Kapesnik

Gabrielovi dnes posílám virtuální kapesník na osušení potu z čela poté, co ho na ulici atakovali nepřátelé SlovaDne. Při té příležitosti chci upozornit na mylnou interpretaci vzniku slova kapesník. Nešlo o umístění kapesníku v kapse, ale o způsob používání. Kapesníkem byly utírány kapky z nosu, slzy i potu.
Populárním místem pro umístění kapesníku by rukáv – proč neříkáme rukávník?

17 odpovědí na “Kapesnik”

 1. Krátký vokál v nadpise ukazuje spíš na sondu Kapesnik, kterou v rámci tajného československo-albánsko-rumunského vesmírného programu vyvíjely Slušovice, dokud nebyl projekt v roce 90 zastaven novou vládou.
  Projek však přinesl mnoho dobrého – někteří politici z tehdejšího technologického náskoku žijí dodnes (mobilní telefon Sony Kapesnicsonn)
  http://img.aktualne.centrum.cz/71/18/711827-jiri-paroubek.jpg
  a volají pro posily na Mars.

 2. Jaroslave, zadání nebude zmatené, některé děti používají úspěšně rukávy místo kapesníků. Z dětských let si navíc pamatuji i říkanku:
  Šimy, šimy sem,
  sopel pod nosem,
  kdo nemá kapesník,
  praští s ním o zem.

 3. Ale pánové J.P. + J.P., králíky vytahujeme z králíkárny, posléze z trouby. A kapesník? pokud mám dlouhé rukávy nepotřebuji.

 4. Kapsáři netrpí rýmami, protože ještě jsem nikdy neslyšel, že by někomu ukradli kapesník.

 5. Kapsáři trpí rýmami stejně jako ostatní populace, ale mají rozum a neriskují, že se jim prsty přilepí do použitého kapesníku

 6. Byl jsem vzdálen, tak až dnes jsem převzal virtuální šnuptychl. Věru nevím, co s ním počít. Početí chápu jako mysterium, ale chusteczki higienyczne mi s tím nejdou dohromady. Ani szebkendö. Možná batiste.
  Evropa přímo pod nosem. Jak jste na tom s kapesným?

 7. Gabrieli, kapesné se už nenosí. Mladým stačí, aby jim papínek nebo matička pravidelně dobíjeli kreditní kartu.

 8. Kapesné zmutovalo na kartovné.
  Ale co je to za tvar: kapesné? Kapesné co? Parkovné co? Ledaže by to bylo z hanáčtiny: parkovné poplatek. Prodlevné, propustné, průběžné, přechodné, schodištné, zdvižné (zdvihovné), dopravné, balné, očné, ušné, nosné, krčné. Ďas se v tom vyzné!

 9. Jaroslave, také vodné a stočné plní monopolistům v dané oblasti kapsy. Tady už nejde o nějaké kapesné, ale o slušné částky, pravidelně ždímané z obyvatel, takže například radní z Ostravy jezdili do Francie na náklady vlastníka vodáren a kanalizací tam s ním jednat poté, co mu lukrativní firmu prodali. Na tomto příkladě je vidět, jak po sametové revoluci zmutovalo všimné a hlavně jak nabubřelo. Vše je ale legální a naprosto čisté.

 10. Výpalné,doderné,výživné(alimenty),ocasné(provize při prodeji hospodářského zvířete),skočné(provize za předání genetické informace)

 11. BTW Marie Terezie mimo jiná užitečná opatření zavedla i knoflíky na manžetách vojenských kabátců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *