Hromniční hlášení

PT obecenstvo se vyzývá, aby podalo zprávu o výskytu níže uvedených jevů:

– zahřmění (Perunovo)
– vrznutí či vrzání (skřivana: o jiné zájem není! – jiných vrzalů jestitž přehršel 🙁 viz: „Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout“)
– výskyt sabotujících či zmrzlých skřivanů
– jiných hromničních zajímavostí 😉

Že je o hodinu více si asi všimli fšickni 😉 (a to je jen kousek od Lucky 😉

26 odpovědí na “Hromniční hlášení”

 1. Co mu bude stát? Nechtějte po státu, aby pomáhal ještě nějakým pitomým skřivanům, teď má chudá Babiš zamotanou hlávku, kde vzít prachy na platy soudců a jim podobných, tak se nemůže patlat ornitologickými problémy

 2. Ščo éto „PT obecenstvo“? Mně napadlo jen „pomocné technické obecenstvo“ podle vzoru PTP, ale to asi nebude ono…

 3. Ach tak, dík za vysvětlivku. Přiznávám, že nikdy by mě nenapadlo spojovat P.T. se skupinovým oslovením („obecenstvo“). Náhodný kolemjdoucí s dlouhým vedením, m.p.

 4. To já jen tak machroval. Jistě se jedná o jednu z následujících zkratek:
  -PT – kód ISO 3166-2 pro Portugalsko
  -anglická zkratka pro slovo physical training – fyzické cvičení, tělocvik, trénink
  -starší česká zkratka pro pionýrský tábor
  -ruská zkratka pro sovětskou raketu PROTON
  -ruská zkratka pro požární poplach (пожарная тревога)
  -bývalá SPZ okresu Prachatice
  -SPZ okresu Poltár

 5. (Jisté/Některé) autority tvrdí: Neomlouvej se, nevysvětluj… 😉
  Nicméně:
  Ad forma: Oslovení „PT obecenstvo“ mám zafixováno jako oslovení (neurčité) skupiny lidí – z četby (resp. poslechu – tedy bez teček 😉
  Ad užití: vztaženo k (dávno) minulé době 🙂
  Překvapivě (pro mne, protože jsem si to ověřoval až dodatečně; ale možná i pro jiné 🙂 se tato forma oslovení vyskytuje (občas) i v současnosti, což lze snadno nahlédnout (viz: www (tečka) google (tečka) cz (lomítko) search?q=PT+AND+%28obecenstvo+OR+publikum%29&tbs=lr:lang_1cs&lr=lang_cs )
  Jeden z odkazů podává i vysvětlení zkratek „PT“ (pan Pavelka však byl rychlejší).
  Podobně lze vlastní rukou vyhledat i významy jiných zkratek 🙂
  Ad obsah: Minulo se účelem 🙁 Nebo snad skřivani vymřeli? A Pěrun se fláká?

 6. Do Pěruna! Kolik plodných diskusí se zde drží tématu, aha?! Vícero se jich ku prospěchu věci od merita odklání a těkavě v rozumově nepostižitelných abstraktních křivkách krouží a kolotá Nekonečným Vesmírem Nevyzpytatelného Jazyka.

 7. Zřejmě si skřivani vrzají málo – má na jejich vrz negativní vliv oteplování? A Pěrun ztrácí vliv utlumováním těžby uhlí na Ostravsku – holt, jak již konstatovali staří Římané, už to není, co to bejvalo – vč. Slovadne.

 8. U Vesny, to jsem celý já! Mám sklony i bez pomoci alkoholu či těkavých látek náhodně odklánět a těkat odjakživa, někdy ku prospěchu a někdy v neprospěch, a už mi to nejspíš vydrží dojakmrtva.

  (Ale neplést s Kocourkem, to bych se urazil: Ten odkláněl oportunisticky pro prachy a ne z přesvědčení.)

 9. Pozor, vzhledem ke všeobecnému /o/teplení se hromnice odkladají jako obvykle až na velikonoce.
  Konec hlášení.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200938092002982&set=a.10200937248821903.1073741828.1486265823&type=1&theater

  Jinak pochopitelně pište, v knihkupectvích je toho furt málo …

  POVAŽTE

  Píše autor
  píše ztuha
  jednu knížku
  stíhá
  druhá

  A hned je tu
  i knížka
  třetí
  co vydali už
  před
  stoletím

  Neb lidé zlí
  a povadlí
  ji mistránkovi
  ukradli

  Už tenkrát ?

  /pokud to někoho zajímá …/
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202489760953736&set=a.10200338079803052.201948.1486265823&type=1&theater

  Užitečnost pak tu. Množství větší než žádné.
  A zase kouří …
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202214393789729&set=a.10200795356914694.1073741825.1486265823&type=1&theater

  Jinak jak jsme říkávali zamlada /zamlado – velmi historické období, neskloňovat podle vzoru kino/ vrátíme prázdné flašky a potom se uvidí.
  https://www.pinterest.com/pin/555209460287411931/

 10. Pro WBG: kdyby jen to 😉 taky se tomu nelíbila nabodeníčka 🙁 Co jsem mohl, to jsem opravil, až na font pro azbuku…

 11. Ad Hromnice- nevíte, co prorokoval ten americkej plch, svišť či undatra, nebo co to vždycky vykopou z nory a podle toho, jak se tváří, odhadujou počasí na rok dopředu? Podle mě je to asi stejně spolehlivé jako pí Honsová nebo Míková, ale je to větší sranda, a koneckonců je lepší mít dobrozdání od více odborníků.

 12. Ta undatra či co to je je zatra bestie, ať jsem gůglil jak jsem gůglil bylo to na pendrek 🙁 a to jsem před poměrně krátkou dobou přímo o ní četl nějaký článek, žel nevím kde a strejda Gůgl se na mne zouplna vykašlal 🙁 Jinak odporníci zouplnaznají furt a vždycky něco jiného 😉 Koneckonců právě od toho tu jsou…

 13. Milý Jarku, to jsou těžké věci – undatra a Hlustvicihák jsou pojmy, které nenápadně. ale stopro určí generaci, do které patříte. Neznáte – jste mlaďoch, který by měl nám, zasloužilým kmetům a kmetkám, běhat pro pívo.

 14. Hluboce se klaním a skláním před kmetkami i kmety… mohla by to být pluzeň? Eslivá si poněkud vzpomínám, byla jejího času za jeden střibuch rzivý… Jaký jestitž současný kurz?

 15. Mimochodem, přece jen se mi to podařilo najít („vygůglit“). Ale pan Pavelka byl rychlejší… (na stránkách SlovaDne došlo k mírnému časovému posunu při zviditelňování obsahu, leč dle mého skromného názoru by to nemělo mít žádný vliv na podstatu tam probíraných jevů).

 16. Undatra je novotvar, vzniklý ad hoc při hláskování písmene U ve jméně Hlustvicihák (rozhlasová scénka z vrátnice s Lipským a ? v hloubi padesátých let). Bude to ve stejném filologickém šuplíčku jako vedle zmíněné oruží.

 17. S radostí oznamuji, že skřivánci (aspoň někteří) nezmrzli: byli viděni a slyšeni! A vrzali seč mohli 🙂

 18. Tak teď už ptáci docela řvou – hlavně nad ránem, když jako notorický nespavec konečně usínám – žádný skřivánek, který vrže a jásá o polednách, ale pěkně uvřískaní kosi – zřejmě jako poděkování za celozimní krmení. Holt každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. S těmi ptáky je to stejně divný – chápu, že nejsou vrabci a jiní drobní zrnožravci, koní je málo, ale těch strak a sojek, co se rojí v poslední době po Praze, to je přímo unikum. Straky plení hnízda menších ptáčků, sojky asi taky, sem tam ňáká ta poštolka taky radši sezobne(?) něco menšího než dospělého holuba – á propos – taky je u vás tolik hřivnáčů?. Rekonstrukce domů, kde na půdách dříve naveliko hnízdili městští holubi, jejichž mládata byla hlavním zdrojem poštolčí potravy, menším dravcům a sovám nijak neprospívá. A ke všemu za oknem fest chumelí…

 19. Tak mě přišlo zkusit, jestli teda ten strejc guglík se nefláká, a hle(-ďmež?), on se fláká. Dal jsem vyhledat „undatra“, dal přes 8000 odkazů, ale slovodne na prvních deseti stránkách ne. Až když jsem ho jak se pro hloupé musí, nakop (-l ?, -nul ?) aby našel „undatra slovodne“, s nevolí až zjevnou, neboť (protože) až tak našel 8 odkazů, z čehož (z nichž?) dva byly ne ze slovadne a na dovršení nelibosti mu aplikace fajrová liška zabránila v automatickém přesměrování na jinou stránku. Mě ale tato příhoda napověděla (jakž praví pravý lidový příslovník – chytrému napověz, hlopupého …), že se můžu vhodně odchýlit k žádoucímu uchýlení od tématu, bo jeden z mých šesti vnoučat a současně jeden z mých tří vnuků se jmenuje Ondřej (příjmení si nějak nepamatuji, kdo se v tom davu má vyznat?!) a občas mu říkáme Ondráš, občas Ondatra, někdy Ondra, někdy Pusttumišzruky, někdy Ondřejník, Ondrulda, Ondrulín, …
  Tímto si dovolím oslovit ctěné P. T. slovodenstvo, zda (-li) byste znali další libé odvozeniny od úředně evidovaného (nikoli však křestního) jména Ondřej a uvedli-li byste (nikoli „by jste“ – tenhle často se vyskytující patvar mě přivádí k děsivému pesimismu ohledně úrovně našeho školství) je sem tady na slovodne k jistě nejen (-om) mému obohacení slovní zásoby ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *