Karbanátky

Jiřulka komentuje Hubertus:
Ad hubertus: “Sousede, co to lovíš v té žumpě?” ” Ale spad mi tam hubertus.” “To bys ho ty čuně vzal eště na sebe? ” ” No to né, ale mám v něm v kapse karbenátek.”

My češtináři víme, že se správně píše karbanátek. Karbanátek byl tradičním pokrmem karbaníků, neměli čas pojídat komplikovanější pokrmy vyžadující obě ruce. Poker přinesl rozmach karbanátků i do USA. Slovenský mariášník Kroc převzal a proslavil v USA Mc Donald’s… Kdo hledá, najde přímou kulturní linii od mariáše přes karbanátky až k pokeru a Mc Donald’s.

8 odpovědí na “Karbanátky”

  1. Tak karbenátek mám spojen s poděbradštinou, jezdíval jsem tam na prázdniny k babičce. Další stama typická koncovka je ..-oj, . . . -dej to Petroj a Jirkoj . . .

  2. Karbenátky pocházejí z Itálie, podávaly se na smutečních hostinách v Benátkách. Nemám to doložené písemně, jde zatím o mou pracovní hypotézu.

  3. Tak se nám tůdle povidly karbonátky, to když jsme plánované karbenátky spálili, když zodpovědný smažič nezodpovědně poodešel, takže jsem aplikoval metodu „samopečky“. No dát je psoj na vocas, tak se stekne!

  4. Jiřulko, ze steknutýho psa uděláme výborné štěkanátky nebo štěkanou, z kýty pak psíčkovou.

  5. Tak a v krankhouzi sem do kebuli tlačil karbolnátky, tam karbolovou desinflekcou smrdilo šecko, aji krupicova karbolše, aji dyš semsi pištil na okarbolrínu, funil sem doni ani do scipli kryse.

  6. U nás se říká karbanátky, ale nevím, jestli mají něco společného s banátem, nebo zda je to z toho, že je převáželi na karbě. Každopádně výsledná chuť závisí na výrobci a může se pohybovat v intervalu od many po odporný blaf.

  7. Ano, Jiřulko, s karbonátky jsem také dobře obeznámen. Jenže jsi mě s nimi předběhl.

    A co takhle karbanátky s pribinákem? Štěkaná psíčková na štěkaně taky nezní špatně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *