, ni ta, a jdu od osmi na koncert Extempore do Nad Viktorkou, zvu taky.
  Naopak zklamání pro mne, než jsem stihl napsat pokračování, kdos mi vyfoukl BASNÍKA, ale stejně to použiju, bo to pasuje do kontextu.

 15. Dělo obsluhuje DĚLNÍK, pásy PÁSNÍK, kontrabas BASNÍK, uzeniny KOLBÁSNÍK, mamograf ŇADERNÍK, rožeň (i lesní roh) ROŽNÍK, tvaroh TVAROŽNÍK, koleje KOLEJNÍK, podlahoviny LINOLEJNÍK, psí hromádky LEJNÍK, přírodní sukno LENNÍK (nesplést s leníkem, ten ve středověku měl léno, čili pozemek, dnes by spíš asi pravděpodobně možná měl lej..), či VLNNÍK, či BAVLNNÍK, syntetické TESILNÍK, elektřinu NAPĚTNÍK, PROUDNÍK, WATTNÍK, ODPORNÍK, MOTORNÍK, BATERNÍK, NAPÁJEČNÍK, KABELNÍK, LANNÍK, IZOLAČNÍK, VODIČNÍK, BUŽÍRNÍK, OSVĚTLOVAČ POULIČNÍK, KAMENNÍK (neplést s kameníkem),

 16. A pádím na koncert, tož sem PÁDNÍK, kdybych jel na lodi, byl bych PÁDELNÍK, takhle jsem spíš SÁDELNÍK, pokračování po koncertě.

 17. Sakra, Nad Viktorku je to vodsad trochu daleko. Aspon si poslechu cdcko. A budu cdcnik. Budu poslouchat az do konce kdy se ze mne stane…

 18. Jirko, dekuji za vysvetleni, ale mel jsem na mysli jen nejakou veceri,
  nebo kasino tady v Las Vegas. Zadny zklamani nejede, naopak mam radost, ze jsem objevil nahodou tenhle link.
  Uz jsem dokonce i odepsal na primou e-mail od Jardy Pavelky.
  Tady ! jsme se vcera NASLI! Po 38 letech!
  Svet se zcvrknul, co?

 19. Lahvaku!
  Kapitan Kirk je seník, nebo možná trávník…
  A rozdíl mezi deníkem a nočníkem…do deníku se nemočí a do nočníku nepíše….i když pro některé případy je v obojím výsledkem to samé-h….

  Pákař pracuje v pakárně? A copak dělá nezbedník? Nezbedí? Ten kdo se hodně válí je valník? A kdo hodně pije je pilník? Nebo saják? S ním také souvisí parník, neboli ten, kdo je nonstop pod parou. A co zbojník? A kapesník je jiný název pro kapsáře? Svorník je svorný člověk? Taky mě napadlo, že kurník je slangový název pro vykřičený dům. A maník je ten kdo manuálně pracuje. A nevolník pracuje s nevolí, kdežto volník, volený voly nevolíky ve volbách slibuje vůli… Nevolník není ale rolník, neboť to je ten kdo rozděluje role (ať už herecké nebo role toaletního papíru)

  Konečník je přece poslední běžec ve štafetě….

  A to ani nezmiňuji prostředník, prstenník,ukazovák a malík (jeden můj kamarád jem trefně říká práskač,fakáč,drbač a škrábač – je vidět jak se u některých lidí jména věcí podle jejich funkce)

 20. Já bych doplnil tuto encyklopedii o „požárníka“ a „hasiče“. Mě se sice víc líbil požárník, ale proti logice žádný dišputát. Sice se mi vlastně líbila požárnice.
  Pozn.:A jinak správně se používalo slovo „řiditel“ (čili pane šiditeli) pouze v cirkusu. Dnes je ředitelem kde kdo, a o prezidentech nemluvě. Máme tu cirkus? Jo nebo ne?

 21. Popel odvážejí popelníci,párky prodávají parníci a paty ošetří patníci.Co tak může dělat bedrník?
  Ano,cirkus máme.V pondělí se vydá na pochod,v čele národní umělkyně Jiřka Zapultová,pár klaunů,skunků a pravých,nefalšovaných rudochů.Šelmy nekrmit!Pakoně a osly můžete.Probůh!Můj vnitřní zrak tam vidí poletovat i modré ptáky!!!

 22. No do Las Vegas na večeři už to nestihnu, aji když tam je o osm hodin pozdějšc, než tu v tu zemsku, no ale že sem dědek, pozvání mi nehrozí, kdybych sem byla bloncka, měla bych býval větší šanci. Extempore hrálo jako bozi, ale na CD nic z toho neudělali, tak si to je možno poslechout jen občas naživo. Ale k věci, kdo přislouchá, je PŘÍSLUŠNÍK, kdo přitlouká je PŘÍTLUČNÍK, kdo si přiťukává, je PŘÍŤUČNÍK, kdo leží, je LEŽNÍK, kdo si hoví, je …. (to mi admin zcenzuroval, že prý to není do tématu).
  A BEDRNÍK ošetřuje bedra a VĚDRNÍK vědra, CEDRNÍK cedry, BUČNÍK buky, LUČNÍK luky, valník vezoucí vály je současně i VÁLNÍK.
  Ostatně dřív PŘÍSLUŠNÍK byl většinou NESLUŠNÍK až OPRUZNÍK ba aji BUZERNÍK. A my jsme z nich měli PSOTNÍK a VZTEČNÍK. Mužnost dělá VZTYČNÍK, ostudu muži dělá VISNÍK, starosta vesnice je VESNÍK, kos je menší než vrána, než VRANÍK je menší KOSNÍK, když nese velké tropické ořechy, je to KOKOSNÍK

  Oparvuji dvůj řpeklep z min ula:
  Uzeniny dělá KLOBÁSNÍK.

 23. pro Jamie – kdo pije, je PIJNÍK, mužný muž je PYJNÍK. A NEZBEDNÍK jen občas nezbedí, ale většinou i on zbedí, a je ZBEDNÍK.

 24. Když už jsme se tak pěkně rozpovídali, zkusme provést feminizaci našeho okolí jako např.: Had – hadice; slepec – slepice;
  krab – krabice; houf – houfnice, ale to zas někdy později a pobavíme se co s čím lze spojit.

 25. Jirulko, ja su taky dedek, cili zadnou starost a rozdil je 9 hod. Mame tu taky ten blbej „daylight saving time“, ktery mne vyhodi z formy vic
  nez let do C.R. A blondyny nezeru. Zrzky a kudrnaty brunetky.
  Pozvani stoji!

  Jen jsme si mohli na dedkovske urovni hezky pokecat~poslal bych pro Tebe F15! (Jestli nemas zavrat.)

  Hlavni dotaz je ale jak bys rekl tomu, co KAKA? Pouzil bych normalni vyraz, ale neznam jeste nase pravidla, su novej.

 26. Reakce na pana Jiřulku a na klobásníka:
  V jihočeském Písku žil v první polovině minulého století, podle svědectví pamětníků, řezník a uzenář, pan Javůrek (nebo Jabůrek?). Zpřesnit by to musel některý z místních. A ten kromě uzenařiny také veršoval. Ale jak. Jako švec a básník Hans Sachs. Hans Sachs, Schuh//macher und Poet dazu, tak se prý podepisoval. Pan Javůrek si také přizpůsoboval slova v básni, nebo spíše ve veršovánce, podle potřeby, aby mu vycházel rým. Nad krámem měl nápis: „Javůrkovy uze//nky chutnají tuze“. Lidem se to líbilo a rádi k němu chodili nakupovat. A říkali mu: básník a klobásník.
  Ani herec a šprýmař pan Suchý nezůstal v tomto způsobu veršování pozadu. Viz píseň „V kašně“ : …tou dobou už slečna Vlasta, na mé konto víno chlastá, trubka kvílí znějí kasta//něty v rytmu rumby …
  Prosím za prominutí, že jsem udělal z klobásníka takový zmatený tahák.

 27. Pro Jiříka: S druhokulturní skupinou LARVA jsme v osmdesátým udělali písničku „Potkal had sličnou hadici a políbil jí na líci,… Potkal lid sličnou lidici …“ i ta krabice tam byla, tak bych to zkusil dohledat, bouhužel webové stránky Larvy nesthám dodělat bo se věnuju blbostem na slovodni, zatím je jen titulní ač materiálu fůry, ale psaný rukou a na stroji a než se to předatluje a oskenuje .. vše z mé provizorní
  http://sweb.cz/xjim

 28. Pro Milana Řežábka: Tak takydědku, já to beru, závratník nejsem, ač nevím, co je to F15, to je nějaký konzervační prostředník?
  Jinak se porozhlídni po starších slovodnech, všecky jsem zamořil svejma komentářima,ne-li přímo příspěvkama – a co si jich admin ještě syslí (syselník) a z okomentářvýšeuvedeného linku se lze dobabrat skoro na všecko, co jsem stih zeditovat na web (platí stejný povzdech). Ten pošinutej čas mě teda splet, ale přesnost mám plus mínus 15%. To celkem ujde. A klobásníka jsem si už málem přivlastnil do slovníku novotvarů (kdepak wikipediatrie), avšak dímž, že nejsu jedinej poposedlej jazykem naším, snad jsem se nepominul povolám, jsa technik a ne publikačník.

 29. Předník, zadník, straník, dolník, horník…to už je celý kolemtělník. Čuník dává, nebo dostává po čuni.

 30. použijeme-li deštník, když sněží králíci lehce se dostaneme na Moravu, kde žijí (mimo zmiňovaných horníků-dolníků) také vinníci, slivníci a POKÉMONI!

 31. Cedník je zedník s něměckou výslovností. A kdo mne, je mník. A když se náhodou někdo setne, je z něj setník. Pokud to udělá desetkrát, pak je desetník. Lačný člověk je lačník, řidič trucku tračník a odborník na blány blaník. Jen nevím, kde jsou ti rytíři. A sameček nosnice je nosník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *