Kiš

Rozpoutal jsem malou diskuzi o tom, co znamená a odkud se vzalo vychloubačné citoslovce „heč„.
Samozřejmě se nám to zkomplikovalo o další nejasnost, zda se při vychloubání v písemném projevu píše „kyš kyš“ nebo „kiš kiš„.

Nechtěli by to vážení jazykozpytci zanalyzovat ??

Předem díky

S přáním hezkého dne (a vlastně už i víkendu)
Petr Voženílek

19 odpovědí na “Kiš”

 1. Budu neustále opakovat, myslím, že mezi komoušskýmí novináři se kdysi s oblibou říkalo – pište kiši, jen pište.., a psalo se to myslím s es chá…
  Veselé krizování…

 2. K tomu kiyš se ještě „strouhala mrkvička“ šmidláním jednoho ukazováčku o druhý. Možná, že původně měl někdo závidět, až z toho byl celý kyselý, pak kYš. Co ta mrkev, to netuším. Jestli to přišlo ze Slovenska, pak kiš – malý. Spousta takovýchhle nyní smysl nedávajících šplechtů pochází ze scének z kabaretů, často vídeňských, a jsou úmyslně zkomoleny překladem nebo převzetím bez překladu. Nebo třeba takový humor Ference Futuristy – bez znalosti prostředí někdy nebyl k smíchu (a to Ferenc byl špička). I dnes zcela zlidověla úsloví, která bez pozadí nejsou tak směšná – sexy mozek, kdo na to má? atd.

 3. V naší rodině s traduje, že ještě před I WW můj tatínek s bratrancem, kterého měli naši na vychování (oba kluci byli pěkní syčáci) přiváděli k infarktu kupce ve vedlejším domě tím, že na něj povykovali IJEBEBEČ, a už ani sám tatínek nevěděl, co to mělo znamenat a proč to toho pána tak rozzuřovalo. Třeba za sto let bude ještě žít v lidovém podání SETAPOUCH, a jazykozpytci-amatéřï se budou dohadovat, co to má být.

 4. Setapouch a soby hnusec. Krasa!!!!
  Jinak si myslim, ze „KIS“ ,samozrejme s hackem, je zidovskeho puvodu.

 5. P.S.
  Zapomela jsem dodat ze to kis kis znamenalo na nekoho vyzrat a
  potom se mu posmivat. Omlouvam se za nedostatek hacku, ale ja
  je na keyboard nemam.

 6. Kiš bude z maďarského kiss=malý. Asi to vzniklo na vojně, když si ho spolubojovníci maďarské národnosti na WC poměřovali a komentovali tak ty hůře vybavené…

  1. Tohle je zajímavé. Potkal jsem před léty v New Yorku starého našince a ten mně vykládal o původu nadávky „cvok“. Nemá prý nic společného s cvočkem na jeansách, ale s maďarskými kořalkami Zwack [cvok], populárními mezi vojáky armád mocnáře za 1.světové války. V opilosti dělá člověk bláznivé věci a voják, kterému jde o krk, nejspíš tuplem. Tam byl původ.

   1. Bohužel admin(i) trochu zaspal(i) a tak tenhle komentář trochu zapadl…

    Jinak cvoků po světě běhá i po WWI furt dost, a to ani nemusí být opilí Zwackem či jakýmkoliv jiným alkoholem či drogou 😉 Často je to zbytnělé ego atp.

 7. A vojáci z Hané to vyslovovali jako „kéš“ – odtud částice kéž (bych ho měl taky takového)

 8. Jak už bylo zmíněno, „kiš“ by mohlo pocházet z hebrejštiny. Slovo by mělo souviset s „kladením návnad“, „lovem“. Takže přeneseně třeba něco jako „nechal se nachytat“. Ale nejspíš budu úplně vedle 😀

 9. Přátelé, vedle jste všichni. Kiš, kiš, to je přece prosba šišlavého Němce nebo Němky, aby je partner políbill. Kam, to se z takto uvedeného imperativu nedá odvodit

 10. Já bych z toho nedělala takovou vědu.Prostě posměváček vybízí posmívaného ,aby kysal a na jeho ksichtě to bylo znát.Ta mrkev se k tomu nějak přifařila u významu,jako populární parlamentní gesto,,jsi jednička“.S pozdravem,,Zelím proti vepřové chřipce“odcházím nakrmit svého drahého tříčtvrtinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *