Jednou tolik

Zdravím,
rád bych požádal spolek slovutných slovodníků o vysvětlení, proč v naší mateřštině používaný výraz „jednou tolik“ znamená ve skutečnosti „dvakrát tolik„?
S pozdravem
Martin M. (aka Náhodný kolemjdoucí)

Poznámka adminova: kolik je polovina tupláku?

15 odpovědí na “Jednou tolik”

 1. Matematika zákonitě nemůže korespondovat se zdravým rozumem. Nepohybuji se v definičních hranicích matematické vědy, nenásobím, chci (ještě) jednou tolik.
  Polovina tupláku odpovídá dvojnásobku půlčáku. Já si to vyzkoušel a funguje to.

 2. já si myslím že jednou tolik je míň než dvakrát tolik, protože jednou tolik je ještě jednou to samý(takže dva knedlýky a jednou tolik sou čtyři) a dvakrát tolik je jednou a jednou(dva knedlíky a dvakrát tolik je šest)..

 3. Kdybych měl jednou tolik peněz, co má dnes Bill Gates, měl bych nejméně miliardkrát více, než jsem kdy měl.

 4. Jednou tolik bez předcházejícího „ještě“ je prostě jednou (1x). Stejně, jako si k jednomu pivu musíte dát JEŠTĚ jedno, aby byly dvě (či výše zmíněný tuplák). Tolik v MÉ mateřštině. Jinak mám za to, že mezi lidmi je selský rozum i obecná pitomost rozšířena stejně, bez ohledu na jazyk, jakým čí matka na robě promlouvá – důležité je, jestli vykládá pitomosti typu „jednou je dvakrát“, nebo věci rozumné. K tomu zdarma přidávám „einmal ist keinmal“, vyprecizované v češtině jako „jedno pivo – žádný pivo“. Jinak, svorně s Jožinem – i jen jednou tolik, co má Gates, by bylo až až.

 5. Všem které neustále rozechvívá Pán vrat, či též hezky česky Vilík Vraťák, bych s dovolením drobně poradil – máte-li finanční starosti, staňte se milionáři a je klid.
  Jinak jednou, dvakrát dám si…
  Veselé krizování…

 6. Tu plak, tam plak… Plak se však vytváří neustále, takže jeho odstraňování je součástí účinné prevence před zubním kamenem (aneb dobrá rada od dentisty nad dentální zlato).

 7. Je pozdě plakat nad rozlitým mlékem, když jste podcenili tvorbu plaku – viz příslušný plakát u vašeho dentálního poradce.

 8. Byl jsem platit daň z nemovitostí. Letos to mělo být jednou tolik co loni, ale u pokladny po mně chtěli dvakrát tolik. Tak jsem si vlastně předplatil takzvaný 13. důchod, pokud ho někdy dostanu.

 9. Tak to jste těma dvěma tisíci, co jsou nám důchodcům podstrkovány místo 13. důchodu, stát njak moc nevytrh. Domnívám se,že na tom nikdo nejsme tak špatně, abychom za 2000 volili to nejhorší, co může potkat ještě i nás, nejen ty mladé.

 10. Podvraťáci jsou spíš ti, co kradou Vilíkovi wokna.
  Ad volbičky. Holt každý má svoji cenu a socánci tímto jasně sdělují všem, za kolik lze koupit české bezmozky… Neuvěřitelné…
  Veselé krizování…

 11. Jednou tolik je +1, dvakrát tolik je x2

  Za to ovšem nemůže matematika, ale jazykový nepořádek, nebýt kterého neexistovaly by nejspíš ani tyto stránky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *