Houžvička

Ahoj, dovol mi přispět do slovodnosti / píše houževnatý Klakon…

Zaujalo mě slovo houžvička, což se jako houžev prozaicky objasňuje ohebným prutem či skrouceným dřevem, aby se třeba upevnil vor ke břehu. Nebo aby se provlékl nozdrami koně. Ale co a k čemu je houžvička? Ještě menší proutek na ještě menší nozdry poníka? nebo slouží vorařům v Liliputánii? Vyhledávač mne zahltil stovkami chlapů, kteří ke svému jménu přišli nevinně (doufejme) a těžko by se ho zbavovali. Leckomu se pod tímto názvem asi zjeví něco malého, slabého či ochablého. Zaznívalo ,,nejsem žádná houžvička“ … doma byl houžvička, ale venku zabiják“ … byla to kráska, houžvička k sežrání“ případně ,,visel mu jak houžvička..“

Nepřestává mne trápit, co to bylo konkrétně a k čemu, když houžev konkrétní byla.

29 odpovědí na “Houžvička”

 1. Houžvička je tu přece od toho, aby se mohl nějak jmenovat můj kamarád Venca Houžvička. Nebýt houžvičky, musel by se jmenovat třeba Šulc – no to teda promiňte…

 2. Jedna malá poznámka k principálovi: podle jistých známek je klakon ženská. A podle ještě jiných známek bude jediná, kdo viděl koně s houžvičkou v nozdrách, patrně také jediná, která by houžví uvazovala plť ke břehu.Viselce co houžvičku lépe ani nekomentovat.Slyším to vlastně poprvé a pokládám to za pokus, který zdaleka nedosahuje mystifikátorského talentu jiných zdejších koryfejů. Ale jinak – jen houžť!:-)
  Kolegu Jirku prosím, aby v zájmu jisté kontinuity a úrovně Slovadne začal znovu používat interpunkci uvnitř vět.
  Harykovi hlubokosklon!

 3. Musím klakon oponovat, houžvička není chlap, ale je to mužíček k podpírání. Vykutálená ženská si ho omotá kolem prstu, případně ho dotáhne na uvařené nudli kamkoliv se jí zachce. Být houžvičkou má také své výhody. Houžvička je houževnatý a v práci se jen tak snadno nepřetrhne.

 4. Gabriel má pravdu, Klakon je podle emailu dáma, ale podle textu by to mohl být i pán hledající pána. Dáma však zvolila přezdívku Klakon, a to je jak známo sameček od Klakonice.

 5. Gabrieli, Velký Jebátore, kde jsem se provinil? Namátkou jsem prošel několik hesel, ale bezvýsledně.

 6. Gabrieli, děkuji za poklonu, ale zadržte. Nic není z mé hlavy, nic jsem sám nevymyslel, všechno je vyčtené z literatury, všechno jsem opsal, a nakonec – nerad vyčnívám. Ze zkušenosti: vyčnívání se často nevyplácí, není vždy radno přečuhovat z řady, jak říkáme my v naší farnosti, čouhat z nůše.

 7. Mnoho přemýšlení, by nikomu z nás moc nedalo, abychom zjistili, že houžviček v životě potkáme nemálo. Pružnosti a pevnosti, by snad houžev odpovídala, ale naši političtí představitelé, to poddajné a tvárné je, pro korýtka je houžev dneska nepotřebná. Ovšem ta tvárná a poddajná houžvička se snadno jak sliz protlačí a nevadí, že za cizí tu pytlačí.

 8. Dle mého skromného mínění se Jebátoři a jiní Narcisové objevují především tam kde je k dispozici stádo. Jak prostě nejsou kury, pro obyvatele České kotliny – slepice, tak si prostě žádný Kurojebec – kohout, nevrzne….
  Co se týče našich politických Narcisů, je to též jednoduché, stačí jít k volbám a volit především ty, které opravdu chci….neb jak nám praví dějiny, jenom čin je účinný….

 9. Jirko, měl jsem na mysli Váš příspěvek u hesla Postoloprty.
  Přemýšlím, zda slouti Velkým Jebátorem. Malého bych při své skromnosti těžko vstřebal, Velký mým uším zase zní až nabubřele a Střední není ani prase, ani myš.
  Slova končící v češtině na -tor v sobě obsahují obvykle cosi z mechaniky a jen málo jich je životných – vzpomínám na správný příspěvek p.Pavelky k pojmu irigátor. Korektněji utvořené slovo jebák má ovšem také význam jako příznak trudovité pleti. Wbgarden použil málo obyvklého -jebec, což beru jako přijatelnou, leč pouze básnickou licenci. A tak si ponechám svou přezdívku i navyklé praktiky, které jsou, věřte,míněny přátelsky a někdy dokonce láskyplně.

 10. Přimlouvám se za Jebátora. Podle mne patří do stejné čeledi jako predátor a kurátor (láskyplný)

 11. Velevážený kolego Gabrieli. Z Vašeho posledního příspěvku na mě vykukuje sousloví „láskyplné jebání“, kteréžto nevím jak si jej, v souvislosti s houžvičkou, vyložit. Prosím Vás o jemné nakopnutí ……… Děkuji, s úctou S. Hawkins alias stará houžev

 12. Znám termín zmačkaný (či sežvaněný) jako hužva. Chlápek houžvička je podle mě drobný, ale vytrvalý pracant, prostě houževnatý, hard to kill. Obvykle manuálně pracující, pohybující se na čerstvém vzduchu, šikovný.

 13. Na příkladu Sama Hawkinse,skromného badatele v prosté, leč čisté badatelně, trapera a westmana a designovaného zelmistra , který podle svého tvrzení z pouhého otisku končetiny s nepatrnou stopou pachu dokáže určit věk, pohlaví, sexuální orientaci, vitální kapacitu plic, volební preference a trumfy v ruce zůstavitele otisku, bych chtěl dát za pravdu i Harykovi : věnujme se Slovudne.
  K dotazu: musel bych požádat slovutného principála, aby oficielně povolil posunutí dosud většinou respektované hranice skřižmo- a rozhoďnožnosti na tomto blogu.

 14. A co takhle

  VELEJEBA… /ptákovina…/

  A je tady Olga
  velká
  všech chlípníků
  krotitelka

  Nad arénou
  rozkročena
  bičem práská
  super
  žena….

  Jen starý prasák
  Edíček
  jí nadává
  do lezbiček….

  /Pod pás nekoukat…/

 15. pokud jsou trumfy kule, pak je volba pravá a otisk věčný! toť pravil věčný trapper St. Starý Houžvička aka Sam Hawkins. ps: posunování hranic je údělem gigantů drahý kolego.

 16. ad můj příspěvek ze 14. dubna ………. výraz „láskyplné jebání“ se mi fakt strašně líbí. jsem (mimo to, co o mě napsal V.J. Gabriel) narcis?

 17. Same Hawkinsi, můžete být klidně i hiacynt, tulipán, či jiná cibulovina, ale sousloví i jebání jsou středního rodu, takže Vaše formulace měla znít: Nevím, jak si JE…vyložit

 18. Zcela mimo, a mnozí to asi taky četli, ale musím se podělit o kouzelnou hlášku (podotýkám, že – jak všichni již jistě vypozorovali – jsem ODSačka) na Neviditelném psovi kdosi nazval p. Cikrta „dobře živený satanášek“. Nechci rozvádět politické diskuse, protože se v nich všichni neshodneme, ale tahle hláška se mi líbí i bez politického podtextu a myslím, že by se líbila i Cikrtovi.

 19. S velikým prominutím, ale jestli máte na ctěné mysli onoho dlouhého kovboje z Východního lesa, tak ten je, ještě jednou s prominutím, křestním jménem Clint. Jinak cint je cint, aspoň u nás, nevím jak v ČK – České kotlině, protože TT – Tlustý Trávníček se zmiňuje, myslím, pouze o cintání….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *