Istanbul nebo Istambul

Ptá se kolega PS: Istanbul nebo Istambul? Ve skutečnosti je to takto … Po letech působení v tureckých rockových kapelách se vrátil Švanda dudák do rodné vísky a soused se ho ptal: Ty’s tam bol? Nahluchlý střičký rocker odvětil: Jakej Istanbul?

14 odpovědí na “Istanbul nebo Istambul”

 1. Pokud měl Švanda dudák v rodné vísce souseda, který se ho ptal: „Ty’s tam bol?“, tak ten soused byl buď Slovák, nebo rodák z Kopanic na moravskoslovenském pomezí. Rodilý Chod by spíše řekl: „Ty’s tam bul?“

 2. V každém případě měl stařičký roker domluveno, že se tam do roka a do dne znovu s Kozinou setkají a dohodnou se jak to s tím istanbulem dořeší.

 3. Možná se pan Pallas upsal (snad nebyl v Upsale) a chtěl napsat I Stan bull – čímž by se Standa chváli, že je bejk.

 4. já nevím o co se tu tak křečovitě snažíte přátelé. myslím, že je to zcela prosté. hleďte:
  Istambul je město! Jeho bohatá historie sahá až do časů antiky; město vzniklo jako malá osaday Byzantion a rozrostlo se až za časů Východořímské říše jako její metropole. Stalo se i centrem řecké kultury a později i Řeckokatolické církve. Vzniklo spoustu významných církevních staveb, z nichž nejznámnější je Hagia Sophia, ve své době největší stavba svého druhu na světě. Ke konci existence byzantské říše bylo město několikrát vypleněno vojsky křížových výprav. Istanbul byl za časů byzantské říše jako Cařihrad hlavním centrem všeho obchodu a kultury, zůstal jím i po dobytí Osmany. Ti sem přesunuli své hlavní město, ležící dříve v Malé Asii a začali rozšiřovat do té doby velmi cizí islám. Název změnili na dnešní (do roku 1453 město ale nazývali Konstantiníje). Vznikly nové mešity (Modrá mešita, Tulipánová mešita, Sulejmanova mešita, podle islámu byla přebudována i katedrála Hagia Sophia. Velký počet velmi bohatě zdobených chrámů z Osmanské doby je pozůstatkem pravidla, podle něhož každý panovník postavil na svojí počest vlastní mešitu. Usazovali se zde obchodníci z porobených států, kterými bylo Řecko, Srbsko, Bulharsko či Arménie; Istanbul tak získával kosmopolitní ráz. Ke konci 19. století byl už moderním milionovým městem s podzemní i tramvajovou dráhou, železniční spojení do Evropy bylo samozřejmostí.

  ……… a vy místo toho vymýšlíte kraviny, jestli se nepletu. hihihihihihi!

 5. V zemích v té oblasti bylo zvykem, že se název země sestával z názvu národa a slova „istan“ tedy země a u hlavního město se to prohodilo:
  např. Pakistan – hl.město Istanpak
  Turkmenistan – hl.m. Istanturkmen
  Bulistan – hl.m. Istanbul

  Bohužel se zachovaly je některé názvy z té doby, divím se že světaznalí slovodníci se o tom ještě nezmínili….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *