Jde mi huba šejdrem

Neděle ve znamení Nad dopisy čtenářů:
Vážený pane,
V poslední době jsem několikrát narazil na užití slov laskominy-laskomina ve významu,kde by spíš sedělo slovo pamlsek. Dle mého názoru. Byl jsem poučen když jsem rozum bral, že tato slova znamenají spíš chut° na něco nevím na co. Něco ve stylu: Jde mi huba šejrem, Jde mi huba rundem, a podobně. Nebo, dělal si laskominy na něco či někoho. Tedy měl chutě. A když jsem ondyno zahlédl vývěsný štít s nápisem: Obložené chlebíčky a jiné laskominy, rozhodilo mě to natolik že jsem vlezl na NET. Moc mi to nejde, takže jsem výkladový slovník nenašel. Ale odměněn jsem byl,protože jsem objevil Vaše „Slovo dne“ na Seznamu. Nevím jestli jsem název nepošpatnil, ale pamatuji si jak se tam dostat. Tak co myslíte? Mám nárok na zpětné inkaso školného já nebo majitelé vývěsních štítů?
V úctě Jan Václav Zítek.

12 odpovědí na “Jde mi huba šejdrem”

 1. Vysvětlila bych si to klidně tak,že v tom obchodě mají chutě na úplně něco jiného,než na vlastní zboží.Vzhledem k tomu,že se to rozhodli vytroubit do světa na vývěsní ceduli,brala bych to vážně.Patrně jde o matly patly,leč se smyslem pro poctivost.Od teď budu pečlivě zkoumat ony štíty.Vidím že jsou sdělné víc,než jsem tušila.Dík za upozornění.Pac a pusu,jdu do Hajan.

 2. Myslím, že slovo pamlsky je tady asi nejvýstižnější správný výraz, také by tam mohlo být lahůdky … slovo laskominy mi připomíná laskonku, pamlsek, chceme-li v Čechách něco mlsat. V pamlscích se třeba se orientovat, nedávno se na mne zle podívala paní v Lahůdkách, když jsem chtěla věneček, ukazujíc na větrník..

 3. V Boskovické brázdě pamlsek = kokino, koko. Má to i Trávníček – koko, stř. neskl. = cukroví (dětské). S úděsem jsem se zrovna teď dověděla, že čížci ze severu kokina neznají.

 4. Pod slovem laskominy si představím něco sladkého. Sem chlebíček nepatří. Školné nevracet!!! Úplatky nebrat!!!

 5. Slováci mají namísto našich pamlsků „maškrty“. To zní také pěkně. A k tomu i „maškrtné gágorisko“, pokud je někdo mlsný – tedy když rád mlše.

 6. Ve Slovníku spisovného jazyka českého to není tak sradnovně, zato přesně: 1.chtivost něčeho, 2.(řidčeji) pochoutka, lahůdka.

 7. Nemusíte vracet školné, protože výrazy „pamlsky, laskominy“se používají jak ve slovanských, germánských, tak i románských jazycích se stejným významem. Jednak to jsou lahůdky, pochoutky, delikatesy. Laskominy mají obdobný význam a užívají se ve vazbách „dělat si laskominy, mít na něco nebo na někoho chuť, nebo i dělat někomu laskominy“. Z toho lze vyvodit, že ani český jazyk v tomto není výjimkou. Štít s nápisem: „Obložené chlebíčky a jiné laskominy“ lze vysvětlit i jako „a jiné pochoutky“.

 8. Ještě k té „hubě šejdrem“ jsem našel rýmování:

  Co český politik

  Teď už je nahoře, hubu má šejdrem
  ze samého lhaní
  Jo kariéra, to je dřina
  co o tom vědí tam dole ti kmáni

  Úklady, podvody, klamavá agitace
  Musíš se činit, ať ti na to skočí
  Jinak jdeš od žlabu a vypláčeš si oči
  Politika není sranda, je to tvrdá práce

  Že je to svinstvo, to je věc názoru
  Pro mne živnost jako každá jiná
  Kdo má jen morálku před očima
  ať sedí na zadku a čučí nahoru

  Většínou z toho vyplývá něco „křivého“

 9. Jiříku, žádný politik ti neřekne, co má opravdu za lubem, na co si dělá laskominy, na co má velký zálusk. Ne podle řečí, ale podle jejich činů je nutné je rozlišovat. V každé straně se najde někdo, kdo využívá politiku jako výtah k moci, aby se dostal k tučným prebendám. Ideálem pro voliče je politika jako služba. Ideály máme i na to, abychom věděli, po čem si šlapem. Když čas od času některý z poslanců přijde s návrhem, že by se poslanci měli zbavit některých výsad, napříč politickým spektrem ho kolegové přehlasují. I to už patří k našim parlamentním hrátkám, ale nemělo by nás to odradit jít k volbám a hlavně nesmíme ztrácet paměť, jak se která strana chovala a nakonec je třeba volit menší zlo.

 10. „Pac a pusu,jdu do Hajan.“

  Do kterych jestli se muzu zeptat – v mapach jsem nasel Hajany nedaleko Brna (u Orechova) a druhe na Strakonicku 🙂 Leo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *