Jdeme se vymzdít

Haryk se s námi dělí, od soboty do pondělí 🙂

Už Vás někdy někdo vymzdil? Mě ano, dokonce vícekrát, vždycky to bylo před vánocemi. Bylo to ještě za Jakeše; ekonomický náměstek podniku, v němž jsem byl zaměstnán, četl před koncem roku zprávu o hospodaření, jejíž jednou částí byly i odměny pracovníků. Slíbil v ní, že budou ještě před vánocemi předčasně vymzděni, aby mohli nakoupit vánoční dárky svým blízkým. Šlo vlastně o předčasné vyplacení mzdy – mimo běžný termín. Zásluhou vymzdění jsme tedy mohli koupit pro celou rodinu cukrářskou vánočku s rozinkami, pro dědečka teplé důchodky, aby ho v mrazech nezábly nohy a nebyl nevrlý, a pro babičku ze stejnému důvodu kostkované bačkory s patentním zapínáním.

Byvši předčasně vymzděni, začali jsme hned po vánocích s ještě větším nadšením než před vymzděním, plnit své budovatelské úkoly. Bezvadně to fungovalo, plnili jsme je nejméně na 100 %, ti pilnější je dokonce přeplňovali. Ale dodnes mi nejde na rozum, jak je možné, že hospodářské výsledky se i potom ne a ne dostavit? To ať mi nějaký erudovaný ekonom, nejlépe teoretik s hlubokými praktickými znalostmi a zkušenostmi, vysvětlí.
Jestli takový vůbec existuje. Jak to tedy je? Byli jsme málo vymzděni? Nebo převymzděni? Nebo nedovymzděni?

To je otázka. Nedá mi to spát a chřadnu. Řekl bych také, že než se dát předčasně vymzdít, je lépe se na to vybzdít. Pro jistotu s průklepem.

10 odpovědí na “Jdeme se vymzdít”

  1. Za onoho výše popsaného času se říkalo, že stát předstírá, že lidi platí a pracující zato předstírají, že pracují. Věřím tomu, že tenkrát bylo možné lidi vymzdít, když se běžně vydodávalo.

  2. já bych jen rád věděl, zda se i dnes dají koupit kostkované bačkory s přezkou? zn. školní nostalgie

  3. Same Hawkinsi, ještě přednedávnem jsem je viděla prodávat, takže máte šanci! Já zas z nostalgie toužím po špendlíku se světélkujícími lyžičkami a nápisem Pozdrav z Krkonoš, ale ten už asi neseženu. (Pamětníci určitě tento předmět znají.)

  4. Práce za minulého režimu se téměř všem tak vymzdila, až se vymstila. Mnozí to cítí nyní na výši důchodu, nejvíce si naříkají starodůchodci. I tak bych se chtěl jednou stát starodůchodcem, je to asi jediná možnost, jak se dožít vysokého věku.

  5. Jožine, děláte dobře, že se chcete stát starodůchodcem. Není lepšího povolání pod sluncem. Sám starodůchodectví s úspěchem praktikuji již šestnáctým rokem, a řeknu Vám, vůbec si nenaříkám. Moc mi to sice nevynáší, ale co starodůchodce potřebuje? Zato se mohu svobodně všemu hihňat a patřit na věci s nadhledem. I do Slovadne mě nechají plkat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *