Hvězdy

Slunce svítí, hvězdy blednou, vyhráli to jenom jednou… recitovali spolužáci po vítězství komunistů ve volbách 1946 malému Jiříkovi Dienstbierovi v základní škole na Kladně. Informaci mám z první ruky od švagra, Dienstbierova spolužáka. Jiří je dnes politickou hvězdou a brousí si zuby na prezidenta. Asi bude potřeba doplnit říkanku o možnost vyhrávat opakovaně pod různými prapory s různým počtem hvězd.

28 odpovědí na “Hvězdy”

 1. Byvši nedávno vypeskována (může být někdo třeba vykočkován? No, vlastně jo,prostřednictvím p. Kočky a jeho přátel – to bude drsnější forma kočkování) si netroufám vstoupit na nepevnou půdu politického vtipkování, takže zcela politicky korektně volám nahlas, a hudba zazní: Hvězdnaté nebe a prapor, Stát osamělé hvězdy, hvězdná hodina (pro mě to bylo, když NASA (jaký je to rod) a američtí astronauti dorazili na Měsíc), počítání hvězdiček (kvůli astrosmogu to maj dnes mladí za chvilku a mohou se konečně věnovat tomu, proč na tu stráň přišli), hvězdičky, které uvidíte, když šlápnete na hrábě, hvězdu na čele má princezna a někteří koníčci, na ramenou je má jen někdo, jiný zas lupy, astrolog Baudyš (taky hvězdná kariéra), Hvězdonice a Stradonice, obora a letohrádek Hvězda, dtto Stromovka, hvězdárna na Petříně, Kleti a v Ondřejově, hvězdný chodník v Holywoodu (už prý je to pro Američany dost dlouhá procházka), jednička s hvězdičkou, kdysi byly v televizi pořady s hvězdičkou – tím už se dnes nikdo nezabývá, leda naopak dívčí časopisy) Severka, trampská osada North Star, Hvězda Severu (je od Verna?), Hvězda Jihu (diamant?), souihvězdí (poznám kromě Velkého vozu ještě Orion a občas Lyru s Vegou), psí hvězda Sirius a jestli nejsem za hvězdu, tak mám aspoň hvězdné manýry a budu aspoň 10 min. trucovat, neb jste si mě rozmazlili

 2. A ještě: Pan Kohn luští křížovku a volá: „Sára, wie heisst der Stern mit den llangen Schwanz?“ „Na, doch, HUGO“

 3. Ještě bych připomněl Hvězdu na vrbě od nedávného osmdesátníka Karla Mareše. Jinak nevím, nevím, zda pan Dienstbier zaslouží zařazení do kategorie politických hvězd, spíš bych ho zařadil mezi perseidy.

 4. Tak Ich Stehe Deutsche zunge Ganz Nicht Ver.
  Was Ist Das „IIangen?“ Mein E – wocabelnheft Ziegt Nicht Diesene termin.

 5. Z volby prezidenta jsou takové malé hvězdné války na český způsob: plat prezidenta je lukrativní, pravomocí mu zůstalo taky hodně, tak je oč se prát. Nebudou se handrkovat jen hvězdy mezi sebou, vždyť podle ústavy u nás může být prezidentem kdokoliv. Gabriel může být klidný, Halík to nebude. Teď nejde jen o prezidenta, ale jde i o první dámu republiky a to Halíka prakticky diskvalifikuje. Prozatím dochází ke kvapné výměně manželek za mladší o patro níže, ať máme perspektivně na co koukat, vždyť funkční období prezidenta opět rychle uběhne.

 6. Něco v paměti mi říká něco o filmu „Hvězda padá vzhůru“ s Gottem, tak nevím……A že Gott stále hvězdou je, o tom žádná…..

 7. Hlásím se o malou pozornost Vaši, neboť slovo hvězda je v naší zemi dávno mezi mnoha lidmi omšelé, nyní používá se pro určitý typ hvězdy slovo „celebrita“ – ať je to politik, herec, zpěvák, televizní komentátor a jiní podobní, proto bych navrhovala pro příští povídání slovo „celebrita“???????

 8. Klause na hrad? Klause nahraď!
  Tak ale kým? This is a question.
  Abychom nešlápli z louže do septiku.

 9. Nevím, z čeho Jožin vyvodil, že podle Ústavy České republiky může být prezidentem kdokoliv. Jistě uzná určitá omezení daná věkem, občanstvím a zůsobilostí k právním úkonům. Jinak mě dojalo, jak si Jožin s Jiřulkou zanotovali na společnou animozitní notečku, kterou ostatně nemusejí všichni sdílet. Zkoušejí si za5 mollovou konzervativní linku a rozevláté durákové dominanty s kadencemi ad libidum. Myslel jsem, že rigidní zatuchlost amatérského politizování z těchto stránek patřičně vytáhla na koštěti (sic!) paní Věra Diblíková.
  Omlouvám se.

 10. Já už bych brala prezidentku.Pojďte si se mnou zvolit prezidentku!Naschvál,jestli také vymění manžela starého za mladého.
  Vím o jedné šikovné,je bývalá prezidentka(ejhle)ČESKÉ AKADEMIE VĚD,jestli jsem to dobře napsala.Ale nevím,není-li vdova?Pak paní Rut Kolínská – bývalá ŽENA ROKU-tuším,že je rozvedená.Jistě by se našly další.Je zvláštní,že mne ne a nenapadá žádná vdaná,co by ev.mohla po volbě měnit.Škoda,že má hvězdá září leda v kurníku.Z kurníku na hrad!!!Halelujá!

 11. Nene, Gabrieli, z toho se nevymluvíte, dopustil jste se zmínkou o koštěti nekorektnosti genderové (Šiklovou na vás!), ageismu (mladou, sebekouzelnější bytost do souvislosti s koštětem neuvedete) a ještě urážlivého anachronizmu: já a na koštěti?? to jako bych vás rozhlašovala, že o berličce v lněné kytli s jedním volkem ořete na souvrati dřevěným hákem!!!

 12. Omlouvám se za žvanění.Právě jsem se vrátila ze schůze chovatelů,kterážto se konala v místní miloučké hospůdce.Božínku,tam je tak krásně!A všichni tam jsou k sežrání a všichni se znají a mluví spolua to miluji.

 13. Milá Slepičko Olinko, být přímá volba, volím vás! Jak osvěžující představa, mít prezidentku! s vejci!

 14. Zmámena krásou své milované hospůdky,zatoulala jsem se ve sd kamsi do minulosti a s jásotem zjistila,že se naše řady rozrůstají o nadějná miminka.Takže,Jiřulko,blahopřeji a nechť dítko roste k radosti rodině,Hospodinu ku chvále a vlasti ku prospěchu.

 15. Tak všem děkujíčkuju za blahopřání, včera jsem se byl na Ondru podívat a celou dobu spal, zatímco jeho sestra lítala po místnosti, lezla po židlích, cumlala se s mámou a byla nádherně živá, to bude Ondrovi ještě chvilku trvat, než se připojí.
  Tak ale nevím, co je konzervativního na nechuti zvolit stejného prezidenta na další období, zvlášť když je to někdo, koho nemusím tak vůbec. A hrdě prohlašuji, že se nedopouštím amatérského politizování, anobrž že jsem sem plácnul slovní hříčky do slovodne patřící – o ty mi šlo především.

 16. Jiřulko, s gratulacemi k miminku se rád připojuji.
  Slovní hříčka do slovadne určitě patří, zvláště je-li původní. Ta vaše koluje internetem přinejmenším od roku 2002. Ani Jožinova, přestože mladší, není původní.
  Pro paní Věru: v zájmu genderového smíru navrhuji nahradit slovo koště slovem koštýř, i když soudím, že svobodně se proletět je lepší, nežli nasávat rigidní zatuchlost.
  S pozdravem Sání není nikdy dost ! G.

 17. Pane Pallasi, takhle přece otázka nestojí. Vy smíte vše, to jsme si už vysvětlili. Také byste určitě rád viděl vtipnou ironii a satiru na svých stránkách a tak to zkoušíte podnítiti. Politika je celkem příjemné téma, veskrze ty diskuze příspívají k personalizaci, osobnostní diferenciaci diskutujících, ale s ní se bohužel projevují i zmíněné animozity.. Pak ale aby si člověk, při naprosté úctě ke kolegům a kolegyním, bral na hubu servítky a to vnímám jako chomout.

 18. Tak z doslechu vím, že Ondra saje jako ETA v záruce a máma ho v tom podporuje, všichni budeme rádi, když mu to vydrží tak jako jeho sestře.
  Nicméně já ubohý nevšímavec jsem si myslel, že z louže do septiku není příliš otřelá parafráze.
  V nižádném případě nejsem urážliv, jsem typický případ otevřené povahy, když se mi něco nezdá, dám to hlasitě najevo, ale neschovvám si záště ani křivdy. A svojeho věrného kritika Gabriela si velmi vážím, i když třeba dikce mých reakcí je nesametová. Ale to už tak je, že pro mě platí „Co na srdci, to na monitoru“ a není v tom žádná zloba ani zlá vůle.

 19. Vrátím se k původnímu tématu – variace na slovo hvězda. Kdysi za svého mlada jsem se chtěl na kolejích pochlubit svojí dodnes chatrnou angličtinou a zpíval jsem ..the stars at night are big and bright deep in the heart of Texas…. A kolega Erlebach jsa vzdělán frankofonně nevěděl vo co go a dožadoval se přídavku: Zahraj ještě jednou o tý pindě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *