Kapitalismus

V kapitalismu chrání zisky podnikatelů zákony, prodělky kapitalistů platí daňový poplatník. V socialismu je to jinak: podniky vlastní dle zákona stát, prodělky podniků platí občané.

30 odpovědí na “Kapitalismus”

 1. V socialismu stát má veškerý zisk a žádné riziko. Tak proč je to tak zoufale nefunkční? Zjevně je právě v tom ten zakopanej pes – proč si trhat triko, když nemám konkrétní zisk. Navíc stát je ten nejhorší vlastník – má toho moc a nestačí se proto pořádně starat o nic. Odporný kapitalista se stará sám o své. Ale jak je to teď s těmi prodělky velkých bank? (a proč jen s těmi?) Ale kapitalismus má ten úžasný zvuk cinkajícího kapitálu, a ten ismus takňák naznačuje, že by měl být málem pro všechny (asi jako sportka nebo loterie). Byť zcela idealisticky jsem tudíž pro ten kapitalismus, už proto, že socialismus už znám, a nic moc. A to nemluvím o komunismu, nebo o komouších.

 2. Kdyby ožil Marx, ten by se divil, že podle něho zahnívající společenský řád se dále vyvíjel a přibližoval se k socialismu, takže námezdní pracovní síly u kapitalistů měly vyšší životní úroveň než pracující masy v zemích „tábora míru“. Rozdíl ve vlastnictví kapitálu se stíral, v kapitalistických státech většinu kapitálu vlastní skupina finančních oligarchů, v tzv. socialistických státech to byli tajemníci okresních, krajských a ústředního výboru komunistických stran – reální majitelé socialistického vlastnictví. Teď, když dochází k otřesům v bankovním sektoru, tak je dobré mít kapitál ve více bankách, protože garanční fond bank u nás jistí vklad v bance jen do výše 400000 Kč – pokud se nepletu.

 3. Když -ismus opravuje Ivan, opravuji s promintím i já:
  Vklady v českých bankách jsou pojištěny do maximální výše 25 tisíc eur, tedy asi 620 tisíc korun. Klesá-li koruna vůči euru, částka se zvyšuje a naopak.

 4. Také některé výtvarné slohy nejsou k zahození, že… Ale jinak, jak je asi všeobecně známo, slova mohou téměř za všechno, jen lidstvo to je pravá tlupa andělů…, pardon,až na ty pochopitelně, co mají víc než já, to jsou taky pěkní grázlové….

 5. Před 14 dny nám vykradl jakýsi ničema chatu (jako jednu z předlouhé šňůry vykradených chat) a kdo něco podobného nezažil, netuší, jaký ošklivý pocit z toho člověk má. To narušení soukromí, intimity, když se vám někdo přehrabuje ve vašich věcech, rozhazuje knížky i prádlo, no fuj!!!! Takové malé znásilnění. Podobný pocit jsem zažila, když jsem uviděla „Bývalého diváka“ a udavače P.N.. Já sem lezu jako domů, a tady takový trus!!!

 6. Některé země si hrají na finanční krizi, to prý prohlásil náš premiér. Jak to myslel, to nevím, většina zpráv je vytrhávána z kontextu, pak aby z toho byl jeden chytrej… Mám to chápat tak, že u nás je finanční oáza klidu? Když ano, proč chce dát ministr financí do vlády návrh, aby se vklady v bankách povinně pojistily do výše 50 tisíc euro? I tak, když banka zkrachuje, tak z pojištěné částky dostane vkladatel jen 90%. „Naše“ banky mají většinou cizí vlastníky, případně jejich kapitálové propojení neznám, tak se utěšuji tím, že moc peněz nemám. Capita lis mus => hlavu lisuje „mus“, tedy to, co se musí udělat s penězi, aby o ně člověk úplně nepřišel, pokud ještě nějaké má.

 7. Možná to premier myslel tak, že když se lidé budou bát o úspory, budou raději více nakupovat a investovat, tudíž spotřebovávat a následně se bude více vyrábět a stavět a tak po spirále pořád dokola. A to je možná záměr některých ekonomik. Anebo ne…

 8. AVESTERIE epigonská:

  Úlisná Zoe
  vždycky chce
  svoe

  Ještě že Chloe
  chce i to
  moe

  /jako že to nikoho nezajímá/

 9. Jožine nezoufejte, s akciema to vždycky bylo, je a bude jako s naším mužstvím, zkrátka jednou jsi dole a jednou….Ty věčné časy kdy jsme měli to naše malé nic garantováno státními soudruhy, odešly aspoň doufám, natrvalo do pryč….Jinak vůbec ovšem nezávidím medvídkovi Pů tinovi a tomu druhéme druhému medvíkovi taky, kteří prali své milardy petrodolarů přes rozkošně ekologický Island…, ale více zde:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-islandsti-holubi-0wb-/p_zahranici.asp?c=A081009_204040_p_zahranici_wag

 10. Wbgardene, přece bych si pro pár kaček svých a pro několik stovek milionů kaček cizích, nezoufal, nestojí to za to. Majitel České spořitelny, rakouská Erste bank, není první, ba ani poslední, která má nedobytné pohledávky na Islandu. Jen se divím našemu premiérovi, když tvrdí, že se nás krize netýká, když „naše“ banky jsou buď přímo ve vlastnictví zahraničního kapitálu, anebo naše banky nakoupily pochybná aktiva v zahraničí. Pak se stane, že na Wallstreetu někdo kýchne a sopel obratem doletí až do Prahy a my ho máme teď utírat.

 11. Jožine, prosím, neberte to osobně, ale moje standartní odpověď převážně levým závistivcům, kteří ze svých Lhot vidí až do nejtanějších zákoutí světových bank,je tato: Budu neustále opakovat, že vím o existenci zemí, ve kterých nikdy nebyly, nejsou a nikdy nebudou krize a proto prosím české komsomolce, politruky atd., kteří jsou navýsost nespokojení s životní úrovní země české, podle mě nejlepší za posledních stotisíc let, ať se okamžitě odstěhují tam, kde předvčerem znamená vloni, nebo jak to vlastně je, atd…Rovněž obtloustlé, k neustálým stávkám vyzývající odborářské předáky, prosím o totéž. Já rád budu spíš ve společenství zemí, ve kterých krize pravidelně přicházejí a čistí jak státní tak soukromé chlívy….
  Pro krasoduchy, ideální to samozřejmě není…..

 12. Jožine, vypněte televizi, zavřete noviny a na internetu se věnujte se pouze radostem. Za čtrnáct dnů bude po všem, akorát některé papíry z wtc – world trade centners se zákonitě přesunou na wc – překládat nemusím., a bude klid….

 13. Gabrielovi: Rubáše se opravdu šijí bez kapes, ale dědicové jsou rádi, když si po nebožtíkovi mohou namastit své kapsy.

 14. Dovoluji si drobně podotknout že i všeliké slušivé potápěcí oblečky se taky šijí bez kapsíček a svěrací kazajky jakbysmet……

 15. nerozumim tomu,je tady kapitalismus nebo ne?ja když krachnu tak mi nikdo nepomůže atk jak to že bankám ano?já mohu hlady třeba zemřít ale manažeři bank mají miliony za to že poslali banku do krachu.opravdu nerozumím tomu.dělají z nás totální blbce.je třeba to vyčistit.přidejte se!

 16. Ach, Jane, kdyby ses ve škole více naučil, dělal bys manažera v bance a podobné otázky by Tě nenapadaly. Když zkrachuješ, nikdy nejsi sám, takových drobných krachů je spousta a nikdo si toho ani nevšimne. Když je ale před krachém velká banka, ve které mají životní úspory statisíce lidí, desetitisíce drobných firem, tisíce středních firem a několik velmi velkých podniků, tak už je to na pováženou a začnou o tom dokonce přemýšlet i politici, kteří za tím třeba začnou vidět i své voliče. Pokud chceš něco vyčistit, je to chvályhodné, ale já se nepřidám. Já si musím zamést nejprve před vlastním prahem, jen co douklízím náš byt.

 17. PS: Přidávám ještě stručný úvod do politické ekonomie: Vlastníci a manažeři bank si už vybudovali komunismus. U nich si platí každému dle jeho potřeb, ať jsou jakékoliv. Naši poslanci zatím ještě žijí v socialismu, berou jen tolik, kolik si sami odhlasují, aby uspokojili své stále rostoucí potřeby. No a my ostatní naštěstí opět žijeme v kapitalismu. Já se jen obávám těch, kteří jsou tak zabednění, že místo práce na sobě a pro své bližní zase chtějí střílet z Aurory.

 18. Též jsem toho moc v škole nepobral…, ale přesto se mi chce, jak je v kraji zvykem, něco drobně adhocnout. Mě se chce něco říct…,že. Dobrému manažeru – to jsou to ti žerou manu pochopitelně, je vzdělání mnohdy na dvě věci. On má obvkle zadání, aby tzv. nahnal k přepážkám bank, k prodejním a pohřebním pultům atd. co nejvíce zákazníků, a on to umí, protože má talent, a kdo má talent, ten se prostě neubrání…, elementary. A většinou se po po takovém super manageru vůbec nechce, aby nedej bože snad přemýšlel, co s těmi lidmi pak dotyčné instituce dělají. Manager má za kus sto babek, když těch naivků za rok sežene deset tisíc, vyfasuje odměnu a táhne nahánět někam jinam, za větší peníze třeba. No to že jistý Clinton protlačil kdysi téměř socanský act, že nikomu nemůže být bezdůvodně odmítnuta půjčka, se hodně institucím začalo líbit, no a nakonec to muselo to dopadnout, jak to dopadlo. Když někdy vidím mladé páry pořizující si v elektrosupermarketu na půjčku placatou televizi nebo nějakou jinou drahou hračku, tak mi chodí po zádech děda mráz. Ona už skoro střízlivá, on ještě zcela ne…, já bych jim nepůjčil ani tu tužku k podpisu, a to se dívám z pěkně dálky. Ono to je asi jak za husáka při náboru na vysokou vojenskou. Kdo se umí podepsat je přijat….Jinak, na tomto světě a přilehlém vesmíru nikdy nic nebylo, není a nikdy nebude zadarmo. Kdo to tvrdí popírá exaktní vědy, především fyziku. Je až nepochopitelné, že pořád se najde dost prý chytrých lidí, kteří na zadarmo slyší……., proto asi bude furt dost dobrých managerů…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *