ICE – In Case of Emergency

Dnes trochu osvěty. Bob Brotchie, anglický řidič sanitky, se velice často setkává s obětmi nehod či pacienty v bezvědomí. Mají sice u sebe mobil nebo kalendář, ale nelze z něj vyčíst komu volat v případě nehody. Bob proto začal šířit doporučení, které se pomalu stává nepsaným standardem: vložte si do mobilu i do notýsku pod „I“ jméno ICE a k němu telefon na vaše blízké. Pokud chcete více čísel, můžete používat ICE1, ICE2 atd. Nezapomeňte zadávat číslo v mezinárodním formátu.

Pokud myslíte, že je to dobrý nápad tak:
1. zadejte si ICE do mobilu
2. pošlete všem kamarádům odkaz na https://www.slovodne.cz/slovodne/ice-in-case-of-emergency/

38 odpovědí na “ICE – In Case of Emergency”

 1. Jak prosté. Ale fakt to vědí i zdravotníci, záchranné služby, hasiči a policie? Jinak by to nemělo smysl. Ale šířit dál budu, samozřejmě.

 2. Je v tom však háček:
  1.Čeští zdravotníci neumějí anglicky
  2.Ti co umějí, neznají (a nebo by nepochopili) zkratku ICE
  3.Těch zdravotníků, kteři by splnili obě podmínky je tak směšně málo, že stejně máte nulovou šanci se s nimi setkat, i kdyby jste měli v mobilu uloženo svoje ICE.

  Tak jako tak můžeme doufat, že náš chytrý stát a jeho „špičkové“ zdravotnictví se o nás postará a najde si vaše příbuzné, neboť naděje umírá poslední.

 3. Beru PŘÍTEL NA TELAFONU.Jana to zná.(To je narážla na reklamu asi tak před 10lety.)

 4. Moc se omlouvám za hrůzu,co jsem zase zplodila.Nevidím totiž na text,který píšu.Mohu to číst, až když to odešlu.Spěchaje blbnu.

 5. Mohlo by se stát, že se bez ICE češi v cizině dopohybují, a příbuzní se to ani nedozví. Nepodceňujte národ, já mám pocit, že anglicky dnes umí (na různých úrovních) polovina lidí.

 6. Přesto myslím, že bez osvěty českých zdravotníků, nám bude ICE v mobilu v Čechách na n-ic. To, že neumí dobře anglicky lze omluvit tím, že namísto pilného studia anglických pravidel, studovali anatomii a podobné věci.

 7. Jano – znova – ČECH přijede do CIZINY a upadne do bezvědomí… v CIZINĚ není český zdravotník tak běžný jako v ČR 🙂 a tak nejspíše padne čech do rukou zdravotníka zahraničního… a zahraniční zdravotní personál si třeba s ICE poradí lépe.
  Většina lidí také nevěděla co je SOS od prvního dne kdy byl SOS zaveden…

 8. Dobře, nechci se nikoho dotknout, ale přesto si myslím, že šířit tuto osvětu přísluší v první řadě zdravotníkům, a proto by o tom měli být informováni v Čechách oni jako první.

  Pokud je někdo častěji v cizině než doma, pak chápu, že se chce cítit v zahraničí bezpečně, a proto přejímá tam běžné zvyky. Ale i český zdravotní personál jistě často ošetřuje pacienty zahraniční.

 9. Pěkné komentáře, jsem si přečetl, jen aby uměli i příbuzní zrovna ten jazyk, do které země jedu se svým mobilem upadnout do bezvědomí.. Proto si myslím, že je nejlepší dát před prioritní adresu v mobilu A. A manželka, A milenka, A podejte zprávu a pod. a je na PRVNÍM MÍSTĚ, i v případě nouzového volání

 10. Když pojedu omdlít do Tramtarie,tak si to tam šoupnu tramtarsky.Jestli hodlám upadat v Čechách,budu to tam mít česky a basta.Připadá mi to logické a moc práce to nedá.Až na to,že v Tramtarii se mluví výhradně česky.Leží totiž na soutoku Labe a Vltavy a já poblíž bydlím.Použila jsem příměr jen pro ilustraci.Kdybych já našla bezvědomce,tak mu projedu adresář a po záchrance zavolám na číslo s familierním pojmenováním.Tam se v horším případě dozvím víc.Jde spíš o to,poskytnout první pomoc a přivolat lék.pomoc.Ostatní je na nich.Nebojte,poradí si.Jde jim i o pjištění.

 11. K této diskusi o zavedení ICE bych doplnil, že v armádě se užívá systém osobních známek, kde jsou uvedeny identifikační údaje o jejim nositeli. Nestojí za úvahu zavést obdobu v různých provedeních přívěsků (od luxusních až po nejprostčí), které by měly na zadní straně označení CZ – mezinárodní tf. číslo přítele. Zavádělo se to např. i u krevní skupiny. Snad by to účel splnilo.

 12. Mohlo by to být součástí výbavy mobilů, již od výrobce, něco jako Menu osobních údajů. Vzhledem k častým krádežím mobilů by to asi bylo zneužitelné.

 13. Mám pocit,že se diskutovalo o nemorálnosti podkožních čipů, někteří poukazovali na dílo Orwella „1989“. Čipy by prý měly být monitorovány, byly by tam uvedené informace o osob samé, zdravotním stavu apod. Podrobnosti bohužel nevím. Těžko říct, jestli bych se cítila omezována. Zatím si to nedokážu představit, ale tak to je na začátku vždycky.

 14. Ještě mě napadlo – jako plus bylo uváděno samozřejmě i trvalé sledování recidivistů, potencionálně nebezpečných osob apod. To samozřejmě patří i do vedlejší diskuze o muslimech.

 15. Já bych jen dodal k podkožním čipům, že by to byla úžasná věc.
  Nemuseli byste nosit žádné doklady, klíče ani peníze… Všechno by se tím dalo nahradit. Nemohli byste tedy nic zapomenout doma, neměli by vám recidivisti co ukrást, zločinci by mohli být sledováni, nemuseli byste si kupovat lístky a jízdenky, kontrolovat je a cvakat… Nikdo by se vám nedostal do auta a už vůbec by s ním nemohl odjet…
  Krásné, ale s tím přístupem který vidím to moc optimisticky nevidím…
  Škoda!

 16. @marie: O orwelově románu 1989 jsem žádnou zmínku nenašel, ovšem jeho román 1984 je dost známý. Nejedná se spíše o toto dílo?

 17. a8n: Máš samozřejmě pravdu. Na svoji obranu bych ovšem dodala, že vzhledem k pozdní době, kdy jsem smolila svůj osudný příspěvek, je div, že to je (snad) jediná chyba. Ale abych nevypadala za úplného blbce – tu knihu jsem četla a viděla jsem i film podle ní natočený : )
  jana: Promiň, to jsem asi nepochopila…?

 18. marie : To se týkalo jen roku 1989, že by to datum někdo přesně předpovídal, ( či, že by to byla v tom roce plánovaná a řízená změna), nesouviselo to s obsahem knihy.

  ad podkožní čipy, slyšela jsem, že se to má zavádět u psů, namísto známek.?

 19. Myslím, že těch pět let tam či zpátky není tolik důležitých, pokud uvážíme, že tu knihu Orwell napsal v roce 1948. Ale možná jsem to opět nepochopila správně.

  Psům už se podkožní čipy zavádějí.

 20. Já bych ty čipy zavedla i dětičkám.Včera s 35 dětičkami od1 až do 16let v ZOO,to bylo rodeo.Kdyby měly čipy,u vchodu bych je vypustila a před odjezdem pomocí čipů pochytala,(alespoň ty v celku) a celou dobu se k nim nehlásila.To by byla nyrvana.

 21. To by byl bordel, ne nyrvana. Tady se prodava cim dal vic ruznejch takovejchle zarizeni ktery maj prej nahradit rodicovskej nebo jinej dozor. Podle mne jsou to vsechno blbosti. Deti potrebujou rodice nebo nejakou jinou dospelou osobu ktera by se jim venovala, a zadnej cip to nemuze nahradit.

  Co se tyce kradezi, misto klicu od auta by vam jednoduse urizli celou ruku nebo pazi nebo co. Navic elektronicky kradeze jsou vetsinou mnohem jednodussi nez fyzicky. V tom cipu byste meli zakodovany nejaky identifikacni cislo nebo co, bylo by to kryptograficky chraneny, ale jakmile by se to nekomu podarilo rozlustit, ukradli by vam auto, vybrali barak i bankovni ucet, a mohli by se za vas vydavat snadneji nez s obcankou a ridicakem. A vy byste si museli nechat voperovat novej cip.

  Sice by zlocinci mohli bejt sledovany, ale taky by voni mohli snadno sledovat vas kdyby si vas vybrali jako obet.

 22. Každý uživatel mobilu už je dobrovolně očipován! Všude si vás najdou! Braňte své právo na soukromí! Zahoďte mobily do silážních jam! Nepřipusťe zločiny pod záminkou technického pokroku! Všechno říděj Marťani! Život na zemi ohrožen! Lidé, bděte!

 23. Český zdravotník ukradne pacientovi v bezvědomí mobil, bez ohledu na to, jestli tam má ICE nebo SOS. Nekecám, stalo se v poslední době několikrát.

 24. Já jsem pro to, používat u nás zkratku ZMRD, což znamená Zavolej Mé Rodině Domů. Čímž se vyřeší problém s odcizením telefonu, neboť nenechavý zdravotník si bude myslet, že jej máte v seznamu a tudíž ho znáte.

 25. Někteří motorkáři s sebou zase vozí cedulku DNR (do not resuscitate), čímž chtějí předejít tomu, že by byli násilně oživeni a nuceni pak strávit zbytek života s vážným postižením 🙁

 26. Myslím, že inteligentní sanitkář vyhledá v mobilu číslo označené Máma, Děda apod. a zavolá na něj. Jinak docela dobrý nápad. Hodilo by se však i připsat krevní skupinu a jiné zdravotní informace. I pokud zadám několik ICO, jak mám jistotu že alespon jeden z těchto lidí má zapnutý mobil (zvláště pokud se nehoda stala v noci).
  Čipy mají své výhody, i nevýhody, ale mám pocit že by to ještě nefungovalo. Uvědomujete si náklady spojené nejen s očipováním lidí, ale i instalování zařízení místo obyčejných zámků? Dítě přijde do školy a skšínku si otevře zápěstím? Už ted jsou skřínky drahé. Půjde na oběd do školní jídelny, místo kartou zaplatí zápěstím-praktické, zvláště mladší děti často zapomínají karty. A dům si otevřou také zápěstím? To je také praktické, ale když si představím tu cenu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *