Vážený pane Pallasi, zase mám v hlavě brouka. Představte si, špatně spím kvůli dvěma podivným slovům: klokoň a kunďaba.
Tak nejdřív klokoň. V pražských Vršovicích byla (a snad ještě je) hospoda „U klokoně“. Ale co nebo kdo to je ten klokoň, nevím; vždycky mě to zajímalo, ale nikdo mi nedal uspokojivou odpověď. Ač nejsem velkým přítelem hospod, šel jsem se zeptat přímo k prameni – hostinského. Ten na mě pohleděl úkosem, dokonce bych řekl nevraživě, zarochal půllitry ve škopíku s vodou, a procedil mezi zuby: „Hele, jestli chceš natočit pivo, tak to řekni, od toho tady jsem, ne od toho abych každému moulovi vykládal co to je klokoň, jinak padej“.
Takže jsem padal a tudíž pohořel.
Šel jsem tedy za zoology, ale ani ti mi nepomohli. Věděli přesně jak vypadá vychuchol povolžský, do jaké čeledi jsou zařazeni kulohlavci, dokonce jim nebyla cizí ani myškutka šavlozubá, která se prý kdysi hojně vyskytovala v podhůří Krkonoš a na Kokořínsku. O klokoňovi (klokoni) nevěděli ani ň.
A teď co ten kunďaba? Nebo ta kunďaba? To „a“ na konci zavání přece femininem. Ale raději nechme rody stranou a starejme se o to, co kunďaba vlastně je? Já jsem toto zřejmě pejorativní pojmenování vždycky slyšel v souvislosti s někým, kdo je popleta, kdo si neví s ničím rady, nebo kdo je trochu „praštěnej“. Snad to znamená něco jako nekňuba; ale jenom jestli.
Tak se obracím o radu na Slovodníky, tedy na množinu jazykově erudovaných lidí s badatelskými schopnostmi. Má někdo z nich nějaké uspokojivé vysvětlení? Nenechte mě, pěkně prosím, tápat. Již napřed dík.
Pane Pallasi, já vím že je to ptákovina, ale co se stane, když se tím po případném uveřejnění obec přátel Slova dne pobaví (pokud tato slova již Slovem dne neprošla).
S pozdravem Haryk z Prahy
O kunďabě pojednává kniha BUBÁCI ANEB MALÝ PŘÍRODOPIS PŘÍZRAKŮ A STRAŠIDEL, autor RADOVAN KRÁTKÝ, vydal PRAHA SNDK v roce 1961. Někdo mi ji ukrad.
Klokoň je kloktající kůň. Jestli ne, tak nevěřín už ničemu.
Pane Pavelko, myslím, že R. Krátký mluví o „kudibalovi“; toho já znám, pěkné kvítko, kdysi jsem ho měl v chlívku u králíků.
Když už jsem na drátě, tak ještě něco ke klokoňovi. Když se najde badatel, který ho objasní, tak ať se mrkne, kolik má noh. Dvě, tři, čtyři? A je rohatý? Když ano, kde má rohy, před ušima nebo za ušima? A co ocas? Nebo ohon či oháňka? Kupa neznámých.
klokoň by mohl být:
a) kříženec koně s klokočím
b) brněnský klokan
Že by kudibal? V tom případě pro mě má kunďaba nadmíru zajímavé asociace…
No, klokoň? To je přece jízdní klokan. Nevím proč se zorva po něm jmenuje hospoda? Ačkoli když se mohou napájecí podniky jmenovat po opicích, koních, dracích, tak proč ne po onom protinožeckém oblíbeném aboriginském dopravním prostředku…
Josef d.
Klokoně neznám, ale kunďaba se používalo opravdu jako taková milá nadávka. „Ty jsi ale kunďaba“ – popřípadě makovec, mameluk. Ovšem první slovo už jsem neslyšela snad od dětství. Už je to hezká řádka let. Díky.
Kdybych měl klokoně, zapřáhl bych ho do klokočáru, nasadil bych si klobouk a zajel bych až do Klokočova.
Mameluk? musim se priznat ze toto slovo vidim prvne v ceskem textu, videl sem ho pouze v anglictine, mel by to byt nejaky druh arabskeho husara…
(viz http://www.answers.com/topic/mamluk)
Reknete mi slovodnici, je to slovo ceske nebo jirinobalakovske?
Mameluk je prostě trouba, ale jestli je to čistokrevná čeština, nevím.
Klokoň je čistokrevný kříženec klokana a koně. Že se po něm jmenuje hospoda není nic divného. Máme přece hospodu U Tygra, U Medvídků, U Černého vola, U Supa, U Sojků apod. Tak Proč by klokoň měl být vyloučen.
Kunďaba je zkomolenina z kuňbaby, což je zbabělý kůň, Šemík, který byl chytrý a odmítl skočit z Vyšehradu do Vltavy. Vlivem propagandy byl pomlouván a hanoben.
Šel za námi mameluk
ptal se zdali máme luk
a my jsme ho neměli
jen dva šípy v …
Klokoň z Vršovic, to bude fanoušek Bohemky po pár půlitrech…(:
Myslím,(tedy jsem)že mameluci byl nějaký turkotatarský vojenský termín.
Kunďaba byla moje teta,kterou rodičové neměli moc v úctě.Byla švadlou a mamce zvrzla župan.Jinak to je samička od mamlase.
Co se týče klokoně,je mi to jasné,přikláním se ke Qwakosovi.Skloňuje se podle Jablkoně.
Myslím,(tedy jsem)že mameluci byl nějaký turkotatarský vojenský termín.
Kunďaba byla moje teta,kterou rodičové neměli moc v úctě.Byla švadlou a mamce zvrzla župan.Jinak to je samička od mamlase.
Co se týče klokoně,je mi to jasné,přikláním se ke Qwakosovi.Skloňuje se podle Jablkoně.
Myslím,(tedy jsem)že mameluci byl nějaký turkotatarský vojenský termín.
Kunďaba byla moje teta,kterou rodičové neměli moc v úctě.Byla švadlou a mamce zvrzla župan.Jinak to je samička od mamlase.
Co se týče klokoně,je mi to jasné,přikláním se ke Qwakosovi.Skloňuje se podle Jablkoně.
Myslím,(tedy jsem)že mameluci byl nějaký turkotatarský vojenský termín.
Kunďaba byla moje teta,kterou rodičové neměli moc v úctě.Byla švadlou a mamce zvrzla župan.Jinak to je samička od mamlase.
Co se týče klokoně,je mi to jasné,přikláním se ke Qwakosovi.Skloňuje se podle Jablkoně.
Mameluci, neboli mamlúci byli vojáci statných postav. Byli cvičeni z unesených chlapců. Taky to možná byli otroci. (Z básní básníka Nizámího). Bylo to u Peršanů? Já to opravdu přesně nevím, ale v nějaké literatuře jsem to četla. Takže to můj výmysl fakt není. První výskyt jsem zaregistrovala, když maminka s mrňavou sestrou šla na procházku, já jsem myslela, že tatínek už odešel na pravidelný nedělní fotbal a tak jsem zamkla byt i dům. Jenže tatínek byl doma a pak na mě volal dlouho a vytrvale z balkonu. Když jsem to zjistila (bylo mi teprve
Mameluci, neboli mamlúci byli vojáci statných postav. Byli cvičeni z unesených chlapců. Taky to možná byli otroci. (Perský básník Nizámí myslím psal o černých otrocích.) Já to opravdu přesně nevím, ale v nějaké literatuře jsem to četla. Takže to můj výmysl fakt není. První výskyt jsem zaregistrovala, když maminka s mrňavou sestrou šla na procházku, já jsem si myslela, že tatínek už odešel na pravidelný nedělní fotbal, a tak jsem zamkla byt i dům. Jenže tatínek doma byl a pak na mě volal dlouho a vytrvale z balkonu. Když jsem to zjistila (bylo mi teprve 10 let), tatínka jsem vypustila z vězení a tehdy se mi dostalo titulu „mameluk“. Tu neděli ovšem tatínek fotbal zmeškal. V Liberci tenkrát hrály Teplice……
Já si myslím že kunďaba bude označení pro ženského lékaře – buďto jsem to někde slyšel nebo zapracovala má bujná fantazie..
nejvzácnější a nejdražší byli otroci bílí-mamlúk- Řekové- zajatci z válek, později Slované a Turci. nejznámější jako elitní lehká jízda v egyptské armádě. mám dojem, že někteří z mamlúků to dotáhli až na sultána…………… jinak klokoň a kuďaba jsou umělecká jména jednovajčných dvojčat addise a béby.
Co já vím, mameluci byli vojáci rekrutující se z mladíků unesených při vpádech musulmanů do oblastí obývaných ďaury. Dosahovali u musulmanského dvora i vysokých postů, jako byla třeba osobní garda sultánů. Mnohdy se stávali členy nejvyšší kasty a sami pak zajímali a unášeli další ďaurské mladíky. Račte si přečíst dojemnou báseň Samo Chalúpky – Turčín Poničan.
klokoň to bude asi něco ze slovenským koňem, i když se teda správně kůň ve slovenštině píše koň s takovým obráceným véčkem nad ,,o´´ takže se to vyslovuje (kwoň). Takže to bude nějaký klokotající kwoň. Toť vše
…přerost je švorc
Neměcký etymolog – M. Fasmer, ve svém slovníku o tom píše:
„bílý nájemník egypetského vládce“. Přejato přes němčinu – Mameluck z italštiny – mammalucco od arabského mamluk „vynucený otrok“.
To je jasný – Klokoň se jmenoval ten hostinský! Na Žižkově je hospoda U Barhoně – alespoň to tvrdil Krampol v nějakém pořadu – to bude nějaký jeho příbuzný. Nebo je to něco jako Měkoň – z písničky „Už Měkoně vyvádějí“.
Na Žižkově taky bejvala hospoda U Franty, která se ovšem oficiálně jmenovala U Sadu (pozor, nepoplést s hospodou U Růžového Sadu, několik bloků dále, a to pak nepoplést s hospodou U Růžového Kavalíra, která bejvala na Letné, nedaleko budoucí kninovnice-chobotnice), a hospoda U Bohouše, jejíž skutečny název si již nepamatuji. Bohouš se jmenoval hostinsky, kdo byl Franta se mi nikdy nepodařilo zjistit. A „malá“ Blatnička na starym mestě se také nazyvala Mírov, neboť tam vždycky u pultu stával Míra. Pročež tam také visel nápis „Pijte s Mírou“.
dala jsem klakoně do vyhledávače a zjistila, že to bylo jméno jednoho z prvních ultralehkých motorových letadel u nás. Lítal na něm nějakej Zvěřina. A to by mohla být souvztažnost s hospodou, neboť pod Nuselskými schody je hospoda u Kašpara, která jednonačně souvisí s tím naším prvním experimentátorem letcem, mají tam všude viset okřídlené bicykly po stěnách. ale existuje také klikoň! http://sweb.cz/ponorkavictoria/html/klikon.htm
teda pardon, klokoně jsem vyhledavala, ne klakoně
Restaurace u Klokoně je ve Vršovicích údajně pojmenována po nájemníkovi, který v domě bydlel (sdělení personálu, taky jsem se ptal). Jinak Klokoň je prý náhodný hybrid mezi klokanem a do Austrálie zavlečeným koněm (jak to dělali – asi do vaku). Pičmucha a Kunďaba je název pro debilní architektku, která vymyslela biokoridory u Svitav, a nezajistila odkoupení pozemků od soukromých osob. Patří ji to (je to v zápisu jednání z cca roku 1995 – RŽP Svitavy). UPPDKV
Klokoň je kůň z kolotoče, viz Klokočkové – původně rod světských KočkůxParoubků, Paroubkové měli střelnice, Kočkové kolotoče a houpačky,Paroubkové a Kočkové-houpačkáři se odtrhli, zprivatizovali Raj, magistrát, Matějskou pouťa mafii. Kolotočáři, jinak počestní komedianti, s tím nechtěli nic mít, proto si začali říkat K(o)lokočkovi (lidé z téhle branže nejsou proslulí perfektní artikulací).
Jinak zde text sk. Visaci zamek, song Hmyzakuv vikend:
V sobotu odpoledne
Ve Vršovicích mrtvej klid
Kočičí hlavy se potí
A Klokoň ještě nezačal pít
Ne co ale kdo byl Klokoň. Nájemce restsurace za 1.republiky.
Kdo byl Klokoň a Kunďaba
Já myslel, že tady bude něurekom příspěvků a jak vidím po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo…
Za vidím má bejt čárka
Chybí oslovení a identifikace strážného: „Soudruhu admine, přispěvatel Jirka. Po dobu mé nepřítomnosti…
Postupně pronikáme do více či méně skrytých identit zdejších notorických spolupachatelů – Jirka je vechtr! Patrně má u kolejí malý domek se zahrádkou, na plotě nápis ČSD Vstup na drážní majetek zakázán! a v zahrádce modrou chryzantému.
Málem jste to, paní Diblíková, trefila. Na plotě nemám ani ČSD ani ČSSD či ANO, jen číslo popisné. Místo modré chryzantémy (Čapka i mě jste potěšila) tam mám tamaryšek, který se z tenkého dvaceticentimetrového proutku rozrostl v keř o rozměrech 2x2x3m. Buď se do toho pustím sám, nebo budu muset najít nějakého nunváře
Pokud je váš tamaryšek pětimužný (pentandra), nunvář si štrejchne.Tamaryšek je potvora, roste velice neuspořádaně a dělá spoustu smetí, ale když kvete, všechno mu odpustím. Miochodem – nevíte někdo o zahradnictví, které prodává (kvalitní! – už jsem vyhodila 3 jasmíny (pustoryly), protože měly maličké květy, nevoněly a rostly jako blázen) hroznovec? Je to fakt paráda, ale je mi žinantní olamovat někomu přes plot keř kvůli aplégrům a zatím se mi nepovedlo najít dodavatele.
Kontakty | Hortis – co vám jen květiny mohou dát – http://www.hortis.net/kontakt/
Zahradnické centrum Židlochovice, Žerotínovo nábřeží 101, 667 01 Židlochovice. tel.: +420 547 237 878 +420 602 522 425 centrum@hortis.net
Nunvář, klokoň i kunďaba tady štymuje i s hroznovcem a Židlochovicemi. Mám dojem že o těch padla zmínka u hesla Hubertus
Jarku nepozorný, hnedle v prvním příspěvku, jak jsemť si to vyhledal pod příslušným heslem; čtěte ještě jednou.
Ť ť ť 😉 gůglím, hledám na stránkách, a furt nic… a furt nic… nápověda? Zahanbeně přiznávám, že (víc než občas) bývám nepozorný… Nicméně… nenacházím 😉
Tak jsem Vám to osobně vyhledal a překopíroval.
Jirka říká,
Prosinec 17, 2006 @ 12.11
Hubertusy se ještě vyskytují, zajeďte si na obyčejný venkovský hon. Tam jich ještě pár uvidíte. Pravda, pokud jezdíte jen do židlochovické obory, tam poctivý hubertus neuvidíte. A leckdy ani poctivého střelce.
což teprve poctivou panenku v poctivém hubertusu (jistě to už tenkrát taky bylo, ale neodolala jsem).
Poctivá panenka v hubertusu ze špenátu a listového těsta se, tuším, jmenuje Wellington.
S potěšením kvituji u přispěvatelů konsekventní myšlení a smysl pro logiku. Panenka věru nemůže být nepoctivá. Ani když lže a krade.
S potěšením kvituju, že jste se ozval, pane Pavelko, Už jsem myslel, že Vám vyrazila dech nejdřív moje a teď Zemanova návštěva Jevíčka
První návštěvu jsem se smutkem propásl, druhou s potěšením ignoroval. Takže zprůměrováno to vyjde nastejno a vesmír zůstane v rovnováze.
Jirko, děkuji, nicméně tenhle komentář jsem opravdu nebyl schopen normálním vyhledáváním (tedy tím co nabízí samo SlovoDne 😉 najít a to jsem zkoušel i měnit rubriky a procházet je všechny postupně (tedy to jsem pak časem vzdal, bylo toho strašně moc a brněla mi z toho hlava, nicméně nelituji a hodně jsem si to užíval, ale bylo toho prostě moc… A s povděkem kvituji že se SlovoDne aspoň trochu zmátořilo 🙂 Jinak Jevíčko je pěkné město a p. M. Z. ho hyzdil (nebo snad hýždil? jsem na rozpacích) jen chvíli 😉
Pane Pavelko, obě vaše sdělení mně udělala radost.
Jarku, nevím, proč to tak je, většinou hledané heslo naskočí samo, ale u Hubertusu se mi objevil karbanátek a musel jsem sjet až dolů a zadat předchozí slovdne. Já když jsem tuhle kouzelnopu společnost před léty objevil, proklikal jsem se až k prvnímu heslu a četl je postupně až do tehdejší současnosti